HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný domek, který představuje návrat k jednoduchosti života

Návrat ke kořenům. Úplné vypnutí. Užívání si jednoduchosti života. Tyto věty slýcháme ve spojení s trávením volného času stále častěji. Jak je běžný život stále hektičtější a naplněnější všemožnou elektronikou a civilizačními vymoženosti, stává se pro spoustu lidí návrat k jednoduchému životu aspoň na pár dnů či týdnů nezbytností. Nechat veškerou elektroniku doma, užívat si klid a lidi kolem sebe je snem stále více lidí. Pokud i vy rádi občas opustíte pohodlí svého domova a nevadí vám žít jako farmáři před sto lety, utečte s námi na klidné místo třeba na řecký ostrov Lesbos.


Dřevěný domek představuje návrat k jednoduchému způsobu života
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Fotis Milionis

Jako domek pro sběrače oliv

Na ostrově uprostřed Egejského moře stojí jednoduchý a skromný dřevěný domek, který byl postaven po vzoru typických farmářských domků. Tyto domky sloužily především na přespání sběračů oliv. I náš domek se nachází uprostřed olivového háje, který roste na slunném svahu hory Mount Lepetymnos, což je nejvyšší hora celého ostrova. Ubytuje pohodlně dva lidi a je postaven a vybaven tak, aby byl příjemným útočištěm před každodenním shonem. Kromě období sběru oliv ho jeho majitelé pronajímají turistům, kteří chtějí prožít klidnou dovolenou ve skromném obydlí.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Fotis Milionis

Bez tekoucí vody a se solární energií

Turisté si v něm můžou prožít ničím nerušený týden mezi olivovníky s výhledem na blízké moře. Můžou totálně vypnout a soustředit se jen na základní životní potřeby. Domek totiž nemá tekoucí vodu. Tu je potřeba do domku vždycky přinést a tu použitou zase vynést. Jako za starých časů. Budete sice bez tekoucí vody, ale svítit svíčkami nebude nutné. Bez elektřiny totiž domek úplně není. Využívá však jen a pouze solární energii, která se ukládá v bateriích.

Tři terasovitá patra s dokonalým výhledem

Mezi olivovníky na naprosté samotě stojí dřevěná hlavní budova a vedle ní malé kamenné stavení, které slouží jako koupelna. Interiéry jsou vybaveny velmi jednoduše a napodobují skromnou výbavu, kterou používali lokální farmáři pro své ubytování během sběru oliv. Právě zemědělské budovy ostrovních farmářů sloužící jako ubytování pro sběrače a zároveň skladiště nasbíraných plodů byly vzorem při budování našeho domku. Domek se přizpůsobil terasovitému terénu olivového háje. Je tedy rozdělen na tři podlaží, z nichž každé má jednu místnost. Z oken je nádherný výhled přes moře až na blízké Turecko. Podívejte se na domek zblízka v naší fotogalerii.

Jednoduchý životní styl pro pocit pohody

Dřevěný domek je na svahu orientován tak, aby v něm v létě panovalo příjemné klima. Vítr přicházející především ze severu prochází velkými dveřmi, které jsou orientovány severojižně. V zimě dokáží zateplené stěny udržovat teplo vytvořené krbem na dřevo a dřevěný interiér dodává pocit tepla a pohody. Ubytování nabízí pouze jednoduchý komfort. Jednoduchost budovy a s tím spojený životní styl vyžadují po obyvateli, aby věnoval čas a pozornost běžným základním životním úkonům.

Mohlo by vás zajímat: Užijte si digitální detox a dokonalý relax v chatě uprostřed lesa

Do domku se voda musí nanosit

Zdrojem vody pro domek je voda z blízké vesnice Sykaminea, která získává vodu z vlastní studny. Používání vody v domku je tedy vědomý proces. Jelikož tam není tekoucí voda, musíte přinést čistou vodu do domu a použitou vodu zase ven. To vede k tomu, že s vodou šetříte a zbytečně s ní neplýtváte. V domě se používají pouze organické čistící prostředky, protože použitou vodou se zalévá bylinková zahrádka vedle domku. Bylinky se používají k vaření a kterýkoliv návštěvník je může použít. V sousední koupelně ale voda teče. Použitá voda ze sprchování jde do dvou nádrží. Jedna slouží na splachování záchodu, druhá na zalévání olivového háje. Veškerá voda je tedy využita do poslední kapky.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.02.2019

Photocredit: Fotis Milionis

10

Video: Útulný domek postavený na způsob jurty

Teď něco pro milovníky lodí! Tenhle domek se vám bude líbit.Podívejte se na minimální bydlení v domku, který připomíná loď obrácenou dnem vzhůru.

Neuvěříte, kolik stojí tento malý dřevěný ekodomek

Bydlete pohodlně a kvalitně, ale přitom ekologicky a bez zbytečností. Třeba v malém dřevěném domku se zelenou střechou. Nyní si jej můžete pořídit za neuvěřitelnou cenu!

Alpský domek se štítem jako splněný sen mladé rodiny

Mladá rakouská rodina si postavila ekologický nízkonákladový domek uprostřed alpských hor. Čistý a jednoduchý, ideální pro výchovu malých dětí.

Jak vypadá mobilní domek, do kterého se pohodlně vejde rodina s malým dítětem?

Mobilheim, ve kterém bydlí rodina i s dítětem, je tak důmyslně řešený, že má každý z obyvatelů dostatek prostoru i soukromí. A ještě ubytují i návštěvu.

Dřevěné chaty z celého světa

Na jaké typy dřevěných chat a chalup můžete narazit v různých koutech světa? V našem článku a bohaté fotogalerii vás seznámíme s těmi nejoblíbenějšími.

Brazilský dům pro návštěvy, který vznikal netypickým způsobem

Tento brazilský domek pro návštěvy je ukázkou toho, že i ve velkém tropickém vedru dokáží šikovní architekti zvládnout jakoukoli situaci a přijít s kvalitním řešením.

Rozhovor s hvězdou alternativního bydlení: Domky oblých tvarů stavím ze dřeva a hlíny

Dům plný přírodních prvků ve tvaru oranžové kopule a útulný dřevěný domek na kolech – seznamte se s prací Steva Areena – nadšence do alternativního bydlení.

Jak udělat z prasečího chlívku dokonalou venkovskou chalupu

Dokonalá venkovská chalupa, která vznikla z prasečího chlívku. Nevěříte? Pojďte se s námi přesvědčit, že i taková proměna je možná.

Poklady z našich sadů a zahrad – 3. díl: ořešák a olivovník

Ve třetím díle našeho seriálu o dřevinách ze sadů a zahrad vás zavedeme do sluncem zalitých zahrad jižněji položených států. Dnes se vám totiž představuje ořešák a olivovník.

Dům na ostrově vykukuje zpoza skal. Zužitkoval staleté dřevo z předchozí stavby

Rodina žijící ve Švédsku si postavila své víkendové obydlí na ostrově necelých 5 km od Göteborgu. Na stavbu využili sto let staré dřevo z původní rybářské chatče.