HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Co je permakulturní zahrada a pro koho se hodí?

Plánujete-li aktuálně založení své zahrady, stojíte před zásadní otázkou: jak vlastně celou zahradu vést. Velmi oblíbenými a stále častěji vyzdvihovanými jsou tzv. permakulturní zahrady, mnozí je též nazývají zahradami zdravými, ekologickými a občas také živými. Zásadním znakem těchto zahrad je snaha získat dostatek úrody, ale zároveň nechat spíše pracovat přírodu. Pamatujte ale na to, že estetika a vzhled je tu až na posledním místě. Nicméně i to je relativní a každý za krásné považuje něco jiného. V tomto článku vám pomůžeme ujasnit si, jestli by byla permakulturní vhodná právě pro vás.


Permakulturní zahrada se nehodí pro každého
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Laicky můžeme říct, že v permakulturní zahradě je všechno tak trochu jinak, než jsme zvyklí. Rozhodně se tu za žádné situace nepoužívá chemie, plevel se trhá jen sporadicky, mulčuje se zbytky ze zahrady, a ne drahou a neekologickou kůrou, a téměř vůbec se nezalévá (nebo jen minimálně). Nicméně přesto všechno je permakulturní zahrada zahradou s vysokou výnosností na metr čtvereční.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Earth Ways, hardworkinghippy : La Ferme de Sourrou

Jak se toho dosáhne?

Cílem je dobré plánování a ideální rozložení jednotlivých rostlin, které si dokážou přirozeně pomáhat. V permakulturních zahradách tedy rozhodně nenajdete monokulturní záhony, které jsou náchylné na plevel, ale i škůdce. Naopak základem je kombinování jednotlivých plodin takovým způsobem, aby si navzájem vypomáhaly. Příkladem může být hrách pnoucí se po stoncích kukuřice nebo rajčata podsazená bazalkou odpuzující škůdce.

Permakulturní zahrada rozhodně není zahradou okrasnou a působí tak trochu dojmem divočiny a přírody, což ale může mnohým vyhovovat. Hlavním cílem je vypěstovat co nejvíce a ideálně uživit celou rodinu, alespoň v období léta, a ještě něco uskladnit na zimu. Nepatří sem pečlivě posečený trávník ani dokonale vyplévané záhonky.

Velmi typickým znakem permakulturních zahrad jsou vyvýšené truhlíky, v nichž se využívá tlejícího materiálu ze zahrady k obohacení půdy, a tedy větší výnosnosti. Truhlíky jsou většinou vyplněné zeleninou a bylinkami, vyloženě okrasné květiny, v tomto typu zahrady nehledejte. Ale nebojte se kombinací a klidně ty své permakulturní záhony o okrasné květiny doplňte. Vždyť i růžové lístky mohou mít praktické využití.

Mohlo by vás zajímat: Svépomocí vyrobila pro maminku vyvýšený záhon. Podle jejího návodu to zvládnete taky

Pro koho se permakulturní zahrada hodí?

Mohlo by se zdát, že taková zarostlá zahrada je ideální pro lenochy, ale není to tak úplně pravda. Čas ušetřený pletím bude potřeba jinde. Vzhledem k zásadovému nepoužívání jakýchkoliv chemických přípravků budete muset se škůdci nebo třeba plísněmi bojovat ručně. V bohatém porostu se často přemnoží slimáci, které je potřeba odstranit pečlivým ručním sbíráním. Se mšicemi se dá také bojovat mechanicky.

Boj s plevelem se často nahrazuje pravidelným mulčováním, kterým může být v permakulturní zahradě například posečená tráva, velmi často také sláma, listí nebo jakýkoliv rostlinný odpad. Občas se doporučují i nenabarvené obyčejné kartonové krabice.

Nicméně dobře založená permakulturní zahrada časem jistě vyžaduje menší energii než běžné záhony, a přesto je efektivní. Rozhodně se taky hodí pro všechny, kteří nestaví na první místo estetiku, ale zejména účel a časovou úsporu.

Co je potřeba pro založení permakulturní zahrady?

Metoda pokus – omyl

V prvé řadě je to nadšení a chuť zkusit něco nového často metodou pokus – omyl. Než vyladíte, co na vaší zahradě nejvíce funguje, vyhrajete boj se slimáky a správně zkombinujete plodiny, chce to jistě nějaký čas.

Správná semena

Důležité je zejména mít ta správná semena. Ve většině zahradnictví dnes seženete většinou spíše přešlechtěné druhy, které mají minimální odolnost vůči plísním a škůdcům a při jejich pěstování je těžké obejít se bez postřiků. Chcete-li opravdu založit zahradu šetrnou k přírodě i vlastnímu zdraví, výběru semen věnujte výjimečnou pozornost.

Malý prostor do začátku

Co se týče prostoru, tak pro začátek vám stačí opravdu velmi malý kousek země. Permakulturní záhon můžete dokonce s klidem založit i ve větších truhlících na balkóně či terase. Pokud vás tento typ zahradničení bude uspokojovat, můžete se směle pustit do rozšíření.

Kde hledat inspiraci?

Určitě si pořiďte knihu Heleny Vlašínové Zdravá zahrada, po jejímž přečtení budete mít konečně pochopení i pro plevel. Velkou oblibu si získala také kniha Zahradničení bez rytí, za níž stojí dvojice autorů Charles Dowding a Stephanie Hafferty. Posledním tipem pak může být publikace Divočina v zahradě z nakladatelství Kazda. Vyšla teprve nedávno a jejich více než tři sta stran vás dokonale provede ekologickým zahradničením.

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Kateřina Petríková

Vydáno dne:
07.09.2021

Photocredit: Shutterstock

0

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE