HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Balloon frame – patrová dřevostavba s krásnými konstrukčními spoji

Výstavba dřevostaveb je celosvětově na vzestupu i díky neustále se rozvíjejícím konstrukčním systémům. Některé z těchto systémů jsou však známe již desítky let a jejich podstata se zpravidla nemění. Mezi takové můžeme zařadit například rámové dřevostavby, konkrétněji ty, jenž jsou známé pod označením Balloon frame.


Balloon frame konstrukce dřevostavby
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: ARBRE ÉVOLUTION (Flickr CC 2.0)

Specifikace dřevostaveb Balloon Frame

Konstrukční systém dřevostaveb Balloon frame řadíme mezi rámové dřevostavby realizované na staveništi pomocí nosných sloupů (tzv. two-by-four), které se zpravidla osazují po menších vzdálenostech. (Poznámka redakce: Někde tento systém označuje také jako lehký skelet, názvosloví se různí.)

Hlavní podstata stavění systémem Balloon frame je taková, že nosné sloupky probíhají přes více podlaží a stropní konstrukce je k těmto sloupkům připevněná z boku. Díky tomu, že sloupky probíhají přes více podlaží, je zapotřebí použít větší průřez dřeva. Ztužení pak probíhá jako u většiny dřevostaveb pomocí velkoformátových desek (např. OSB, sádrovláknité, cementotřískové apod.). Prohlédněte si celý průběh výstavby systémem balloon frame v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: ARBRE ÉVOLUTION (Flickr CC 2.0), ARBRE ÉVOLUTION

Rozdíl mezi systémem Balloon Frame a Platform frame

Stavění dřevostavby ze systému Balloon frame jsme si specifikovali výše. Platform frame je styl montáže dřevostavby, která také vzniká přímo na staveništi, ale jeho nosná konstrukce sloupků probíhá pouze přes jedno patro. Tím pádem, pokud realizujeme vícepodlažní objekt, nosné sloupky osazujeme po jednotlivých podlažích na konstrukci stropu. Systém stavění Balloon frame zpravidla využijeme více na stavbách, kde je požadavek na rychlejší výstavbu nebo kde jsou zapotřebí velké světlé výšky místností (laicky řečeno „vysoké stropy“). Další uplatnění nalezne ještě tam, kde výplň mezi nosnými sloupky tvoří jiný materiál, který zůstává pohledový.

Mohlo by vás zajímat: Velké srovnání dřevostaveb: výhody, nevýhody a ceny jednotlivých konstrukčních systémů

Výhody Balloon frame

  • rychlost výstavby stěn a krovu
  • stejné profily dřeva na téměř celou dřevěnou konstrukci domu
  • při výstavbě je možné ještě změnit dispozici, neboť tento systém je z pohledu statiky vhodný pro otevřené dispozice
  • při výstavbě není potřeba těžká technika

Nevýhody Balloon frame

  • zvýšené nároky na délkové rozměry dřevěných prvků
  • pouze staveništní montáž
  • náročnost na konstrukční spoje

Postup výstavby dřevostavby systémem Balloon frame

1. Dřevní surovina a její opracování

Dřevostavby stavěné systémem Balloon frame je možné stavět jak z rostlého vysušeného řeziva, tak z profilů KVH či BSH. V naší fotogalerii se můžete přesvědčit, že popisovaný dům byl stavěn z vysušených hranolů, které byly na překladišti dřeva přímo hraněny. Výhodou bylo, že ze všech kmenů se tvořil jednotný průřez hranolů pouze v několika odlišných délkách. Na finální zakrácení délky hranolů došlo až před vlastním opracováním konstrukčních spojů.

2. Zhotovení konstrukčních spojů

Opracování dřevěných hranolů ve smyslu vytvoření čepů a dlabů pro přesné spojení jednotlivých prvků do sebe se provedlo dřevoobráběcími stroji. Toto spojení zajistí také pohledové spojení dvou dřevěných prvků bez viditelnosti spojovacího prostředku. Obdobné opracování bylo provedeno také u stropních nosníků, které se budou kotvit (částečně zapouštět) do nosných sloupů obvodových stěn. Takto předpřipravený materiál se poskládal na dopravní prostředek a dovezl na staveniště.

3. Montáž dřevěné konstrukce domu

Na připravenou základovou konstrukci (v případě popisované stavby se jednalo o podlahový rošt se záklopem) se začaly postupně osazovat dřevěné hranoly, které jsou v rozích masivnějšího průřezu. Sloupky je nutné polohově stabilizovat, proto se současně osazovaly mezi sloupky vodorovné vzpěry. U systému výstavby Balloon frame je výborná věc, že ještě nejsou zhotovené stropy a už se může realizovat vazba krovu. Tím se docílí toho, že dřevěná konstrukce bude brzy pod střechou. V první fázi se osadily pozednice, vaznice a nakonec masivní sbíjené vazníky. Dřevěné prvky, které budou v exteriéru pohledové, se rovnou natřely tmavou lazurou. Na celý postup i výsledek se podívejte do naší fotogalerie.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
24.05.2022

Photocredit: ARBRE ÉVOLUTION (Flickr CC 2.0)

8

Stavba dřevostavby systémem two by four

Jaké má výhody a slabiny letmá montáž na staveništi, tedy systém two by four?

Fotopříběh: Postup výstavby rámové dřevostavby two-by-four

Pojďte se podívat na to, jak probíhala výstavba dřevostavby systému two by four. Přinášíme vám podrobný fotopříběh, jak se stavěl rodinný dům.

Velké srovnání dřevostaveb: výhody, nevýhody a ceny jednotlivých konstrukčních systémů

Rozhodli jste se pro dřevostavbu a nejste si jisti, jakou konstrukci zvolit? Přečtěte si náš článek a budete mít jasno.

Jak probíhá staveništní montáž dřevostavby – postup, zásady a instalace

Víte, jak se staví moderní rámové dřevostavby? Ukážeme si postup staveništní montáže nejen to. Přidáme také informace o rozvodech instalací mezi dřevěnými nosnými prvky.