HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Řemeslníci varují před „nastavením oken do zimního režimu“. Jedná se o mýtus, který okna ničí

Se začátkem listopadu nepřijíždí pouze Martin, ale také starý mýtus o oknech je tu jako na koni. Ačkoliv byla existence zimního a letního režimu u plastových oken již několikrát vyvrácena, nejrůznější média s příchodem zimy poskytují návody, jak je správně nastavit. Mnohým řemeslníkům tak při čtení těchto zpráv vstávají vlasy na hlavě. Místo očekávané úspory totiž kvůli této „vychytávce“ dochází ke zničení oken.


Častá změna přítlaku u plastových oken může okna zničit
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: © Dřevostavitel.cz

Mýtus o plastových oknech, který se vrací každý rok

S příchodem zimní sezóny přichází také fáma, která se vrací rok co rok. Ani letošek není výjimkou, a tak se o ní můžeme v posledních dnech už dočíst téměř všude. Internet zaplavují články, které uvádí, že by se před začátkem zimy i léta měl změnit přítlak oken. Jinými slovy míra toho, jak okno těsní. Jedná se o jakýsi zimní a letní režim plastových oken. Okna v letním režimu by měla těsnit méně, aby mohl vzduch lépe cirkulovat dovnitř a ven. Naopak v zimních měsících by mělo být těsnění oken lepší, aby teplo neunikalo ven.

Na internetu se objevují také návody, jak tuto změnu přítlaku provést. Prý by to měla být hračka: stačí pootočit čudlíkem nebo páčkou. Podle některých návodů si vystačíte s holýma rukama, podle jiných je zapotřebí kleští. Články prezentují tuto změnu jako zaručený způsob, jak ušetřit, zamezit orosení oken a vzniku vlhkosti nebo plísní.

Ačkoliv se tato informace šíří na začátku zimy po internetu jako holý fakt, je tomu právě naopak. Okna opravdu nemají nějaký přepínač, který by změnil letní okna na zimní.

Slabší těsnění plastových oken v létě nedává smysl

Skutečně není potřeba nastavit jiný přítlak na léto než na zimu. Aby okno dobře izolovalo hluk z exteriéru a zároveň zamezilo průvanu, má mít stejné nastavení po celý rok. Slabší přítlak v létě nemá smysl. Okna jsou totiž většinou otevřená a pokud se zavřou, je to z důvodu nadměrného hluku, bezpečnosti nebo například průvanu.

Dnes se dají plastová okna nastavit do několika poloh. Okno lze zcela otevřít, zavřít, nechat na ventilaci nebo mikro ventilaci. Ta je ideální právě na léto, kdy je potřeba dostat do místnosti vzduch. Pokud poté přijde bouřka či silný vítr, lze okno utěsnit úplným zavřením, což by při špatně nastaveném přítlaku nepomohlo.

Neznalostí při výběru oken tratí lidé tisíce korun ročně. Skla je nutné vybírat podle světových stran

Správný přítlak plastového okna otestuje papír

Správné seřízení plastových oken samozřejmě důležité je. Nejedná se však o žádné nastavení zimního a letního režimu. Aby okno dobře těsnilo, musí být přítlak plastového okna správně nastaven po celý rok. Správný přítlak poznáme tak, že pokud do okna zavřeme papír, zvládneme ho s určitou námahou vytáhnout. Takto nastavený přítlak by měl zůstat stejný v zimě i v létě.

Ve snaze ušetřit si můžete plastová okna zničit

Pověra o zimním a letním režimu plastových oken se vám může pěkně vymstít. Pokud byste přítlak dvakrát do roka měnili, neustálým nastavováním by brzy došlo k poškození okna. To by se potom muselo opravit nebo rovnou vyměnit. V dobré víře a snaze ušetřit si tak můžete okno zničit.

Abychom to tedy shrnuli, plastová okna žádnou funkci zimního nebo letního režimu nemají. Jedná se o pouhý mýtus založený na reálném základě. Není nutné před každým příchodem léta nebo zimy těsnění upravovat. Přítlak sice musí být správně nastavený, ale toto nastavení je univerzální pro celý rok.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
14.11.2023

Photocredit: © Dřevostavitel.cz

62

Dřevěná nebo plastová, aneb jaká okna pořídit

Volba oken do jakékoli stavby je bezesporu dilematem každého stavebníka... Číst více →Plastová okna do dřevostavby: Jaké mají výhody a nevýhody?

Jaká je cena plastových oken, jak je vybrat a jak probíhá jejich montáž?.. Číst více →Okna s rekuperací: Jaké má inteligentní větrání v oknech výhody?

Okna s rekuperací mohou vyřešit řadu problémů nejen u nově zateplených budov. Jak okna s integrovanou výměnou vzduchu fungují, zjistíte zde... Číst více →Okna a izolace vám umí ušetřit až 70 % nákladů. Návod, jak toho dosáhnout

Když se řekne zateplení, vybaví se většině z nás nová fasáda. Možností zateplení je ale mnohem více. Které z nich je to úplně nejvýnosnější?.. Číst více →Více než 90 % nových oken izoluje nedostatečně. Prodejci mlčí a lidé zbytečně přeplácí

Až 40 % ztrát tepla má na svědomí špatný typ oken a prosklení. Řešením jsou izolační skla, která násobně snižují energetické ztráty i náklady na vytápění domu... Číst více →Neznalostí při výběru oken tratí lidé tisíce korun ročně. Skla je nutné vybírat podle světových stran

Správný výběr oken a jejich prosklení se vyplatí. Pokud vyberete vhodné parametry, můžete díky dobré izolaci ušetřit i tisíce korun... Číst více →Máte v oknech trojsklo nebo jen dvojsklo? Rozdíl je zásadní a poznat to lze jednoduchou metodou

Jak poznat, kolik skel vlastně máte doma v oknech? Okem to totiž vidět nelze... Číst více →Větrání okny stojí české domácnosti desítky tisíc ročně. Řešení přitom existuje

Klasické větrání okny stojí desítky tisíc korun ročně, ale bez něj se obejdeme jen těžko. Existuje však alternativní způsob větrání, díky kterému lze ušetřit... Číst více →Moderní střešní okna vyvrací zažité mýty. Hodí se i do pasivních domů

Střešních oken se mnozí majitelé pasivních domů obávají. Pokud si však dají při výběru pozor, mohou jim střešní okna přinášet i jisté výhody... Číst více →Izolační skla nešetří pouze energie. Opomíjenou výhodou je ochrana proti hluku

S nadměrným hlukem se řada lidí potkává téměř celý den a někteří mu neuniknou ani doma. Řešením jsou izolační skla, která hluk do interiéru jen tak nepustí... Číst více →