HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Čechům se nákup stavebních materiálů opět začíná vyplácet. Ceny listopad 2022

Karta ve stavebnictví se pomalu a jistě začíná obracet. Zatímco předchozí měsíce byly ve znamení rapidního růstu cen zapříčiněnými vysokou mírou inflace a zdražením energií, nyní začínají ceny některých stavební materiálů opět klesat. Tento optimistický trend ovšem není celoplošný a týká se vybraných typů materiálů. Na čem se dá nyní ušetřit a jaké jsou v současné době průměrné ceny cihel, dřeva a izolačních materiálů? A co říkají prognózy odborníků ohledně vývoje v příštích měsících?


Vývoj cen stavebních materiálů. Cihly, dřevo, izolace – ceny listopad 2022
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: BRE_Group (Flickr CC 2.0)

Vývoj cen cihel: pálené cihly vs. pórobetonové tvárnice – listopad 2022

Snad nejvíce turbulentní obdobní zažily v poslední době cihly, u kterých došlo o více než 100% navýšení cen za pouhých 12 měsíců. Jejich zdražení zapříčinily převážně rostoucí ceny plynu, které navázaly na nadsazené ceny z roku 2021 (kvůli zvýšené poptávce došlo v mezidobí duben–prosinec 2021 k nárůstu cen asi o 40 %). Proces výroby pálených cihel je v České republice zcela závislý na cenách plynu, která má výrazný dopad na jejich cenu. Letošní start roku, který se nesl ještě ve znamení dlouhých termínů dodání a strmého nárůstu cen, pak v druhé polovině roku vystřídal výrazný cenový pokles. Ten byl zapříčiněn z důvodů snížené poptávky, ovšem byl pouze chvilkovou záležitostí. Aktuálně se ceny předních českých výrobců pohybují na obdobné cenové hladině a mají pozvolnou tendenci klesat.

Graf vývoje průměrných cen cihel za posledních 6 měsíců si můžete prohlédnout v galerii.

Oproti páleným cihlám je na tom podstatně hůře zdící materiál na bázi pórobetonu. Ten byl sice schopen držet po značnou část letošního roku cenové hladiny z loňska, nicméně na přelomu srpna a září následovalo celoplošné 50% navýšení. To bylo sice v současnosti stabilizováno, ale budoucí vývoj cen je velmi nejistý. Odborníci očekávají, že situace vedoucí k poklesu cen v následujících měsících patrně nenastane.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: BRE_Group (Flickr CC 2.0), © Drevostavitel.cz

Vývoj cen dřeva: OSB desky, KVH hranoly – listopad 2022

O poznání lépe než cihly je na tom v listopadu letošního roku dřevo. Loňský rok, který byl ve znamení enormního zdražení, vzal za své a již několik posledních měsíců ceny dřeva pomalu a jistě klesají. Tato změna k lepšímu se však u jednotlivých materiálů různí. Například u KVH hranolů je pokles cen od března 2022 plynulý a listopadové ceny jsou až o 40 % nižší, než tomu bylo v březnu.

Rodinný dům lze pořídit levněji než byt. Odborník radí, jak na to

Oproti tomu OSB desky zasáhlo v březnu letošního roku prudké zdražení (cca 30 %) z důvodů navýšení cen energií. Příhodné ale je, že v současné době se průměrné ceny OSB desek pohybují už pod částkami před nárůstem. Za dobu 7 měsíců tak došlo k více než 30% poklesu cen. Tento trend je v současné chvíli viditelný v celém spektru dřevěných materiálů pro stavbu a očekává se, že by měl pokračovat i v následujícím roce.

Srovnání cen OSB desek mezi jednotlivými prodejci si můžete udělat zde.

Graf vývoje cen OSB desek a KVH hranolů za posledních 6 měsíců si můžete prohlédnout v galerii.

Cenu řeziva si můžete vypočítat pomocí této kalkulačky

Vývoj cen izolačních materiálů: fasádní polystyren a minerální vata – listopad 2022

Ve velmi pozitivním světle se jeví i vývoj cen u izolačních materiálů. Ceny minerálních vat se pomalu začínají dostávat na úroveň předchozího roku. V současné chvíli je na trhu dost velký nepoměr mezi průměrnou a minimální cenou, která se pohybuje až na poloviční hodnotě průměru. S trochou snahy je tedy možné pořídit fasádní izolaci za velmi rozumnou částku.

Cenové srovnání jednotlivých dodavatelů minerálních izolací naleznete zde.

Graf vývoje průměrných cen minerálních izolací za posledních 12 měsíců si můžete prohlédnout v galerii.

Velmi obdobný průběh má i vývoj cen fasádního polystyrenu, který v posledních měsících (od dubna letošního roku) zažívá pravidelný pokles v průměru o 7 % každý měsíc. V současnosti je tak možné pořídit polystyren o více než 40 % levněji, než tomu bylo na jaře. Očekává se, že tato cena v následujících měsících bude ještě o něco nižší.  

Graf vývoje průměrných cen polystyrenu za posledních 12 měsíců si můžete prohlédnout v galerii.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.11.2022

Photocredit: BRE_Group (Flickr CC 2.0)

5

Srovnejte si aktuální ceny izolací

Připravili jsme pro vás přehled aktuálních cen izolací.

Kuchyňské pracovní desky – materiály, novinky, ceny

Jakou vybrat pracovní desku do kuchyně? Jaké vlastnosti mají různé materiály, jaké jsou novinky v této oblasti a jaká je jejich cena?

Ceny elektřiny a plynu podzim 2022. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů

Jaká distribuční sazba elektřiny vychází aktuálně nejvýhodněji a který distributor plynu má nejnižší ceny? Srovnaní dodavatelů 2022.

Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem

Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie.

Bungalovy na klíč s dispozicí 5+kk – známe ceny nejoblíbenějších domů v Česku

Bungalovy na klíč s dispozicí 5+kk jsou velice oblíbenou volbou bydlení pro větší rodiny. Podívejte se do fotogalerie a vyberte si váš oblíbený. Který se vám zamlouvá nejvíce? A jaké jsou aktuální ceny?

Nejoblíbenější patrové domy 5+1, ceny listopad 2022

Přinášíme vám seznam nejoblíbenějších českých moderních patrových domů s dispozicí 5+kk a 5+1. Zjistěte jejich aktuální ceny, nahlédněte do fotogalerie a projděte si různá půdorysná řešení.