HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zvýhodněný úvěr na rekonstrukci domu lze získat od začátku března. Podmínky splňují jen někteří

Už to odstartovalo. Od začátku března je možné získat slibovaný zvýhodněný úvěr na rekonstrukci domu. A nejde o žádné desetiny procent. Úroky těchto úvěrů jsou totiž poloviční než ty klasické a mohou se dostat i pod 3,5 %. Zvýhodněný úvěr však nedostane každý. Jaké jsou podmínky pro jeho získání a co všechno můžete díky tomuto úvěru rekonstruovat?


Žadatelé o dotaci z programu Oprav dům po babičce získají také úvěr s nízkým úrokem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Stříbrohorák (Wikipedia CC 3.0)

Výhodnější úvěry nebudou pro všechny

Výhodné úvěry, které mají ještě více podpořit žadatele o dotaci z programu Oprav dům po babičce, se rozběhly se začátkem března 2024. Zájemci tak kromě dotace navíc získají výhodnější úrok u úvěru, a to 3,5 %. Hlavním cílem je, aby byl program dostupný pro co nejvíce lidí. Zpočátku nevalný zájem se tak pravděpodobně výrazně zvýší. Během posledního půlroku si o tuto dotaci zažádalo 1 232 domácností. Letos by se mohlo toto číslo ještě výrazně zvýšit. Do konce desetiletí se prý dá počítat s 40 tisíci zájemci.

Úrok pravděpodobně klesne pod 3,5 %

Program Oprav dům po babičce je vhodný k rekonstrukci rodinných domů. Jednu část peněz budou moci žadatelé čerpat předem jako dotaci, druhou část si budou moci půjčit za poloviční úrok, než je běžné u ostatních úvěrů. Navíc je možnost splácet tuto půjčku déle než dvacet let a nastavit si u ní velmi nízké splátky.

Úrok nemusí zůstat na 3,5 %, může jít ještě níž, a to v závislosti na aktuálních úrocích. Celý úvěr může dosahovat až dvojnásobku dotace. Jinak řečeno, dotace vyplacená předem nesmí přesáhnout polovinu celkových nákladů. Peníze na zvýhodněné úvěry poskytne jednak Státní fond životního prostředí a finanční instituce. Dotaci není nutné čerpat pouze na rekonstrukci, ale také na odstranění domu a stavbu nového v případě, že budova nejde rekonstruovat.

Koupit, prodat nebo vyčkat? Usnadnění dotací a zvýhodněné úvěry 2024 ovlivňují ceny nemovitostí

Využití dotace z programu Oprav dům po babičce je široké

Dotaci z programu Oprav dům po babičce lze čerpat na široký okruh rekonstrukcí:

 • celkové zateplení domu: dotace až milion korun,
 • kotle, kamna a tepelná čerpadla: dotace 45 000–140 000 Kč,
 • fotovoltaické systémy: dotace 60 000–200 000 Kč,
 • příprava teplé vody, solární ohřev: dotace 45 000–60 000 Kč,
 • řízené větrání s rekuperací: dotace až 105 000 Kč,
 • využití tepla z odpadní vody: dotace 5 000–50 000 Kč,
 • zelená střecha: dotace 800–100 000 Kč,
 • dešťovka – dešťová a odpadní voda: dotace 27 000–105 000 Kč,
 • ekomobilita: dotace až 15 000 Kč,
 • dotační bonusy: dotace 300–50 000 Kč,
 • výhodný úvěr – až 4 000 000 Kč.

Na srovnání cen tepelných čerpadel na českém trhu se můžete podívat zde.

Ceny fotovoltaických systémů si můžete prohlédnout zde.

Dotační bonusy se týkají především nezletilých. Za každé nezaopatřené dítě v dané domácnosti lze získat bonus 50 tisíc korun. Radovat se mohou také obyvatelé znevýhodněných regionů, kteří získají 10 %.

Žádost o dotaci lze podat před realizací, v průběhu i po jejím skončení. Realizace však musí proběhnout dva roky od schválení. Majitel si následně může najmout firmu nebo provede rekonstrukci svépomocí.

Chcete dotaci? Musíte pracovat

Program Oprav dům po babičce je určen především pro mladé rodiny. Zároveň musí být zájemce o dotaci zaměstnán nebo podnikat, být pracující důchodce, pracující student nebo rodič na mateřské dovolené. Jednoduše řečeno musí být ekonomicky aktivní. Dále nesmí vlastnit žádnou další nemovitost určenou k bydlení nebo mít podíl v bytovém družstvu.

Všichni obyvatelé této nemovitosti v ní musí mít zavedené trvalé bydliště a po dobu deseti let od dokončení realizace musí v nemovitosti bydlet. Samozřejmě se to netýká dětí, které se osamostatní. Zvýhodněný úvěr mohou dostat také ti, kteří dotaci čerpali již dříve.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Zvýšit cenu pozemku až o milion korun lze pomocí jednoduché úpravy terénu

Část nákladů si zaplatíte sami

Aby žadatel dotaci získal, musí se jednat o samostatně stojící rodinný dům nebo řadový dům, případně rekreační objekt využívaný k trvalému bydlení. Žadatel samozřejmě nedostane veškeré náklady zpět, musíte počítat s finanční spoluúčastí. Program Oprav dům po babičce je zaměřen na komplexní renovace starších budov s cílem výrazně snížit výdaje za energie. Aby domácnost získala finanční prostředky z tohoto programu, musí dojít ke kvalitnímu zateplení budovy. Jinak řečeno, budova bude muset po renovaci dosáhnout požadovaných technických parametrů a splnit požadavky vyhlášky č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov.

Vydáno dne:
05.03.2024

Photocredit: Stříbrohorák (Wikipedia CC 3.0)

2

Dotace skrývají riziko, kterého můžete hořce litovat

Nic není nikdy zcela zdarma. Mohou mít dotace negativní vliv na váš rodinný rozpočet? Jaká rizika podstupujeme jejich čerpáním?.. Číst více →Některé nabídky dotací jsou pouze návnada s cílem dostat z naivních lidí peníze

S dotacemi se roztrhl v poslední době pytel. Na první pohled skvělou nabídku, kdy nám stát dává ze své pokladny příspěvek na něco, co si pak můžeme koupit, se mnohým lidem ve společnosti zalíbila... Číst více →Při rekonstrukci střechy nemanipulujte s prvky původní krovové soustavy. Může dojít ke zřícení střechy

Je důležité myslet na to, že všechny prvky krovové soustavy jsou ve střešní konstrukci z nějakého důvodu. V článku jsme odkryli důležitá statická okénka... Číst více →Koupit, prodat nebo vyčkat? Usnadnění dotací a zvýhodněné úvěry 2024 ovlivňují ceny nemovitostí

Blíží se nová vlna zájmu o dotace na opravu starých domů. Majitelé očekávají nával zájemců o koupi domů po babičce... Číst více →Dali přednost rekonstrukci a ušetřili statisíce. Hodnotu starého domu se jim podařilo několikanásobně navýšit

Na stavební parcele se nacházela i původní stavba ze 30. let minulého století postavená z levných chudinských cihel a kamenů. Uvažovali, zda se pozemku nevzdají a nebudou hledat jiné možnosti. Pan majitel je však vystudovaný stavař, a proto zde viděl velký potenciál, kterého si jiní nevšimli... Číst více →