Alpský domek se štítem jako splněný sen mladé rodiny
HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Alpský domek se štítem jako splněný sen mladé rodiny

Nejedna mladá rodina sní o tom, jak opustí městský byt a odstěhuje se do přírody, kde si postaví dokonalý, jednoduchý domeček, ve kterém bude vychovávat svoje děti. Splnit si takový sen není nic jednoduchého a většinou to stojí hodně úsilí. Mladému rakouskému páru se dvěma malými dětmi se to ale podařilo. V malé vesnici v rakouských Alpách, daleko od většího města, si postavili krásný minimalistický domek se štítovou střechou, který se stal klidným a zdravým útočištěm pro jejich rodinu. Prohlédněte si jeho úžasné záběry ve fotogalerii.


Minimalistický domek v rakouských Alpách
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kurt Hörbst

Jednoduchý domek z místních zdrojů

Jednoduchý domek se štítem se nachází přímo v srdci Alp u malé vesničky Roßleithen v regionu Pyhrn-Priel-Region v Horním Rakousku. Majitelé si přáli postavit dům, který bude harmonicky ladit s horským okolím a dokáže vnést okolní přírodu do interiéru. Mladá rodina požadovala klidný, přirozený a architektonicky čistý dům postavený pouze ze dřeva, betonu a skla. Použité materiály jsou všechny z lokálních zdrojů, celý domek je postavený z místního smrku.

Ideální využití polohy ve svahu

Stavba stojí ve svahu s parádním výhledem. To výrazně určuje její polohu i rozložení pater a místností. Domek není nijak veliký, obytná plocha je pouhých 156 m2. I přes malou rozlohu je ale velmi komplexní a zároveň jednoduchý. Jednoduchost vychází z jasné struktury a proporcí. Skládá se z podzemní části, přízemí a prostoru pod střechou. Komplexnost je potom dána variabilitou prostor.

Místnosti s netradičními výhledy

Podzemní část slouží jako spižírna a technická místnost. Přízemí je na jedné straně zabudováno půl metru pod úrovní terénu, což vytváří obývací prostor obklopený trávou. Na druhé straně, o pouhé čtyři schody výše, mají kuchyně a jídelna dostatek prostoru, aby se hezky pohodlně rozložily na hřebenu. Mírně vyvýšená poloha poskytuje z těchto místností vynikající výhledy přes okolní stavby na monumentální hory. Ideální poloha jídelny vynikne především v létě, kdy se všechna obrovská posuvná okna odsunou, a tím se vytvoří otevřený prostor.

Nízkonákladový ekologický dům

Formálně a organizačně téměř dokonalý dům je také příkladem ekologičnosti. Důraz na vysokou ekologickou a biologickou kvalitu byl od začátku základním stavebním prvkem projektu. Rozloha domu a zastavěná plocha byla omezena na co nejmenší možnou. Celý dům je postavený ze dřeva a přirozeně odizolovaný celulózou. Přestože měli majitelé poměrně skromné zdroje, podařilo se architektům z mia2/ARCHITEKTUR díky jednoduché konstrukci a minimalistickému výběru materiálů a technik dosáhnout maximální kvality a komfortu.

Nebáli se přiložit ruku k dílu

Přestože si manželé domek nestavěli svépomocí, nebáli se přiložit ruku k dílu a některé části domu si postavili sami. Majitel dokázal sám vybetonovat sklep, pokrýt dřevěnými deskami celý trojúhelník štítu a celý interiér. Věnoval tomu nespočetně hodin práce a na domě je to znát. Je zřejmé, že byl postavený s láskou a že si lidé, kteří ho stavěli, dali záležet na tom, aby se v něm cítili dobře. Dokonale zapadne do okolní přírody, ničím ji neruší, naopak ji doplňuje.

Bohaté nápady a přitom nízká cena

A právě touhle svou jednoduchostí je dům tak sympatický a liší se od ostatních bezmyšlenkovitě postavených domů, které pouze kopírují domy z katalogů a nedbají na své okolí. A nízká cena, za kterou byl postaven, ukazuje, že ačkoliv byl navržen individuálně architekty, nemusí být nutně předražený, obzvlášť pokud architekti dobře ovládají svoji práci.

 

P.S. Plánujete stavbu rodinného domu? Navštivte náš Online kurz Stavíme dům, kde se v rámci 7 video lekcí dozvíte jak ušetřit a předejít zbytečnému stresu.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
23.08.2018

Photocredit: Kurt Hörbst

7

Mohlo by Vás zajímat: