HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný domek, který představuje návrat k jednoduchosti života

Návrat ke kořenům. Úplné vypnutí. Užívání si jednoduchosti života. Tyto věty slýcháme ve spojení s trávením volného času stále častěji. Jak je běžný život stále hektičtější a naplněnější všemožnou elektronikou a civilizačními vymoženosti, stává se pro spoustu lidí návrat k jednoduchému životu aspoň na pár dnů či týdnů nezbytností. Nechat veškerou elektroniku doma, užívat si klid a lidi kolem sebe je snem stále více lidí. Pokud i vy rádi občas opustíte pohodlí svého domova a nevadí vám žít jako farmáři před sto lety, utečte s námi na klidné místo třeba na řecký ostrov Lesbos.


Dřevěný domek představuje návrat k jednoduchému způsobu života
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Fotis Milionis

Jako domek pro sběrače oliv

Na tomto ostrově uprostřed Egejského moře stojí jednoduchý a skromný dřevěný domek, který byl postaven po vzoru typických farmářských domků. Tyto domky sloužily především na přespání sběračů oliv. I náš domek se nachází uprostřed olivového háje, který roste na slunném svahu hory Mount Lepetymnos, což je nejvyšší hora celého ostrova. Ubytuje pohodlně dva lidi a je postaven a vybaven tak, aby byl příjemným útočištěm před každodenním shonem. Kromě období sběru oliv ho jeho majitelé pronajímají turistům, kteří chtějí prožít klidnou dovolenou ve skromném obydlí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Fotis Milionis

Bez tekoucí vody a se solární energií

Turisté si v něm můžou prožít ničím nerušený týden mezi olivovníky s výhledem na blízké moře. Můžou totálně vypnout a soustředit se jen na základní životní potřeby. Domek totiž nemá tekoucí vodu. Tu je potřeba do domku vždycky přinést a tu použitou zase vynést. Jako za starých časů. Budete sice bez tekoucí vody, ale svítit svíčkami nebude nutné. Bez elektřiny totiž domek úplně není. Využívá však jen a pouze solární energii, která se ukládá v bateriích.

Tři terasovitá patra s dokonalým výhledem

Mezi olivovníky na naprosté samotě stojí dřevěná hlavní budova a vedle ní malé kamenné stavení, které slouží jako koupelna. Interiéry jsou vybaveny velmi jednoduše a napodobují skromnou výbavu, kterou používali lokální farmáři pro své ubytování během sběru oliv. Právě zemědělské budovy ostrovních farmářů sloužící jako ubytování pro sběrače a zároveň skladiště nasbíraných plodů byly vzorem při budování našeho domku. Domek se přizpůsobil terasovitému terénu olivového háje. Je tedy rozdělen na tři podlaží, z nichž každé má jednu místnost. Z oken je nádherný výhled přes moře až na blízké Turecko. Podívejte se na domek zblízka v naší fotogalerii.

Jednoduchý životní styl pro pocit pohody

Dřevěný domek je na svahu orientován tak, aby v něm v létě panovalo příjemné klima. Vítr přicházející především ze severu prochází velkými dveřmi, které jsou orientovány severojižně. V zimě dokáží zateplené stěny udržovat teplo vytvořené krbem na dřevo a dřevěný interiér dodává pocit tepla a pohody. Ubytování nabízí pouze jednoduchý komfort. Jednoduchost budovy a s tím spojený životní styl vyžadují po obyvateli, aby věnoval čas a pozornost běžným základním životním úkonům.

Mohlo by vás zajímat: Užijte si digitální detox a dokonalý relax v chatě uprostřed lesa

Do domku se voda musí nanosit

Zdrojem vody pro domek je voda z blízké vesnice Sykaminea, která získává vodu z vlastní studny. Používání vody v domku je tedy vědomý proces. Jelikož tam není tekoucí voda, musíte přinést čistou vodu do domu a použitou vodu zase ven. To vede k tomu, že s vodou šetříte a zbytečně s ní neplýtváte. V domě se používají pouze organické čistící prostředky, protože použitou vodou se zalévá bylinková zahrádka vedle domku. Bylinky se používají k vaření a kterýkoliv návštěvník je může použít. V sousední koupelně ale voda teče. Použitá voda ze sprchování jde do dvou nádrží. Jedna slouží na splachování záchodu, druhá na zalévání olivového háje. Veškerá voda je tedy využita do poslední kapky.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.02.2019

Photocredit: Fotis Milionis

10

Mohlo by Vás zajímat: