HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Ceny stavebních materiálů – leden 2023. Na co se připravit?

S novým rokem přichází spousta změn. Předsevzetí mnohých z nás pustit se do rekonstrukce nebo stavby domu je neodmyslitelně spjato s otázkou s financí. A nový rok bývá většinou spojen i s nárůstem cen. Ceny stavebních materiálů zažily v roce 2022 velmi turbulentní období, které se však i přes aktuální situaci na trhu začalo obracet k lepšímu u některých typů stavebních materiálů. Jak tomu ale bude v novém kalendářním roce? Máme se připravit na opětovné zdražování a utáhnout své opasky? Nebo trend podzimu v relativním poklesu cen bude i nadále pokračovat?


Ceny stavebních materiálů v 2023. Jaké jsou prognózy?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Ceny cihel leden 2023. Stagnující trend pokračuje, ale s nejistými prognózami

Vývoj cen jednoho z nejzákladnějších materiálů se v posledních dvou měsících mírně ustálil. Po téměř 100% nárůstu ceny, ke kterému došlo od ledna do srpna 2022 z důvodů zvýšení cen energií i zvýšené poptávky, se zdá, že se ceny u většiny produktů tohoto segmentu ustálily. Více než 5% navýšení zaznamenalo pouze ztracené bednění (7,5 %). U většiny prodejců je tedy možné pořídit i nyní (začátkem ledna 2023) cihly za loňské ceny. Jak dlouhého trvání tomu však bude je otázkou. Stavební sezóna začíná tradičně až koncem března. Dle dostupných informací se však zdá, že ceny cihel budou spíše narůstat. Některé zdroje mluví o prolomení hranice 200 korun za kus, která je prý nevyhnutelná.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, © Drevostavitel.cz

Ceny dřeva leden 2023: KVH hranoly, OSB desky

Stavební řezivo navázalo počátkem roku 2023 svými cenami na rok předchozí. Přestože trend zlevňování, který byl znatelný od března do listopadu 2023, pomalu ustal, ceny dřeva stále oscilují na úrovni cen z listopadu 2022. KVH hranoly jsou ve srovnání s rokem minulým téměř o 20 % levnější. Podobně na tom jsou i ceny OSB desek, které jsou v průměru levnější o více než 30 %. Za posledních 12 měsíců se cena stavebního řeziva obrátila k lepšímu a nezbývá než doufat, že tento trend bude i nadále pokračovat. Experti v průběhu roku 2023 nicméně očekávají mírný nárůst, ale prozatím se nepředpokládá situace z roku 2021, kdy došlu k enormnímu skoku cen (až 50 %) během jednoho čtvrtletí.  

Byty levnější nebudou. Přinese největší český bytový dům ze dřeva změnu?

Ceny izolací leden 2023: Fasádní polystyreny a minerální vaty

Izolační materiály již poslední dva měsíce zůstávají na stejné cenové hladině. Cenový propad například u EPS fasádní polystyrenu, který byl od července do října 2022 téměř o 50 %, již ustal. Ceny fasádního polystyrenu jsou poslední 2 měsíce stabilní s meziměsíční změnou kolem 2 %. Stejně tak je tomu u XPS extrudovaného polystyrenu, který v rozmezí října a prosince zlevnil o cca 2,5 %. Podobný trend se týká i minerálních vat, které si již 4 měsíce v kuse udržují stejnou cenovou hladinu. Jaká je akutální cena extrudovaného polystyrenu? Cenové srovnání najdete zde. V současné chvíli se zdá, že by se ceny izolačních materiálů mohly stabilizovat i v následujících měsících. Vývoj cen jednotlivých materiálů v posledních 12 měsících si můžete prohlédnout v galerii.

Stavební materiály s nárůstem ceny nad 5 %? Rekordmani prosince 2022

V prosinci loňského roku došlo k nárůstu cen o více než 5 % u 4 sledovaných materiálů. Nejvyšší nárůst byl zaznamenán u ztraceného bednění, u kterého došlo ke zvýšení cen v průměru o 7,5 % oproti listopadu 2022. Tento aspekt měl vliv i na další materiál spojený s tímto segmentem, a to betonové ploty. U těch bylo zaznamenáno zvýšení cen v průměru o 5,2 %. Dále bylo zaznamenáno zvýšení cen u kameniva (+ 5,3 %). K více než 7% nárůstu cen poté došlo u světelných zdrojů (žárovky a zářivky). Jak bude vývoj těchto a dalších materiálů pokračovat, pro vás budeme i nadále sledovat.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
12.01.2023

Photocredit: Shutterstock

1

Velkoplošné materiály 1. díl – Desky na bázi dřeva

Jak se vyznat ve velkoplošných materiálech na bázi dřeva, které se v dřevostavbách používají.

Izolační materiály 1. díl – požadavky a vlastnosti

Jaké jsou základní vlastnosti izolačních materiálů a proč se jimi zabývat?

6 základních funkčních vrstev dřevostavby

Jak lze volbou materiálů s správnou montáží ovlivnit kvalitu dřevostavby?

Polystyren je dobrý izolant, ale vlhkost nepropustí

Polystyren je dobrý izolant, ale vlhkost z domu ven nepustí

Video: Dřevo jako obnovitelný materiál

Dřevo má uzavřený životní cyklus, který ho činí obnovitelným a šetrným k životnímu prostředí. Zásadní roli v tomto cyklu hraje prvek uhlík.

Nízkonákladový dům vsadil na netradiční kombinaci materiálů

Vystačit si s málem nebo ještě lépe jen s tím, co mi roste za domem, který teprve stavím. Takový je recept na úsporné stavění z Chile. Nízkonákladová stavba vsadila na netradiční kombinaci materiálů.

Podlahové a rohové lišty – jaké druhy jsou u nás k dostání

Není lišta jako lišta. Podlahové a rohové lišty se vyrábí v mnoha variantách, materiálech i barvách. Vybrané podlahové a rohové lišty vám představíme v následujícím článku.

Vruty do dřeva – spojujeme různé typy dřevěných konstrukcí

Vyznáte se ve vrutech? V následujícím článku se dozvíte, kde všude se vruty v oblasti dřevostaveb využívají, z čeho se skládají nebo z jakého materiálu se vyrábí.

Kročejová izolace: vyzrajte nad kročejovým hlukem

Kročejová izolace je nezbytnou součástí podlah dřevostaveb a působí účinně proti kročejovému hluku. Přečtěte si, jaké typy materiálů se dají použít na kročejovou izolaci.

Přístavba dřevostavby ke stávajícímu rodinnému domu – postup

V tomto článku si ukážeme, jak lze bydlet ve vlastním, aniž bychom museli stavět celý nový dům. Inspirujte se přístavbou domu pana Jiřího z Bruntálska.