HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rozhovor s hvězdou alternativního bydlení: Domky oblých tvarů stavím ze dřeva a hlíny

Steve Areen má mnoho tváří. Je to dobrodruh, jenž zcestoval kus světa, fotograf, loutkář, hudebník a zejména designer, který se zapsal do povědomí všech nadšenců pro alternativní architekturu. Nejen že vymyslel pár vskutku originálních drobných staveb, ale také je vlastníma rukama postavil a proslavil po celém světě. Pojďte se seznámit se dvěma neotřelými příbytky a v rozhovoru přímo i s jejich autorem.


Dome Home v Thajsku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Steve Areen

Oranžová kopule s vlastním rybníkem na thajské farmě

Steve, kde začala tvá cesta ke stavění domků takového zajímavého vzhledu?

Miluji cestování. Během let jsem na svých cestách místo focení začal dobrovolničit a díky tomu jsem se naučil spoustu úžasných stavebních technik z celého světa. Oblíbil jsem si hlavně stavění z hlíny a bambusu. A právě díky hlíně jsem se zamiloval do oblých tvarů, které nyní využívám.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Steve Areen, Se svolením Steva Areena

Nejznámější je zřejmě tvůj thajský příbytek Dome Home. Jak vznikl?

V roce 2011 jsem navštívil svého přítele Hajjara Gibrana v Thajsku a nadchlo mě útočiště, které si pro sebe postavil z cementových dílců. Chtěl jsem si jeden takový příbytek postavit i pro sebe. Jeho rodina mi nabídla místo na jejich mangové farmě, kde jsem si svůj Dome Home mohl postavit. S jejich pomocí byla celá stavba postavená a vymalovaná za šest týdnů. Dalších šest týdnů jsem věnoval dokončovacím pracím – kamenickým detailům, dveřím, stavbě rybníku a konstrukci na vrcholu kopule.

Co se s projektem Dome Home děje nyní? Staví se další podobné domy?

Můj dům získal brzo poměrně velkou pozornost na internetu. Rozhodli jsme se proto s Hajjarem vylepšit stavební metodu a podělit se o ni na našem webu. Vznikla tak technologie používající tzv. aircrete, tedy cement se vzduchovými bublinami. Stejně jako u projektu Dome Home se staví z dílců, jsou ale lehké a mají izolační vlastnosti. Dům se poté pokrývá silnou vrstvou látky a betonu. Momentálně máme workshopy stavění po celém světě a neustále se snažíme zlepšovat naše technologie.

Jaké stavební materiály osobně preferuješ?

Líbí se mi myšlenka rychlého stavění konstrukce z aircrete a následně si vyhrát s hliněnými detaily v interiéru, jako jsou podlahy nebo nábytek.

Útulný karavan plný kvalitní ruční práce

Tvůj poslední projekt se jmenuje Unity Wagon a jde vlastně o malý karavan válcového tvaru. Jak tě napadlo, že právě toto bude tvá další stavba?

Posledních pár let střídavě žiju na krásné farmě Yandoit Farm nedaleko Melbourne v Austrálii, kde moji přátelé Michael a Lisa budují s pomocí dobrovolníků permakulturní hospodářství. Původně jsem měl v plánu si na farmě vybudovat jen nějaký jednoduchý příbytek, kde bych trávil čas. Ale stejně jako v případě mého thajského domu opět zvítězila má kreativní stránka a z výstavby se stal spíš zábavný umělecký projekt.

Mohl bys prosím popsat, jak Unity Wagon vypadá a jak probíhala jeho výstavba?

Původní myšlenka byla, že vyrobím vlastní verzi vozu zakrytého plátnem, který bude ovládán systémem řemenů. Nikdy jsem nic podobného v praxi neviděl, ale v hlavě mi vše dávalo smysl. Sehnal jsem tedy přívěs a postavil na něj ocelovou kostru. Tu jsem následně obkládal překrásným australským dřevem.

Snažil jsem se při celé stavbě používat recyklované materiály. Našel jsem na jedné pile odpadní odřezky z lodního řeziva, které jsem použil k obkladu karavanu. Některé zdánlivě nejhorší kusy se ukázaly po řádném přebroušení a natření jako ty nejkrásnější. Bylo náročné dostat některé zkroucené kusy dřeva na oblý ocelový rám, ale za tu práci to nakonec stálo.

Spolupracoval jsi při stavbě s dalšími lidmi, například dobrovolníky, přáteli, stavaři nebo řemeslníky?

Požádal jsem o pomoc zkušené řemeslníky při výrobě základní ocelové konstrukce a poté při finální práci se dřevem. Mezitím jsem několik měsíců pracoval sám. Pracoval jsem venku s úžasnými výhledy do okolní krajiny a skvělou hudbou, která mě udržovala v pohybu. Spoustu času jsem strávil zíráním na karavan a vymýšlením různých řešení, které jsem nikdy předtím nikde neviděl. Přestože to občas bylo vážně frustrující, většinou mě to strašně bavilo.

Existuje něco, co bys na svých stavbách změnil?

Můj thajský dům využívá konvenční rozvody a energie. Poslední dobou jsem se ale nadchl pro alternativní technologie, jako jsou třeba solární zdroje a kompostovací toalety. Na farmě například ohříváme vodu pomocí biomasy.

Kde bereš inspiraci pro své stavby?

Mnoho inspirace přichází z pozorování přírody. Také se inspiruji různými projekty na internetu. Proto pak sám sdílím, co jsem vybudoval, v naději, že to třeba inspiruje další stavitele a designery. A také se snažím ukázat, že lidé mohou žít jednoduchý život v souladu s přírodou. Miluji bydlení v útulných tiny house. Také rád buduji konstrukce, se kterými můžete mít zábavnou interakci – třeba po nich šplhat.

Líbí se vám Stevův přístup? Určitě vás nadchnou i jeho stavby plné barev, neobvyklých tvarů a útulných zákoutí. Pokochejte se v naší fotogalerii

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.03.2019

Photocredit: Steve Areen

2

Mohlo by Vás zajímat: