HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Baubotanik: živé domy, které rostou podle přání architekta

Dřevo je považováno za nejhodnotnější část stromu. Může být stavebním materiálem, zdrojem energie nebo užitečným předmětem. Je však možné používat dřevo ke stavbě, aniž by bylo nutné kácet celé stromy? Zastánci trendu Baubotanik si myslí, že to možné je. Mladé stromy v jejich růstu tvarují a nechají je vyrůst do překrásných živých staveb. V článku se podíváme, jak to funguje.


zelený dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Ludwig Schönle, Baubotanik

Baubotanik představuje splynutí technologie moderních materiálů a živých organismů, stromů. Ty jsou při svém růstu ohýbány a fixovány v předem promyšlených polohách a postupně do sebe integrují nosné prvky. Krok za krokem, či spíše rok za rokem, se tak z několika malých stromků stává lávka, zábradlí nebo rovnou celý dům.

Dřevo, které nemuselo zemřít

Unikátní na celém Baubotanik přístupu je, že celá konstrukce je ve své podstatě živá. Stále pokračuje v růstu, vyrábí kyslík, pohlcuje oxid uhličitý, nabízí stín a čistí vzduch. Je to prostě pořád plnohodnotný strom, jehož podobu člověk spolu-vytváří. Neničí jej, nekácí, ale do jisté míry respektuje jeho přirozený vývoj.

Bonsaj velikosti domu

Je to podobné, jako když pracujete s malou bonsají,“ říká Ferdinand Ludwig, architekt a průkopník myšlenky LPC (Living Plant Constructions, výstavby ze živých rostlin). „Jen se nedržíte měřítek miniatur, ale dáváte směr a formu celému tak masivnímu organismu. Zatímco bonsaj tvarově modifikujete s pomocí malých drátků, zastřihávání a řezů, tady pracujete s ocelovými rourami, dráty a kotvenými úvazy.“

Strom nepadne, pokud sám bude budovou

Ludwig je původní profesí architekt, kterého vnitřně jej sžíralo, kolik stromů musí jít při každém stavebním záměru stranou. To, co rostlo i desítky let, zmizelo pod zuby motorové pily během několika vteřin. „Považoval jsem za velký omyl, že architektura jako ryze tvořivý obor, tolik krásného zničí,“ říká.

Nejprve se snažil stromy zasahující do stavby integrovat a vytvářet jim v projektech prostor. Nefungovalo to. Nakonec tedy dospěl k poznání, že strom nebude moci ustupovat stavbě, pokud se jí sám stane. S postupem let proto do detailu rozpracoval vizi stromů, coby samonosných stavebních konstrukcí.

Směrovat růst, respektovat život

Podstatou celého Baubotanik přístupu je postupné vpravování technických, člověkem vyrobených částí, do organického tělesa stromu. Jedná se o nejrůznější spoje a nosníky, které po čase zarostou do vegetace. Nakonec přestanou být patrné, a zachována bude jen jejich funkce.

Plánování stavby provedené tímto způsobem vyžaduje jak znalosti technického rázu, tak i podrobné zkušenosti zahradníků a lesníků. Mezi obyvatelnou stavbou a čerstvým semenáčkem je období desítek let. A rozhoduje každý moment růstu. Stavitel se překvapivě musí zdržet zásahů mimo dobu vegetačního klidu, a „útočí“ na strom v době růstu. Tehdy je totiž dřevina schopna rychlé reakce a intenzivního hojení.

Živá stavba není nikdy hotová

Je kuriozitou, že stavba konceptu Baubotanik bude vždy nedokončená a zůstane po formální stránce vždy polotovarem,“ dodává Ludwig. „Tím, že stále přirůstá, transformuje se a zvětšuje svůj objem. Je jako dům, který se mění v průběhu celé své existence a vypadá jinak v každém ročním období. Je živý, a proto vám nikdy nezevšední.“

Na výsledek si musíme počkat

Ludwig dosud názorně demonstroval klady Baubotanik systému na několika menších parkových expozicích. Na úspěch jeho dosud největšího díla si ale budeme muset ještě chvilku počkat. Je jím totiž projekt Platanen Kubus, třípatrová krychle, zelené útočiště vystavené v německém Nagoldu. Uvnitř své zatím převážně ocelové konstrukce uchovává přes tisícovku platanů, které zvolna umělé prvky pohlcují. Pokud vše půjde podle plánu, bude dílo hotové v roce 2028.

Jak se vám líbí myšlenky rostoucích dřevěných staveb? Napište nám svůj názor do diskuse.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
18.06.2018

Photocredit: Ludwig Schönle, Baubotanik

10

Dřevo místo plastu aneb jak se zbavit plastů v domácnosti

Také vás obtěžují všudypřítomné plastové lahve, obaly, nádoby a sáčky? Pojďme se podívat, jak jednoduché je nahradit plastové věci v domácnosti dřevěnými.

Stromy, které v Evropě možná už neuvidíte

Mizí nám přímo před očima! Řeč je o krásných, ale ohrožených druzích dřevin v Evropě. Pojďte se v následujícím článku seznámit s 5 velmi ohroženými, a přitom tak nádhernými keři a stromy, dokud jsou mezi námi.

Zelená stěna není jen kouzlem zahradníků. Co byste měli vědět, než si ji necháte postavit doma

Vertikální zahrady zkrášlí každý interiér či venkovní zdi. A navíc jsou prospěšné vašemu zdraví. Přečtěte si v našem článku, jak vytvořit zelenou stěnu u vás doma.

Živé ploty, jak je neznáte: tunel, bambus i velikán

Nejsou tradiční živé ploty nic pro vás? Seznamte se s těmi nejzajímavějšími druhy živých plotů z celého světa, které si můžete vytvořit i na své vlastní zahradě.

Chcete, aby vám střecha vyráběla kyslík? Vytvořte na ní zahradu

Udělejte si zahradu na střeše svojí dřevostavby. Nápad proměnit nudnou střechu v zelenou oázu oceníte. Vysvětlíme vám, jak dokáže zelená střecha účinně izolovat proti horku a zajistit lepší vzduch k dýchání.

Rozhovor s hvězdou alternativního bydlení: Domky oblých tvarů stavím ze dřeva a hlíny

Dům plný přírodních prvků ve tvaru oranžové kopule a útulný dřevěný domek na kolech – seznamte se s prací Steva Areena – nadšence do alternativního bydlení.

Stromoví rekordmani v Čechách: Dožívají se možná až 1000 let

Legendy vypráví o českých stromech starých i přes 1000 let. Skutečnost je prozaičtější. Proč si ale kazit romantické představy? A jak to tedy s nejstaršími stromy u nás?

Organický dům: Budeme jednou bydlet pod zemí?

Mít dům a kolem zahradu? A což takhle bydlet pod zemí, aby zahradou byla celá vaše parcela? Projekt Organický dům od mexického architekta boří konvence.

V divoké Tasmánii nad ekologickými dřevostavbami přemýšlejí

Moderní zaoblené chaty umocňují zážitek z charakteristické krajiny divoké Tasmánie. Ukazují z ní to nejlepší, aniž by ji jakkoli narušily. Posuďte sami...

Připravte se na další suchá léta. Pořiďte zavlažovací vaky pro vaše stromy.

V mnoha městech využívají k zavlažování veřejné zeleně speciální vaky. Díky nim bojují se suchými léty. Vyzkoušejte je také.