HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Větrání okny stojí české domácnosti desítky tisíc ročně. Řešení přitom existuje

Větrání zapotřebí bylo, je a bude. S lepšími izolačními vlastnostmi moderních domů navíc jeho potřeba ještě více poroste. Klasickým větráním okny však zbytečně vypouštíte desítky tisíc korun do luftu. Existuje přitom řešení, jak tomu zabránit. Přečtěte si, jak a kolik můžete pomocí alternativního způsobu větrání ušetřit.


Řízené větrání ušetří oproti klasickému větrání desetitisíce
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Archiv redakce

Opomíjený systém, který šetří tisíce i lidské zdraví

Pravidelná výměna vzduchu je tématem, které je neustále neprávem opomíjeno. Dříve toto téma nebylo natolik palčivé, jelikož domy nebyly tak dobře izolované. Větrání probíhalo přirozeně škvírami u oken, dveří atd. To se u dnešních nízkoenergetických a pasivních domů už neděje, a nedochází tak k dostatečné obměně vzduchu v interiéru. Důsledky toho mohou být nepříjemné a někdy i zdraví škodlivé. Samozřejmě se zde nabízí možnost klasického větrání okny, to však často znamená zbytečné vyhazování peněz.

Jak funguje řízené větrání s rekuperací tepla, se můžete podívat zde.

Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?

Otevřením oken se tisíce korun vytratí do luftu

Řízená výměna vzduchu je důležitá především v topné sezóně. Ta trvá více než 250 dní. Pokud během ní kvůli absenci rekuperace pravidelně větráte, dá se doslova říci, že teplo posíláte oknem ven. Domácnost poté můžete vytápět zase znovu od začátku. Pravděpodobně největší výhodou větracích systémů s rekuperací tepla jsou tak značné energetické úspory. Tepelná ztráta způsobená větráním může být díky tomuto systému snížena až o 90 %. Rekuperace pomůže ušetřit 30–50 % tepelné energie, která je zapotřebí na vytápění. To může za rok znamenat úsporu až v řádech desetitisíců korun.

Pro demonstraci výše zmíněného jsme si pro vás připravili dva konkrétní příklady úspory dosažené díky systému řízeného větrání s rekuperací tepla.

První příklad: Výpočet roční energetické úspory při využívání systému rekuperace

Pro první příklad jsme vybrali bungalov o užitné ploše 125,2 m2 s dispozicí 4+kk, který je oblíbený především u rodin s dětmi. V domě probíhá řízené větrání pomocí větrací jednotky s entalpickým výměníkem bez předehřevu. Vnitřní teplota byla nastavena na 22 °C. Na podrobnější parametry domu se můžete podívat v galerii.

Do výpočtu byly dosazeny ceny 3,50 Kč/kWh v roce 2022 a po zvýšení cen energií 7 Kč/kWh v roce 2023. Právě kvůli značnému nárůstu cen je výrazný rozdíl mezi úsporou v roce 2022 a 2023. Roční úspora větráním za rok 2022 činí 7 400 Kč, za rok 2023 poté 14 770 Kč. Kromě finanční úspory je dalším benefitem vysoká kvalita vzduchu a nízká koncentrace COv domě, která díky řízenému větrání v průměru nepřesahovala 700 ppm. Podrobnější hodnoty výpočtu můžete vidět v tabulce.

Druhý příklad: Srovnání energetických ztrát při klasickém větrání a větrání s rekuperací tepla

Pro druhý příklad byl zvolen patrový dům s energeticky vztažnou plochou 181,2 m2. Jedná se o dřevostavbu vytápěnou pomocí tepelného čerpadla a fotovoltaiky. Vnitřní teplota v domě je nastavena na 20 °C.

Nechali jsme odborníky vypočítat bilanci ztrát energie v případě, kdy se v domě větrá okny, a v případě, kdy se větrá řízeně. Z výpočtů vychází, že zatímco při větrání okny je podíl ztráty větráním 35,8 %, u řízného větrání je to pouze 5,9 %. Pokud počítáme s cenou 7 Kč za 1 kWh, pak reálná ztráta větráním okny je 13 424 Kč. Oproti tomu ztráta při větrání s rekuperací tepla je pouze 1 079 Kč. Úspora tak činí 12 345 Kč.

Samozřejmě je nutné počítat s provozními náklady rekuperace, které obyčejné větrání okny nemá. Ty však nejsou nijak vysoké. Roční spotřeba energie větracích jednotek se pohybuje v průměru okolo 800 Kč. Podrobnější hodnoty můžete vidět v tabulce.

Na grafy, které porovnávají bilanci ztrát energie při větrání okny a pomocí řízeného větrání, se můžete podívat v galerii.

Dům bez rekuperace bude za pár let raritou

Z příkladů jasně vyplývá, že řízené větrání dokáže oproti klasickému větrání okny ušetřit tisíce korun. Jelikož se hlavně v budoucnu bez větrání neobejdeme, nabízí se řízené větrání s rekuperací tepla především z dlouhodobého hlediska jako velmi výhodná investice. Je pravděpodobné, že stejně jako nám dnes přijde nepředstavitelné žít v domě bez vodovodu a elektřiny, bude za pár let nemyslitelné žít v domácnosti bez řízeného větrání s rekuperací tepla.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
11.10.2023

6

Okna s rekuperací: Jaké má inteligentní větrání v oknech výhody?

Okna s rekuperací mohou vyřešit řadu problémů nejen u nově zateplených budov. Jak okna s integrovanou výměnou vzduchu fungují, zjistíte zde... Číst více →Úplně jiná dřevostavba: Větrání s rekuperací, přitápěním a chlazením

Přečtěte si o účinné rekuperaci, která v létě chladí díky záření noční oblohy a v zimě přitápí díky sluncem rozehřáté střeše a fasádě... Číst více →Pasivní domy – efektivní větrání je základem pro zdravý domov

Víte, jak zabezpečit efektivní větrání, díky kterému dosáhnete bonusu v podobě úspory energie? Přečtěte si více v článku... Číst více →Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?

Přečtěte si základní informace o rekuperaci vzduchu, její ceně, možnostech využití a výhodách a nevýhodách jednotlivých typů... Číst více →Problém digestoře a rekuperace. Rizika si mnozí neuvědomují a řešení zná málokdo

Kombinace digestoře a rekuperace působí majitelům obtíže. Tyto technologie pak mohou přestat fungovat nebo dokonce začít škodit... Číst více →Rekuperace šetří tisíce korun ročně. Češi jí přesto stále nevěří

Systém rekuperace se perfektně hodí do pasivních a nízkoenergetických domů. Obstarává proces větrání, aniž by se vyhazovaly tisíce oknem ven... Číst více →Mýty ohledně rekuperací prodělávají Čechům desetitisíce na energiích

Rekuperace je systém, který budí mnoho otázek a je opředen řadou mýtů. Je opravdu hlučná, drahá a nevhodná do bytových domů?.. Číst více →Řemeslníci varují před „nastavením oken do zimního režimu“. Jedná se o mýtus, který okna ničí

S každým příchodem zimy se vrací také mýtus o zimním a letním režimu plastových oken. Ten však místo očekávané úspory přináší zničená okna... Číst více →Izolační skla nešetří pouze energie. Opomíjenou výhodou je ochrana proti hluku

S nadměrným hlukem se řada lidí potkává téměř celý den a někteří mu neuniknou ani doma. Řešením jsou izolační skla, která hluk do interiéru jen tak nepustí... Číst více →