HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zelená stěna není jen kouzlem zahradníků. Co byste měli vědět, než si ji necháte postavit doma

Pravděpodobně jste o zelených stěnách už někdy slyšeli nebo jste některou i viděli. Říká se jim také živé stěny, ekostěny nebo vertikální zahrady. Vždy se v podstatě jedná o stěny pokryté vertikálně rostoucími rostlinami. Může se jednat o interiérové stěny i venkovní zdi. Ale ne všechny zelené stěny jsou udělány dobře. Přečtěte si, jak má být zelená stěna navržena , aby byla opravdu přínosem pro životní prostředí a vaše zdraví.


Zařízení zelené střechy
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Greg Tsai

Zelené stěny nejsou novinkou

Myšlenka nechat zarůst stěny rostlinami není žádná novinka, ale teprve v poslední době nabyly zelené stěny větší popularity především díky jejich přínosu životnímu prostředí a zdraví. Nezanedbatelná je i jejich estetická stránka. Ale ne všechny zelené stěny jsou udělány dobře.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Greg Tsai, company interiors, Botanical Boys, Oxy-Plants

Jak zelené stěny fungují?

Existuje několik typů zelených stěn. Někteří za ně považují už stěny pokryté břečťanem, zatímco jiní by omezili definici na stěny, které byly speciálně navrženy tak, aby udržovaly vegetaci. Zelené stěny se mohou skládat z panelů s předem zasazenou vegetací nebo vyměnitelných zásobníků, které se vejdou do otvorů ve stěně, což umožňuje snadné odstranění, pokud je to nutné.

Vertikální zahrady se také liší podle toho, jak fungují. Jednodušší modely vyžadují ruční zavlažování, zatímco jiné mají samozavlažovací potrubní systémy. Mnoho zelených zdí se spoléhá na hydroponické systémy. Můžete zvolit různé typy rostlin, záleží jen na vámi požadovaném efektu. Rostliny mohou být převislé, či růst dovrchu. Nejvhodnějšími jsou potos, šplhavý fíkus, kapradiny, monstera či asparágus.

Výhody zelených stěn

Zelené stěny se staly oblíbenými především v městských oblastech, kde dokážou vyřešit nedostatek prostoru pro zahradu. Vertikální zahrady totiž přinášejí výhody zeleného prostoru, aniž by bylo potřeba mnoho místa.

Zelené stěny zlepšují kvalitu ovzduší. Rostliny odstraňují oxid uhličitý ze vzduchu a produkují kyslík. Odfiltrují také různé kontaminující látky, vytvářejí čistší vzduch, zachycují prach a dokážou odstranit velkou část škodlivých toxinů uvnitř domova. To pomáhá lidem dýchat snadněji, zejména v interiérech, kde je kvalita vzduchu většinou špatná.

Zelené stěny také mohou zlepšit tepelnou izolaci, což snižuje náklady na energii budovy. Absorbují hluk a podporují duševní zdraví. Výzkumy ukázaly, že rostliny v okolí mohou snížit stres a zvýšit produktivitu až o 15 procent

Jak vytvořit účinnou zelenou stěnu?

Účinnost zelené stěny závisí na tom, jak je vybudována a udržována. Pokud stěna není správně navržena, můžou náklady na její udržování převážit její výhody. Při budování stěny je vždy důležité se zamyslet nad zdrojem světla a vody. Většina stěn vyžaduje umělé osvětlení, nicméně pokud stěnu umístíte na místo s velkým množstvím slunečního záření, budou rostliny spokojenější a vy ušetříte výdaje za energii.

Systém zavlažování je pro efektivitu zdi zcela zásadní. Nejčastěji se na zeď připevní nosná konstrukce, na kterou se umístí jednotlivé moduly osázené rostlinami. Zalévat můžete samozřejmě ručně, pro snadnou údržbu je ale lepší napojit zahradu na automatické zavlažování s časovačem.
V nabídce architektonických studií jsou také hydroponické systémy. Ty fungují na základě hydroponie na textilii. Je to hydrofilní tkanina bez živin, která slouží uchycení rostlin, příjmu vody a živin a tím jejich růstu. Do takovýchto stěn se umisťují rostliny, které ke svému růstu nepotřebují žádnou půdu, pouze pravidelný přísun živin a vody. Hydroponický systém zelených stěn je vhodný zejména pro alergiky, neboť zde půda nevytváří prostředí vhodné pro plísně a bakterie.

Vytvořte opravdu účinnou zelenou stěnu

Aby zelená zeď byla skutečně přínosná, musíte použít účinný systém zavlažování, dát ji na správné místo (s dostatečným množstvím přirozeného světla) a rostlinnou vegetaci, která se snadno udržuje a vyžaduje minimální zavlažování.

Každý, kdo má zájem o instalaci zelené zdi, stejně jako architekti, kteří jsou odpovědní za jejich projektování, by měli kromě estetiky zvážit účinnost systému. Vybudovat účinnou zelenou stěnu vyžaduje odborné znalosti, proto se do toho raději nepouštějte sami. V dnešní době už existuje velký výběr firem, které se budováním zelených stěn zabývají. Doporučí vám nejvhodnější systém pro vaši stěnu, stěnu vybudují a v případě zájmu se o ni i pravidelně postarají.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
21.04.2018

Photocredit: Greg Tsai

7

Jak správně stavět stěny z OSB desek

OSB deska se u dřevostaveb používá na všechny typy konstrukcí. Jak je používat?

Tekuté tapety: ekologické řešení poškozených stěn a dýchacích obtíží

Tekuté tapety opraví poškozené stěny a udělají radost alergikům. Jak je aplikovat a kolik stojí?

Video: Geniální variabilní dům s posuvnými stěnami

Video, v němž navštívíte zahradní dům s posuvnými stěnami od nizozemského architekta Caspar Schols.

Chcete, aby vám střecha vyráběla kyslík? Vytvořte na ní zahradu

Udělejte si zahradu na střeše svojí dřevostavby. Nápad proměnit nudnou střechu v zelenou oázu oceníte. Vysvětlíme vám, jak dokáže zelená střecha účinně izolovat proti horku a zajistit lepší vzduch k dýchání.

Baubotanik: živé domy, které rostou podle přání architekta

Proč kácet stromy, abyste z jejich dřeva mohli stavět? Nebylo by lepší nechat si hned vyrůst celý dům? Dozvíte se v článku.

Strom u vašeho domu se vám může pěkně vyplatit. Zvedá totiž cenu nemovitosti

Stačí pár vzrostlých stromů a cena vámi nabízené nemovitosti může být až o pětinu vyšší. Stromy totiž přináší nejen stín, ale také blahobyt.

Znáte mechové stěny? Tato dekorace nahradí akustickou izolaci i vlhkoměr

Seznamte se s mechovými stěnami – unikátní dekorací, která má vynikající akustické vlastnosti a upoutá každého návštěvníka.

Zdravá dřevostavba podle feng šuej pomáhá léčit rakovinu

Zdravou dřevostavbu podle principů feng šuej navrhl ve spolupráci s architekty mnich. Neuvěříte, co vše se podařilo do domu dostat!

Nemocnice pod korunami stromů: Místo sterilního lůžka dřevěná chata v lese

Působivé dřevěné chaty v areálu nemocničního lesoparku se staly nástrojem účinné terapie. Příroda se tu stává médiem, které léčí. Prohlédněte si je i vy.

Moderní, nespoutaný a extravagantní. Takový je italský styl bydlení.

Moderní, nespoutané, až lehce extravagantní. Přesně takové je italské bydlení, jehož cílem je navodit v obyvatelích pocit pohody. Zajímá vás, jak můžete vnést špetku Itálie i do svého domova?