HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem

Na internetu se v poslední době objevuje spoustu různých názorů a pohledů na současnou energetickou situaci. Abychom získali přesná a relevantní data, zkonzultovali jsme situaci s odborníky na tuto problematiku a připravili pro vás kvalifikované srovnání nákladů na vytápění pro různé topné systémy. Srovnání topení kamny, elektřinou a plynem. V článku se detailněji zaměříme zejména na vytápění kusovým dřevem, chcete-li dřevní biomasou. Důvody jsou k tomu dva: aktuální energetická krize a obecně slabší povědomí o topení právě v kamnech na dřevo. Dozvíte se také více informací o výhřevnosti dřeva a co může znamenat pro vaši domácnost.


Topení dřevem – srovnání cen vytápění kamny, elektřinou a plynem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Využití dřeva jako obnovitelného zdroje

Připomenu, že mluvíme-li o dřevu jako o palivu, je řeč o obnovitelném zdroji energie a zároveň o unikátním akumulátoru této přírodní síly. Nevěříte? Po desítky či stovky let se v dřevní hmotě stromů ukládala energie, kterou jim předávaly slunce, voda a vzduch. A ještě mnoho let po poražení stromu lze energii z této „baterie“ spalováním uvolnit a využít. Kolik jí pro svoji potřebu získáme, to záleží na správném skladování dřevní hmoty, na efektivitě procesu spalování a pochopitelně i na účinnosti topení samotného.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Cech kamnářů (se souhlasem), Petr N. (se souhlasem)

Žádnou parádu neuděláme se špatně vyschlým, napůl shnilým dřevem, které s minimálním přístupem vzduchu „udíme“ v topidle, ze kterého spaliny přecházejí z ohniště rovnou do komína. Přesto je až s podivem, kolik lidí si tento tristní způsob nakládání s palivovým dřevem oblíbilo a bez ohledu na plýtvání či škodlivé emise ho nehodlá nijak měnit.

Zdroj, který je šetrný k životnímu prostředí

Použijeme-li dobře uskladněné dřevo ideálně s vlhkostí v rozmezí 12–20 % (viz tabulka porovnání energetické a dřevařské vlhkosti dřeva), které v moderních kamnech spálíme při teplotách mezi 800–1000°C, a vyrobenou energii pak „uskladníme“ v akumulační hmotě kamen, můžeme mluvit o zdroji šetrném k životnímu prostředí, který je dostupný finančně i fyzicky. A to bez ohledu na houpající se a nejisté ceny energií získávaných z fosilních paliv. Šťastní majitelé akumulačních kamen a krbů vědí, o čem mluvím.

Akumulační krbová kamna zvládnou vytopit celý dům už za pár korun

Výhody akumulačních kamen:

  • Komfort přikládání jednou až dvakrát denně
  • Překvapivě nízká spotřeba dřeva
  • Blahodárné účinky zdravého sálavého tepla na lidský organismus
  • Minimální nároky na údržbu
  • Dobrý pocit z ekologického způsobu vytápění

To vše umocněno vědomím osobní nezávislosti a svobody jsou argumenty, činící z tohoto typu lokálních topidel „těžké váhy“ v souboji energetických zdrojů. Z výše popsaných benefitů vytápění akumulačními lokálními topidly spalujícími dřevní kusovou biomasu bývá dnes snad nejvíce diskutována dostupnost paliva a jeho přijatelné ceny.

Máme u nás dost dřeva? Máme se bát o české lesy v souvislosti s topením v kamnech?

Realita je taková, že z celkového objemu ročně vytěžené dřevní biomasy se pro vytápění obvykle využije pouze cca 10 %. Jde navíc o dřevo, které se z důvodu horší kvality nehodí na nic jiného a je z pohledu dřevozpracujícího průmyslu odpadem. Tento trend je dlouhodobý a kůrovcová kalamita znamenala pouze obměnu převažujícího typu paliva – dříve více využívané tvrdé dřevo bylo nahrazeno měkkým kůrovcovým dřevem smrkovým. Mohli bychom se tedy spokojit s konstatováním, že dřeva je dost, a nepřemýšlet dále nad šetrnými způsoby topení. Krátkozraká řešení se ale obecně nevyplácí a kdo z vás se někdy staral o kousek lesa, ten ví, jak cennou komoditou dřevo vlastně je.

Co bude po smrku? Která dřevina ho může v českých lesích nahradit?

V 1 kg dřevní hmoty s energetickou vlhkostí 12–20 % je uložena energie 4 kWh

V 1 kg dřevní hmoty s energetickou vlhkostí v rozmezí 12–20 %, bez ohledu na to, zda jde o tvrdé či měkké dřevo, je uložena energie 4 kWh. Účinnost spalování moderních kamnových ohnišť typu Umwelt Plus je více než 80 %. Vyjdeme-li tedy z této spodní hranice hodnot účinnosti, zjistíme jednoduchým výpočtem, že z 1 kg dřeva lze při hospodárném a účinném provozu získat v kamnech energii 3,2 kWh (4 × 0,8 = 3,2). V reálném provozu je to většinou i více.

Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena

Při výpočtu ceny vytápění, tedy ceny za 1 kWh energie, kterou pak můžeme porovnávat s ostatními energetickými zdroji, bychom při vytápění v kamnech měli pracovat s cenou za 1 kg paliva připraveného pro topení. Je to proto, že dávka na jedno přiložení se u kamen počítá dle hmotnosti paliva, a nikoli podle ceny za 1 PRSM (sypaný prostorový metr dřeva). Přepočet pro přibližnou aktuální cenu za 1 kg vyschlého a zpracovaného měkkého či tvrdého dřeva uvádí tabulka:

Nenechte se oklamat prodejcem – palivové dřevo sypané vs. skládané

Výpočet ceny 1 kWh energie 

Máme-li k dispozici reálnou cenu za 1 kg dřeva, které je připraveno tak, že s ním lze účinně (účinnost více než 80 %) a ekologicky (správně nadimenzovaná kamna dle směrnice ekodesign nebo dle normy ČSN EN 15544) topit, můžeme jednoduše zjistit cenu 1 kWh energie:

Cena za 1 kg vyschlého zpracovaného dřeva = 2,66, resp. 3,13 Kč / energie uvolněná při 80% účinnosti spalování z 1 kg dřeva = 3,2 kWh.

Výsledek pak lze snadno porovnat s aktuální cenou 1 kWh u běžných energetických zdrojů, tedy plynu a elektřiny (viz tabulka srovnání ceny za 1 kWh vytápění).

Ilustrační příklad:

Představme si situaci, že těžkými akumulačními kamny vytápíme prostor, který má tepelnou ztrátu 5,3 kW a nachází se v nadmořské výšce 635 m n.m. To může být třeba jen jedna velká místnost starého, špatně zaizolovaného domu, anebo také klidně celý moderní dům postavený v tzv. nízkoenergetickém standardu.

Protože jde o těžká akumulační kamna, je doba akumulace stanovena na 12 hodin, účinnost spalování našeho topidla je 83 %. Do kamen tedy přikládáme 1× za 12 hodin, ovšem pouze za předpokladu, že je venkovní teplota –11°C. Pokud je venku tepleji, logicky se prodlužuje perioda přikládacího intervalu a v kamnech pak při obvyklých zimních teplotách topíme třeba jen 1× za 24 hodin.

Vzhledem k uvedené účinnosti vkládáme do ohniště max. dávku paliva 19 kg, což představuje 19 polínek. K provozu kamen nepotřebujeme žádný další energetický zdroj. Životnost topidla je 50 a více let, což můžeme ovlivnit jednoduchou pravidelnou péčí a hlavně provozováním zdroje dle návodu výrobce/kamnáře.

Nenechte se oklamat prodejcem – palivové dřevo sypané vs. skládané

Odhadovaná spotřeba paliva na průměrnou topnou sezónu je v tomto konkrétním případě, kdy je vytápěný prostor využíván k trvalému bydlení, necelých 3000 kg, což přibližně představuje náklady na topení ve výši 7500 Kč za topnou sezónu. Topíme přitom obnovitelným energetickým zdrojem s obsluhou 1× až 2× denně, topíme zdravým sálavým teplem, jsme nezávislí. Navíc máme dobrý pocit z toho, že využíváme topidlo pyšnící se minimálním faktorem neobnovitelné primární energie, které je ekologické, estetické a nanejvýše vhodné pro udržitelné výběrové hospodaření v českých lesích.

P.S. Řešíte topení a chcete vyhrát kamna v hodnotě 41 390 Kč? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
06.10.2022

Photocredit: Shutterstock

24

Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena

Palivové dřevo na topení je stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění objektů. Jak se spočítá jeho výhřevnost?

Vše o vytápění dřevními peletami: Proč a kdy je výhodné s nimi začít

Pelety jsou malé válečky drcených pilin a hoblin s vysokou výhřevností a minimálním podílem vody a popele. Pelety mají průměr 6 nebo 8 mm a délku 20 až 30 mm.

Elektrokotel: Vyplatí se? A jak vybrat ten nejlepší?

Elektrokotel představuje moderní způsob vytápění a vyplatí se hlavně v nízkoenergetických stavbách. Dozvíte se, jaké jsou náklady na vytápění elektrokotlem i specifikace elektrokotle na ústřední topení.

Jak vypočítat hmotnost palivového dřeva – postup a výpočet

Jak se vypočítá hmotnost dřeva? A které faktory hmotnost dřeva ovlivňují? To vše zjistíte v našem článku a online kalkulačce.

Dřevostavbu v Rožmitále pod Třemšínem postavili Radovan s Anetou za covidu

Dřevostavba v Rožmitále pod Třemšínem byla postavena za dob lockdownů a vypadá přímo úžasně. Jaké jsou náklady na provoz domu a jaké nestandartní situace se musely řešit? To v rozhovoru prozradil sám majitel.

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem.

Rodina vyzrála na drahé energie. Svůj dům vytápí za pár korun

Díky ověřeným metodám našich předků objevila mladá rodina levný způsob vytápění celého domu. Ceny energií na nadcházející zimu tak neřeší.

Nenechte se oklamat prodejcem – palivové dřevo sypané vs. skládané

Je podíl čistého dřeva v sypaném a rovnaném metru dřeva zcela stejný? V čem je zásadní rozdíl? Přehled současných cen dřeva – podzim 2022.

Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit

Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.

Miliony za stavební pozemek ušetřil mladík z Brna díky domovní čističce

Stavební pozemky nejsou a když už se nějaké objeví, obvykle stojí nekřesťanské peníze. Mladík z Brna v této výzvě obstál, a to i v této náročné době. Klíčem k řešení bylo využití pozemku bez dostupné kanalizace, tedy dál z města, který se dal pořídit za mnohem dostupnější cenu.