HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Alpský domek se štítem jako splněný sen mladé rodiny

Nejedna mladá rodina sní o tom, jak opustí městský byt a odstěhuje se do přírody, kde si postaví dokonalý, jednoduchý domeček, ve kterém bude vychovávat svoje děti. Splnit si takový sen není nic jednoduchého a většinou to stojí hodně úsilí. Mladému rakouskému páru se dvěma malými dětmi se to ale podařilo. V malé vesnici v rakouských Alpách, daleko od většího města, si postavili krásný minimalistický domek se štítovou střechou, který se stal klidným a zdravým útočištěm pro jejich rodinu. Prohlédněte si jeho úžasné záběry ve fotogalerii.


Minimalistický domek v rakouských Alpách
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Kurt Hörbst

Jednoduchý domek z místních zdrojů

Jednoduchý domek se štítem se nachází přímo v srdci Alp u malé vesničky Roßleithen v regionu Pyhrn-Priel-Region v Horním Rakousku. Majitelé si přáli postavit dům, který bude harmonicky ladit s horským okolím a dokáže vnést okolní přírodu do interiéru. Mladá rodina požadovala klidný, přirozený a architektonicky čistý dům postavený pouze ze dřeva, betonu a skla. Použité materiály jsou všechny z lokálních zdrojů, celý domek je postavený z místního smrku.

Ideální využití polohy ve svahu

Stavba stojí ve svahu s parádním výhledem. To výrazně určuje její polohu i rozložení pater a místností. Domek není nijak veliký, obytná plocha je pouhých 156 m2. I přes malou rozlohu je ale velmi komplexní a zároveň jednoduchý. Jednoduchost vychází z jasné struktury a proporcí. Skládá se z podzemní části, přízemí a prostoru pod střechou. Komplexnost je potom dána variabilitou prostor.

Místnosti s netradičními výhledy

Podzemní část slouží jako spižírna a technická místnost. Přízemí je na jedné straně zabudováno půl metru pod úrovní terénu, což vytváří obývací prostor obklopený trávou. Na druhé straně, o pouhé čtyři schody výše, mají kuchyně a jídelna dostatek prostoru, aby se hezky pohodlně rozložily na hřebenu. Mírně vyvýšená poloha poskytuje z těchto místností vynikající výhledy přes okolní stavby na monumentální hory. Ideální poloha jídelny vynikne především v létě, kdy se všechna obrovská posuvná okna odsunou, a tím se vytvoří otevřený prostor.

Nízkonákladový ekologický dům

Formálně a organizačně téměř dokonalý dům je také příkladem ekologičnosti. Důraz na vysokou ekologickou a biologickou kvalitu byl od začátku základním stavebním prvkem projektu. Rozloha domu a zastavěná plocha byla omezena na co nejmenší možnou. Celý dům je postavený ze dřeva a přirozeně odizolovaný celulózou. Přestože měli majitelé poměrně skromné zdroje, podařilo se architektům z mia2/ARCHITEKTUR díky jednoduché konstrukci a minimalistickému výběru materiálů a technik dosáhnout maximální kvality a komfortu.

Nebáli se přiložit ruku k dílu

Přestože si manželé domek nestavěli svépomocí, nebáli se přiložit ruku k dílu a některé části domu si postavili sami. Majitel dokázal sám vybetonovat sklep, pokrýt dřevěnými deskami celý trojúhelník štítu a celý interiér. Věnoval tomu nespočetně hodin práce a na domě je to znát. Je zřejmé, že byl postavený s láskou a že si lidé, kteří ho stavěli, dali záležet na tom, aby se v něm cítili dobře. Dokonale zapadne do okolní přírody, ničím ji neruší, naopak ji doplňuje.

Bohaté nápady a přitom nízká cena

A právě touhle svou jednoduchostí je dům tak sympatický a liší se od ostatních bezmyšlenkovitě postavených domů, které pouze kopírují domy z katalogů a nedbají na své okolí. A nízká cena, za kterou byl postaven, ukazuje, že ačkoliv byl navržen individuálně architekty, nemusí být nutně předražený, obzvlášť pokud architekti dobře ovládají svoji práci.

 

P.S. Víte o někom, kdo aktuálně řeší stavbu, bydlení či rekonstrukci? Dejte jim vědět o Stavebním veletrhu ONLINE, jehož druhé kolo proběhně pro velký zájem návštěvníků již 14.-16. května. Vstupenku si nyní mohou stáhnout ZDARMA, jejich počet je však limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Eva Zupančič

Vydáno dne:
23.08.2018

Photocredit: Kurt Hörbst

5 -2

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE