HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Izolační skla nešetří pouze energie. Opomíjenou výhodou je ochrana proti hluku

Troubící auta cestou do práce, hlasití kolegové či spolužáci nebo křik v obchodě. S nadměrným hlukem se řada lidí potkává takřka po celý den. Některé z nich však klid nečeká ani doma. Po příchodu se místo vytouženého ticha setkají s hlučnými dětmi před domem nebo sousedem, který se zrovna rozhodl řezat dřevo na cirkulárce. V tomto případě si mohou buď nechat drásat nervy nebo si pořídit izolační skla, která hluk do interiéru jen tak nepustí.


Dobře zvolená izolační skla chrání interiér před hlukem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Tiny Mobile Homes S.L. (se souhlasem)

Není nutné dělat kompromisy

Obecně se dá říct, že čím je materiál lehčí a tenčí, tím přes něj prostupuje více hluku. To je také důvod, proč jsou právě skla nejslabším článkem celé obálky budovy. Na druhou stranu je tady však stále sílící trend stavět domy s velkou mírou prosklení. Zvětšování skleněných ploch jde tak ruku v ruce se zvětšenou mírou hluku, který se vám může dostat do domu. Pokud nehodláte ustoupit ani v jenom směru a chcete mít prosklený dům, ve kterém bude zároveň ticho, nabízí se jediné řešení. Pořídit si izolační sklo s dobrými akustickými vlastnostmi, přes které se hluk z exteriéru jen tak nedostane. Na domy s velkou mírou prosklení se můžete podívat zde.

Pro představu, ve městě se hluk pohybuje na úrovni 70–80 dB. V interiéru by se hladina hluku neměla dostat nad 35 dB. Některá izolační zasklení dokážou utlumit hluk o 30–52 dB.

Důležitá je zvuková neprůzvučnost izolačních skel

Schopnost eliminovat hluk je určována zvukovou neprůzvučností materiálu. To znamená hodnotou, která vyjadřuje rozdíl hladiny akustického tlaku mezi zdrojem hluku a interiérem. Žádoucí je vyšší hodnota, jelikož to znamená vyšší akustický výkon zasklení a lepší izolační vlastnosti materiálu. Kromě izolace zvuku mají izolační skla ještě další čtyři základní parametry. Na ty se můžete podívat v galerii

U prosklení se nevyplatí podcenit akustický návrh. Ten totiž definuje také požadavek na stavební hloubku rámu okna. Podcenění návrhu by tak mohlo mít za následek, že správné sklo nebude mít dostatek místa.

Prostup hluku do domu závisí na mnoha faktorech

Zlepšení izolace hluku závisí na kombinaci níže zmíněných faktorů. Když se věnuje pozornost všem těmto aspektům, lze dosáhnout efektivnější izolace hluku a většího klidu a ticha v interiéru.

  • Tloušťka skla: Tloušťka hraje v tlumení hluku důležitou roli. Může totiž omezit průchod zvukových vln. Tloušťka jednotlivých tabulí skla v zasklení nemusí být stejná, jelikož asymetrická skladba izolačního skla zlepšuje akustické vlastnosti zasklení.
  • Kvalita mezivrstev: Mezivrstvy, které oddělují jednotlivé vrstvy skla, jsou více než důležité. Kvalitní mezivrstvy mohou zlepšit akustickou izolaci.
  • Konstrukce rámu: Míra těsnosti okenního rámu hraje významnou roli. Nepřesnosti v rámu mohou zapříčinit únik zvuku. Kvalitní a těsné rámy mohou naopak hluk minimalizovat.
  • Důkladná instalace: Správná instalace je klíčem k dosažení maximálního účinku izolace hluku. Eliminuje vznik případných akustických mostů v propojovací spáře.
  • Typ okenního skla: Některé typy skla jsou navrženy speciálně pro lepší izolaci hluku. Například akustické sklo obsahuje vrstvy, které absorbují zvukové vlny.
  • Izolace a těsnění: Použití izolace a těsnění kolem okenního rámu může pomoci minimalizovat průnik venkovního hluku.

Je tedy jasně patrné, že zvukověizolační vlastnosti nezávisí jen na samotném skle, ale i na rámech a těsnění, a především na kvalitě montáže.

Správná skla pomůžou ušetřit tisíce. Záleží však na orientaci východ nebo západ

Tlumení hluku není jediný benefit izolačních skel

Akustický komfort je pouze jeden z benefitů, které se od prosklení očekávají. Dále jsou tady požadavky na proslunění, bezpečnost, nebo dobré tepelněizolační vlastnosti. Skla přitom nemusí plnit jen jednu vybranou funkci, ale lze u nich kombinovat různé parametry. Jedno sklo tak nemusí pouze zamezovat hluku, ale může zároveň šetřit energii nebo zvyšovat bezpečnost domu. Na základní parametry izolačního skla se můžete podívat v galerii.

Důležité je mít na paměti, že se zvuk nechová stejně jako teplo, jelikož se jedná o jiný fyzikální jev. Zjednodušeně řečeno, systém, který dobře tepelně izoluje, nemusí automaticky také dobře zvukově izolovat. To může řadu lidi zmást, když počítají s tím, že pokud bude sklo dobře tepelně izolovat, bude tlumit také hluk. Z toho důvodu je dobré si všechny parametry pořizovaného skla pečlivě ověřit.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
19.11.2023

Photocredit: Tiny Mobile Homes S.L. (se souhlasem)

0

Dřevěná nebo plastová, aneb jaká okna pořídit

Volba oken do jakékoli stavby je bezesporu dilematem každého stavebníka... Číst více →Bydlete chytře a nechte svá okna vydělávat!

Jak ušetřit při výběru oken? V článku se dozvíte, kam okna umístit, jaké vybrat zasklení i na co si dát pozor, aby vám vaše okna přinesla tepelné zisky... Číst více →Okna a izolace vám umí ušetřit až 70 % nákladů. Návod, jak toho dosáhnout

Když se řekne zateplení, vybaví se většině z nás nová fasáda. Možností zateplení je ale mnohem více. Které z nich je to úplně nejvýnosnější?.. Číst více →Více než 90 % nových oken izoluje nedostatečně. Prodejci mlčí a lidé zbytečně přeplácí

Až 40 % ztrát tepla má na svědomí špatný typ oken a prosklení. Řešením jsou izolační skla, která násobně snižují energetické ztráty i náklady na vytápění domu... Číst více →Neznalostí při výběru oken tratí lidé tisíce korun ročně. Skla je nutné vybírat podle světových stran

Správný výběr oken a jejich prosklení se vyplatí. Pokud vyberete vhodné parametry, můžete díky dobré izolaci ušetřit i tisíce korun... Číst více →Máte v oknech trojsklo nebo jen dvojsklo? Rozdíl je zásadní a poznat to lze jednoduchou metodou

Jak poznat, kolik skel vlastně máte doma v oknech? Okem to totiž vidět nelze... Číst více →Větrání okny stojí české domácnosti desítky tisíc ročně. Řešení přitom existuje

Klasické větrání okny stojí desítky tisíc korun ročně, ale bez něj se obejdeme jen těžko. Existuje však alternativní způsob větrání, díky kterému lze ušetřit... Číst více →Moderní střešní okna vyvrací zažité mýty. Hodí se i do pasivních domů

Střešních oken se mnozí majitelé pasivních domů obávají. Pokud si však dají při výběru pozor, mohou jim střešní okna přinášet i jisté výhody... Číst více →Řemeslníci varují před „nastavením oken do zimního režimu“. Jedná se o mýtus, který okna ničí

S každým příchodem zimy se vrací také mýtus o zimním a letním režimu plastových oken. Ten však místo očekávané úspory přináší zničená okna... Číst více →