Stavba dřevostavby systémem two by four
Mezi další druhy konstrukčních systémů pak patří dřevostavba skeletová, jejíž základní odlišnost spočívá v podélném způsobu zavětrování, a dřevostavby masivní, které jsou tvořeny plošnými masivními dílci nebo podélnými prvky jako jsou kulatina a hranoly.

Two by four systém
Konstrukční systém two by four vznikl v USA na konci 19. Století a postupně byl rozšířen do Evropy a Austrálie. Hlavním důvodem vzniku systému a jeho rychlého rozvoje byla automatizace výroby hřebíků, které se až do té doby vyráběly ručním kováním. Prudký cenový pokles těchto spojovacích prostředků znamenal masivní nárůst jejich používání.
Jedná se o rámový způsob výstavby, kde byly původně využívány sloupky o příčném průřezu 2 x 4 palce, což v metrických jednotkách odpovídá přibližně rozměrům 50 x 100 mm. V dnešní době jsou však tyto rozměry sloupků dřevostaveb ovlivněny zejména tepelně technickými a statickými požadavky (proto se i USA setkáte u obvodových stěn spíše s průřezem two by six). Proto není tento rozměr pravidlem, stejně jako jejich koordinační modul dřevostavby (rastr), který je převážně 625 nebo 417 mm z důvodu navazujících rozměrů velkoplošných materiálů.
Bude Vás zajímat: Stropní a podlahové OSB desky
Celá výstavba dřevostavby systémem two by four se odehrává přímo na staveništi (z toho také český název: letmá montáž). Podle aktuální potřeby je navážen materiál, jenž se co nejrychleji zpracovává. Na základovou desku jsou položeny vrstvy hydroizolace. Dřevěný materiál je naimpregnován, zejména pak spodní práh obvodových stěn, který se pomocí závitových tyčí a chemické kotvy umístí v prostoru budoucí obvodově stěny, případně příčky. Práh je do roviny vyrovnán např. pomocí plastových podložek. K tomuto prahu jsou pomocí spojovacích prostředků v pravidelném rastru kotveny sloupky, na něž z horní části nasedá pásnice. Celý takto vytvořený rám dřevostavby je zavětrován úhlopříčným uložením z vnější strany obvodových stěn. Nejprve se tak děje za pomoci prken, po vytvoření kompaktního obvodového rámového systému jsou diagonály nahrazeny velkoplošným konstrukčním materiálem (např.OSB deskami). Na horní pásnici se buď ukládá stropní nosník (a dále se pokračuje obdobným způsobem jako u přízemního patra dalším poschodím) nebo se zde uloží již střešní konstrukce - například příhradového typu - která se zaizoluje a zastřeší.
Bude Vás zajímat: Montované dřevostavby na klíč: Nejrychleji postavený dům
Do takto připravené dřevostavby stačí pouze dodat stavebně truhlářské výrobky a zaizolovat prostor mezi sloupky a kontaktním zateplovacím systémem z vnější strany domu. Z vnitřní strany obvodové stěny či stropů se umístí parozábrana nebo parobrzda, roštem vytvořeným před parotěsnou izolací povedou rozvody inženýrských sítí. V dalším konstrukčním kroku vytvoříme na stěnách a stropu poslední vrstvu, nejčastěji využíváme sádrokarton, z důvodu požárně bezpečnostních opatření. Položení podlahové konstrukce je samozřejmostí.
Bude Vás zajímat: Typy dřevěných podlah: Parkety, prkna, plovoucí a další
Výhody a nevýhody systému two by four
Výhody
- Přímý dohledu při samotné montáži, včetně možného korigování využití materiálu
- Možnost úpravy konstruovaného objektu i v průběhu výstavby
- Dřevostavby realizované tímto systémem nemusí ležet pouze na základové desce, ale i na základových pasech nebo pouze na pilotech, na něž budou uloženy nosné trámy, záklop, izolace a podlahová vrstva (tento způsob umožní dokonalé větrání pod objektem, což využívají zejména stavitelé v oblastech se zvýšenou koncentrací radonu)
- Možná téměř výhradní absence těžké techniky – stavba se může provádět i na obtížně dostupných místech kde se nedostane jeřáb a kamion, což je často podmínkou pro prefabrikované dřevostavby.
Nevýhody
- Závislost pracovní činnosti na ročním období a na počasí
- Časově náročnější výstavba v porovnání s panelovým způsobem výstavby
- Kvalita práce musí být dozorována celou dobu výstavby přímo na staveništi.
- Složité uskladnění materiálu během výstavby z důvodu možného napadení škůdci a zabezpečení proti krádeži.
Bude Vás zajímat: Dřevostavby do 2 milionů
Příští článek o stavebních systémech dřevostaveb bude věnovám prefabrikované panelové výstavbě. Který z těchto způsobů je Vám bližší a proč? Podělte se o své názory v naší diskuzi.
P.S. Zajímáte se o téma stavby, bydlení nebo zahrady? Přijďte se informovat a inspirovat na Stavební veletrh ONLINE, který proběhne 14.-16. května. Vstupenku si můžete v tuto chvíli stáhnout zdarma, jejich počet je však omezen.
Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!
Autor:
Petr Jiříček DiS.
redaktor Dřevostavitele
Vydáno dne:
08.03.2012
Photocredit: Jaksmata
Mohlo by Vás zajímat:
- Stavební systémy dřevostaveb – Rámové konstrukce
- Jak rychle se staví dřevostavba?
- Stupně prefabrikace dřevostaveb
- Montovaná dřevostavba za 3 týdny
- Masivní dřevostavby ožívají
- Jaký je rozdíl mezi montovaným domem a dřevostavbou?
- Video: Domy, které rostou před očima
- Tento dům je izolovaný slámou a navíc energeticky soběstačný. Podívejte se, jak funguje
- Fotopříběh: Postup výstavby rámové dřevostavby two-by-four
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč