HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kořenová čistička odpadních vod: Jak funguje a jaká je cena?

Při stavbě domu je – kromě jiného – třeba vyřešit otázku odpadů. Vedle jímek, žump a septiků stále víc promlouvají ekologicky laděné kořenové čističky odpadních vod. Jak fungují? A jsou vhodným řešením i pro vás? Na tuto otázku si odpovíte v tomto článku.


Kořenová čistička
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: indiawaterportal.org

Kořenové čističky nebo taky čistírny se používají na čištění odpadních vod domácností. Ve větším měřítku je lze využít i v případě obcí, průmyslových hal apod. Uplatňují se především tam, kde není vyřešena centrální kanalizace, což je bohužel pořád poměrně hodně obcí v Česku.

Jestli jste koupili pozemek na krásném místě, ale bez napojení na kanalizaci, může být kořenová čistička odpadních vod řešením právě pro vás.

Jak kořenová čistička odpadních vod funguje?

Kořenovou čističku odpadních vod si můžete představit jako mělké jezírko nebo mokřad, ve kterém se bakterie starají o čištění vypouštěných kalů. Výhodou kořenových čistíren je, že jsou nezávislé na jakýchkoli zdrojích včetně elektřiny, proto oslovují ekology a lidi toužící po samostatnosti. V krajině nepůsobí rušivě a můžou se stát celkem přirozenou součástí vaší zahrady.

Mýty, nebo fakta?

Čističky odpadních vod jsou opředené celou řadou mýtů. Jeden z nich například říká, že zapáchají a jsou ideálním prostředím pro líhnutí komárů. Ani jedno není pravda, což si můžete snadno ověřit návštěvou už realizované kořenové čistírny. Odpadní voda je totiž shromažďována zhruba 10 cm pod vrstvou písku.

Jak funguje její provoz?

Provoz kořenové čističky odpadních vod je automatický, nehlučný a nevyžaduje žádnou speciální údržbu ani opatření (například při zimním provozu).  Pouze je třeba je asi jednou za rok zaopatřit – prořezat rákos. A v neposlední řadě, kořenové čističky odpadních vody jsou vhodné i pro chalupy nebo chaty, kde se předpokládá nepravidelný provoz.

A v neposlední řadě cena

Mají kořenové čistírny odpadních vod vůbec nějaké nevýhody? Ano. Je to poměrně vysoká částka, kterou za realizaci zaplatíte – kolem 200 tisíc korun v případě běžného rodinného domku. Současně vyžadují poměrně velký prostor – asi 5 metrů čtverečních pro každého člověka. V případě čtyřčlenné domácnosti je to už 20 metrů čtverečních, což u menšího pozemku může znamenat problém.

Bude Vás zajímat: Nádrž na dešťovou vodu: Kolik vám ušetří a jak ji vybrat?

Čištění vody v kořenové čistírně

Čištění vody v kořenové čističce je komplexní a propracované. V první fázi je voda tzv. předčištěna ve štěrkovém poli, kde se zbaví nečistot. Potom putují do jímací nádrže neboli jezírka, které je vyplněné pískem a osázené rostlinami, typicky rákosem nebo chrasticí rákosovitou.

Tato nádrž je mělká, sklon je kolem 1 procenta, takže nevyžaduje speciální terénní úpravy. Voda je zde čištěna bakteriemi, které žijí na kořenech rostlin. Potom je voda opět začleněna do koloběhu. Využít ji lze například k zalévání rostlin na zahradě.

Čtete také: Sud na dešťovou vodu: Podle čeho si ho vybrat?

Podmínky realizace kořenové čističky odpadních vod

Pro realizaci kořenové čistírny odpadních vod je optimální pozemek rovinatý, případně s mírným sklonem. Neměl by být bažinatý nebo zastíněný. Důležitá je i jeho velikost, čistírna zabere několik metrů čtverečních plochy, počítat je třeba i s jejím osázením rostlinami. Začít můžete nákresem kořenové čističky odpadních vod.

Ačkoli realizace kořenové čističky odpadních vod je vyšší, uspoříte zhruba dvě třetiny nákladů oproti běžnému řešení. Pomoci mohou i dotace státu, protože kořenové čistírny nezatěžují prostředí, zadržují vodu a zlepšují ovzduší. 

Dále by vás mohlo zajímat: Solární sprcha na zahradu: Vyrobte si ji doma!

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
04.02.2017

Photocredit: indiawaterportal.org

5

Nádrž na dešťovou vodu: Kolik vám ušetří a jak ji vybrat?

Nádrž na dešťovou vodu výrazně sníží spotřebu pitné vody z kohoutku. Nádrže na dešťovou se vyrábí pro podzemní i nadzemní využítí. Jak určit její typ a objem?

Sud na dešťovou vodu: Podle čeho si ho vybrat?

Sud na dešťovou vodu vybírejte podle materiálu, objemu a doplňků. Aby přečkal horko i zimu, nezapomínejte na údržbu venkovního sudu.

Proč se tvoří řasa ve vašem jezírku? Může být jezírko úplně bez řas?

S řasou v jezírku se setkal každý z nás. Konečně se dozvíte, jak s ní bojovat. Podívejte se také do naší fotogalerie zahradních jezírek a načerpejte inspiraci pro vaše jezírko na zahradu.

Ztracené bednění, tradiční a systémové: Cena vs. čas

Při betonování si nezapomeňte vytvořit formu neboli bednění. Jaké jsou možnosti i aktuální ceny ztraceného bednění naleznete zde.

Podzim je ideální čas pro přípravu jezírka na zimu. Jak na to?

Dobře připravené jezírko k zazimování předchází problémům na jaře. Jak jezírko zazimovat se dozvíte v našem článku.

Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu

Jak se žije v moderní dřevostavbě na jihu Čech? A co vedlo majitele k tomu, aby se rozhodli na „stará kolena“ stavět? To vše a mnohem více se dočtete v tomto článku.

Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět

Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.

Co Čech, to chalupář. Platí ještě toto tvrzení?

Češi jsou vášniví chataři a chalupáři. Kde se v nás láska k chalupaření bere a jsme v tom opravdu výjimeční? Jak jsou na tom ostatní národy?

Dům, kterým příroda doslova prorůstá

Navštivte s námi dům, který je tak srostlý s přírodou, že z dálky není téměř vidět – dokonale propojený s přírodou, dřevěný a s výhledem na hory.

V létě na vodu? Jedině na dřevěném voru.

Chcete se plavit po vodě na dřevěném voru? Nebo vás jen zajímá, jak se takový vor staví? V následujícím článku se vše podstatné o vorech dozvíte.