HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

5 tipů, jak si založit bylinkovou zahrádku

Mátové lístky do limonády, tymián do směsi na grilování, bazalka do salátů. Mít po ruce hrsti čerstvých bylinek se v létě vyplatí. Ukážeme vám, jak si snadno založit bylinkovou zahrádku, z níž budete mít užitek celé roky.


Bylinková zahrádka
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Elocin 91

Většina bylinek jsou trvalky – jednou je zasadíte a příliš se o ně nemusíte starat. Do této skupiny spadá třeba máta, která se sama rychle rozrůstá, meduňka, pažitka, tymián nebo levandule.

Jednoleté nebo dvouleté bylinky, například bazalku, kadeřavou petrželku nebo koriandr budete muset vždy znovu vysévat. Na pěstování ze semínek jsou ale nenáročné. Dobře se jim bude dařit jak na bylinkovém záhonu, tak i v truhlíku na parapetu nebo na balkoně.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Elocin 91, Cozy and Caffeinated, Sherry, Gijsbert W

Místo pro bylinkový záhon

Zejména středomořské bylinky (tymián, levandule, rozmarýn, oregano) milují slunce, proto jim vyberte slunné stanoviště. Čím více slunce dostanou, tím aromatičtější budou. Máta nebo meduňka ocení spíše polostín. Máta vám dobře poroste i ve vlhčích koutech zahrady. Dostatek vláhy i slunce potřebuje bazalka.

Pokud nemáte na zahradě příliš místa, můžete bylinky pěstovat i mezi ostatní zeleninou. Rostliny si budou dokonce vzájemně prospívat. Například k mrkvi zasazujte majoránku, k salátům levanduli, k rajčatům bazalku.

Velikost a tvar záhonu

Velikost a tvar bylinkového záhonu uzpůsobte svým potřebám i rozměrům zahrady. Bylinkový záhon může mít klasický obdélníkový tvar, můžete ho pojmout jako skalku, můžete zvolit kruh nebo ovál. Populární jsou také bylinkové spirály nebo šneky, kdy pomocí kamenů a půdy vytvoříte požadovaný tvar a do něho vysazujete bylinky.

Orientace bylinkového záhonu

Některé druhy bylinek jsou poměrně odolné, přesto jim bude svědčit závětrné místo. Optimální je zvolit orientaci bylinkového záhonu na jih nebo východ.

K bylinkovému záhonu byste měli mít pohodlný přístup, aby se vám dobře obdělával. Vytrvalé byliny můžete v půdě nechat přes celou zimu, stačí je jen překrýt chvojím.

Výjimkou je rozmarýn, který na zimu vyjměte z půdy, přesaďte do květináče a přechovávejte v nevytápěné místnosti. Půdu v květináči je třeba udržovat vlhkou, aby rozmarýn neuschl.

Příprava půdy před výsadbou

Bylinky nejsou náročné na živiny, jako například některé druhy zeleniny. Dobře vám porostou v propustné půdě, kterou můžete obohatit o kompostovanou zeminu. Pokud pěstujete bylinky v truhlíkách, můžete pořídit přímo substrát pro pěstování bylin, který prodávají v zahradnictví. Před výsadbou půdu dobře připravte. Odstraňte ze zeminy veškerý plevel, včetně kořínků a oddenků.

Výsadba bylinek

Před samotnou výsadbou si promyslete, jaké bylinky chcete pěstovat. Rozdělit si je můžete na několik skupin:

 • Mezi solitéry, kterých budete mít na zahrádce jen několik, patří vysoké rostliny. Do výšky táhne například libeček, rozrůstá se také řepík. Výrazným solitérem mohou být i některé druhy levandule.
 • Poměrně dost místa bude potřebovat máta i meduňka – obě rostliny se dobře rozrůstají. Menší keříčky tvoří tymián.
 • Místo na bylinkovém záhoně můžete vyplnit jednoletkami, třeba měsíčkem nebo heřmánkem. 

Sazenice v květináči si rozestavte po záhonu a rozdělte si je na místa, kde chcete, aby rostly. Poté vezměte rýč a rostliny zasaďte.

Seznam bylin, které můžete pěstovat

 • Pažitka
 • Majoránka
 • Mateřídouška
 • Máta
 • Meduňka
 • Bazalka
 • Levandule
 • Tymián
 • Rozmarýn
 • Kadeřábek
 • Koriandr
 • Bobkový list
 • Kmín
 • Kopr
 • Yzop
 • Estragon
 • Šalvěj

Už víte, které bylinky si letos zasadíte?

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
18.04.2018

Photocredit: Elocin 91

2

Zimní zahrada: Jak ji postavit a zařídit?

Stýská se vám po letní pohodě na zahradě? Zimní zahrada vám ji vynahradí! Podívejte se, jak zimní zahradu postavit a vybavit.

Vybudujte si vlastní přírodní zahradu: Poradíme vám, jak na to

Sníte o ekologické zahradě, která bude plně v souladu s okolní přírodou? Díky našim radám pro vás bude její založení hračkou.

Připravte zahradu na jaro v šesti krocích

Chcete mít krásnou a zdravou zahradu po celý rok? Nepodceňte jarní přípravu a pusťte se včas do práce. Náš článek vám poradí, jak na to.

Čím letos okořenit zahradu? Vsaďte na kino nebo bludiště!

Každá zahrada potřebuje čas od času vylepšit. Pokud chcete strávit léto na zahradě a vykouzlit z ní místo, odkud se vám nebude na podzim chtít odejít, přečtěte si naše tipy, jak na to.

Dřevěný květináč – jaké má výhody oproti plastu?

Dřevěné květináče umí být opravdu kouzelné. Jsou krásné a navíc i ekologické. Podívejte se s námi dnes na to, jaké výhody mají dřevěné květináče oproti plastovým.

Nemocnice pod korunami stromů: Místo sterilního lůžka dřevěná chata v lese

Působivé dřevěné chaty v areálu nemocničního lesoparku se staly nástrojem účinné terapie. Příroda se tu stává médiem, které léčí. Prohlédněte si je i vy.

Domek, ve kterém se všechno dění točí kolem kuchyně

Design domku ukrytého mezi vzrostlými stromy je jako vystřižený z 50. let minulého století, kdy se vše točilo kolem kuchyně.

Svépomocí vyrobila pro maminku vyvýšený záhon. Podle jejího návodu to zvládnete taky

Vyrobte si vyvýšený záhon na vaši zahradu. Podrobný návod a seznam nezbytného materiálu najdete v našem článku.

S pomocí vybraných druhů dřevin lze léčit horečku, malárii či odhalit rakovinu

Lidstvo už vyzkoušelo nepočítaně léčivých prostředků. Některé byly slepou uličkou, z jiných těžíme dodnes. A je mezi nimi i dřevo.

Vertikální záhon svépomocí: zahrádka, kterou můžete mít i na balkoně

I na balkoně si můžete vypěstovat zeleninu pro vlastní spotřebu. Poslouží vám k tomu vertikální záhon, který si snadno vyrobíte sami.