HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Alpský domek se štítem jako splněný sen mladé rodiny

Nejedna mladá rodina sní o tom, jak opustí městský byt a odstěhuje se do přírody, kde si postaví dokonalý, jednoduchý domeček, ve kterém bude vychovávat svoje děti. Splnit si takový sen není nic jednoduchého a většinou to stojí hodně úsilí. Mladému rakouskému páru se dvěma malými dětmi se to ale podařilo. V malé vesnici v rakouských Alpách, daleko od většího města, si postavili krásný minimalistický domek se štítovou střechou, který se stal klidným a zdravým útočištěm pro jejich rodinu. Prohlédněte si jeho úžasné záběry ve fotogalerii.


Minimalistický domek v rakouských Alpách
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kurt Hörbst

Jednoduchý domek z místních zdrojů

Jednoduchý domek se štítem se nachází přímo v srdci Alp u malé vesničky Roßleithen v regionu Pyhrn-Priel-Region v Horním Rakousku. Majitelé si přáli postavit dům, který bude harmonicky ladit s horským okolím a dokáže vnést okolní přírodu do interiéru. Mladá rodina požadovala klidný, přirozený a architektonicky čistý dům postavený pouze ze dřeva, betonu a skla. Použité materiály jsou všechny z lokálních zdrojů, celý domek je postavený z místního smrku.

Ideální využití polohy ve svahu

Stavba stojí ve svahu s parádním výhledem. To výrazně určuje její polohu i rozložení pater a místností. Domek není nijak veliký, obytná plocha je pouhých 156 m2. I přes malou rozlohu je ale velmi komplexní a zároveň jednoduchý. Jednoduchost vychází z jasné struktury a proporcí. Skládá se z podzemní části, přízemí a prostoru pod střechou. Komplexnost je potom dána variabilitou prostor.

Místnosti s netradičními výhledy

Podzemní část slouží jako spižírna a technická místnost. Přízemí je na jedné straně zabudováno půl metru pod úrovní terénu, což vytváří obývací prostor obklopený trávou. Na druhé straně, o pouhé čtyři schody výše, mají kuchyně a jídelna dostatek prostoru, aby se hezky pohodlně rozložily na hřebenu. Mírně vyvýšená poloha poskytuje z těchto místností vynikající výhledy přes okolní stavby na monumentální hory. Ideální poloha jídelny vynikne především v létě, kdy se všechna obrovská posuvná okna odsunou, a tím se vytvoří otevřený prostor.

Nízkonákladový ekologický dům

Formálně a organizačně téměř dokonalý dům je také příkladem ekologičnosti. Důraz na vysokou ekologickou a biologickou kvalitu byl od začátku základním stavebním prvkem projektu. Rozloha domu a zastavěná plocha byla omezena na co nejmenší možnou. Celý dům je postavený ze dřeva a přirozeně odizolovaný celulózou. Přestože měli majitelé poměrně skromné zdroje, podařilo se architektům z mia2/ARCHITEKTUR díky jednoduché konstrukci a minimalistickému výběru materiálů a technik dosáhnout maximální kvality a komfortu.

Nebáli se přiložit ruku k dílu

Přestože si manželé domek nestavěli svépomocí, nebáli se přiložit ruku k dílu a některé části domu si postavili sami. Majitel dokázal sám vybetonovat sklep, pokrýt dřevěnými deskami celý trojúhelník štítu a celý interiér. Věnoval tomu nespočetně hodin práce a na domě je to znát. Je zřejmé, že byl postavený s láskou a že si lidé, kteří ho stavěli, dali záležet na tom, aby se v něm cítili dobře. Dokonale zapadne do okolní přírody, ničím ji neruší, naopak ji doplňuje.

Bohaté nápady a přitom nízká cena

A právě touhle svou jednoduchostí je dům tak sympatický a liší se od ostatních bezmyšlenkovitě postavených domů, které pouze kopírují domy z katalogů a nedbají na své okolí. A nízká cena, za kterou byl postaven, ukazuje, že ačkoliv byl navržen individuálně architekty, nemusí být nutně předražený, obzvlášť pokud architekti dobře ovládají svoji práci.

 

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.08.2018

Photocredit: Kurt Hörbst

8

Americká dřevostavba v Česku: Jak se v ní žije?

Manželé se před důchodem rozhodli pro americkou dřevostavbu.

Šindelová krytina na střechu: Jak a podle čeho vybrat správný šindel

Vybíráte šindelovou krytinu na střechu? Jaký je rozdíl mezi kanadským a asfaltovým šindelem a jaké jsou vlastnosti a ceny dalších šindelů se dozvíte zde.

Splnili si sen o vlastním domě a za energie měsíčně zaplatí 2 650 Kč

Uvažujete o stavbě rodinného domu z katalogu? Zajímají Vás zkušenosti lidí, kteří už v typové dřevostavbě bydlí? Jaké to je? Kolik protopí? Udělali jsme rozhovor s rodinou, která si vlastní dům postavila u Žamberka.

Video: Energeticky soběstačná chata v japonských horách

Dechberoucí krajina, čerstvý horský vzduch a teplo vyhřátých kamen. Tohle vše si užívá mladý japonec Daigo, který se vzepřel urbanizaci a v horách si vybudoval útulný domov.

Video: Malý domek vyrobený z palet

Jak vypadá dům postavený z nevyužitých věcí všeho druhu a dá se v něm opravdu bydlet? Mladý Angličan tvrdí, že ano!

Video: Vorarlbersko jako ráj dřevostaveb

Travnaté svahy plné krav, vysoké zasněžené hory a nádherná architektura. Byli jste už někdy v Alpách? Pokud ne, je čas to napravit!

Prefabrikovaný domek s dechberoucími výhledy na islandskou přírodu

Dřevěný ekologický domek, který umožňuje svým obyvatelům každodenní kontakt s nádhernou islandskou přírodou. Kdo by takový nechtěl?

Dřevěný domek, který představuje návrat k jednoduchosti života

Dokázali byste žít jako typický řecký farmář uprostřed olivových hájů v malém dřevěném domku bez tekoucí vody?

Neobyčejná malá prázdninová chata na louce u lesa

Neobyčejná prázdninová chatka stojící na louce u lesa vás v okamžiku přenese z hluku velkoměsta do uklidňujícího ticha okolního lesa. Navštivte ji dnes s námi a načerpejte inspiraci.

Proměna rozpadlé jihotyrolské stodoly v úžasný penzion s duší

Prohlédněte si dokonalou proměnu staré zničené venkovské stodoly na stylové apartmány v jihotyrolské vesnici Nals. Zasloužila se o ni mladičká a usměvavá Judith, dcera majitele zdejší farmy.