HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mýty ohledně rekuperací prodělávají Čechům desetitisíce na energiích

Pravda nebo fikce? Ohledně rekuperace panuje řada otázek nebo dokonce nepravdivých mýtů. Někteří lidé se obávají například nadměrného hluku, vysokých provozních nákladů nebo třeba spojení rekuperace s dalšími systémy v domě. Vybrali jsme pro vás některé z výroků, které se k rekuperaci vztahují. Jsou pravdivé nebo se jedná o pouhé fámy?


Rekuperace se hodí téměř kdekoliv a kamkoliv
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jan Planička (se souhlasem)

Když máte rekuperaci, nemůžete větrat

Lidé mají podvědomě pocit, že větrání během zapnuté rekuperace musí být něco špatného. Rekuperace však klasické větrání nevylučuje. Roční provozní náklady rekuperace jsou kolem 1 300–1 400 korun. A to v případě, kdy se vůbec nevypíná. Pokud si doma otevřete okno, když máte zapnutou rekuperaci, provozní náklady rekuperace se nezvýší. Pouze se připravujete o její účinnost a zpětný zisk po dobu otevření okna. Pokud si tedy chcete otevřít okno, neznamená to, že musíte rekuperaci hned vytáhnout ze zásuvky.

Pro představu, tepelné ztráty přirozeným větráním tvoří u českých domácností až 40 % veškerých účtů za energie. V řeči čísel to jsou desítky tisíc korun ročně, které doslova vyletí oknem ven. Nicméně řízené větrání není jen o energetických úsporách, ale také o dalších benefitech.

V trubkách se hromadí nepořádek a bakterie

Mezi lidmi také panují obavy, že se jim v potrubí bude hromadit špína a bakterie. Správné potrubí rekuperace je však antibakteriálně upravené. Pokud tedy zařízení nevypínáte nadměrně často, hromadění nepořádku v trubkách nehrozí. Co se týká prachu, zařízení se od něj dá snadno vyčistit. Existuje k tomu dokonce speciální čisticí sada. Je však zapotřebí mít k potrubí přístup. Frekventovanost čistění závisí na oblasti, ve které majitelé žijí. Doporučeno je čistit rekuperaci jednou za dva roky. V oblastech, jako je například Ostrava nebo severní Čechy, jednou nebo dvakrát ročně.

Rekuperace hučí a dělá průvan

Pokud máte systém rekuperace navržen správně, žádného hučení ani průvanu se není třeba obávat. Dobře navržený a nainstalovaný systém hučet nemá. Ideální systém je takový, o kterém ani nevíte, že ho doma máte.

Pokud máte krb, rekuperaci mít nemůžete

Krb by měl mít ideálně svůj vlastní přívod vzduchu. Pokud ho nemá, může to být problém v mnoha ohledech. Kdyby šla vzduchotechnická jednotka rekuperace do podtlaku, ovlivnila by tak krb a ten by mohl začít kouřit dovnitř. Je důležité mít v takovém případě alespoň hlásič. V pasivních a nízkoenergetických domech by však krb bez externího přívodu vzduchu již neměl vůbec být.

V bytech je rekuperace problematická

Rekuperace samozřejmě může být instalována také do bytových domů, a to hned několika způsoby.

Při rekonstrukci můžete vést rekuperaci v chodbičce a jednotku dát do podhledu. Jedná se však o větší stavební úpravu, pro kterou je nutné snižovat stropy atd. Další možnost je decentrální jednotka. Ta je vedena skrz zeď do jedné konkrétní místnosti. Většinou do té, ve které se spí, tedy do ložnice, dětského pokoje nebo třeba obýváku. Existuje také varianta, kdy má bytový dům jeden velký rekuperační systém pro více bytů. Jedná se o velkou jednotku, jejíž rozvody vedou přes celý dům.

Zařízení pro úsporu až 40 % energie většina domácností vůbec nezná

Rekuperace v létě ohřívá už tak horký vzduch

Rekuperace mohou mít někdy také funkci zvanou bypass. Ta je ideální pro letní dny, kdy jsou domy nahřáté a zvedne se v nich teplota. V tomto případě není žádoucí teplým vnitřním vzduchem ještě více ohřívat vzduch příchozí. Bypass proto „odstavuje“ možnost rekuperace a dochází pouze ke standardnímu větrání, kdy se vzduch vyměňuje, ale navzájem se příchozí a odchozí vzduch teplotně neovlivňuje.

Rekuperace s digestoří nejde dohromady

Jednou ze zajímavých otázek je kombinace rekuperace a digestoře v jedné domácnosti. Toto spojení může přestavovat docela oříšek. Otázka zní, jak odvést znečištěný vzduch, který vznikl v kuchyni, aby to přitom nenarušilo systém větrání s rekuperací. Mastný vzduch se totiž za žádnou cenu nesmí dostat do rekuperačního systému. Pokud by doputoval až do rekuperátoru, mohl by ho nenávratně zničit.

V okamžiku, kdy je digestoř zapnuta, musí být přiváděn i čerstvý vzduch zvenčí. V opačném případě vytváří digestoř v domě podtlak. Pokud není otevřené okno nebo není jinak zajištěn přístup vzduchu, může dojít k tomu, že digestoř už nemá co odsávat a vysaje tak i vzduch z rekuperačního potrubí. Výsledkem může být v krajním případě změna směru. Jinak řečeno – všechny nečistoty, které měly být odvedeny ven, půjdou zpět do interiéru. Řešení však existuje a je snadné. V tomto případě vše vyřeší volba recirkulační digestoře namísto klasické.

Problém digestoře a rekuperace. Rizika si mnozí neuvědomují a řešení zná málokdo

Rekuperace přivádí nedostatek nebo nadbytek vzduchu

Moderní rekuperace je také možné řídit a regulovat podle aktuální situace. Systém dokáže sám zareagovat například na počet lidí v místnosti a podobně. Nestane se tak, že není v místnosti dostatek vzduchu nebo je naopak prostor zbytečně vysušován. Čidla se většinou dávají do místností jako ložnice nebo obyvák. Další možnost, jak komfort ještě posunout, je mít přístup k ovládání technologie přes mobil nebo počítač.

Vše se tedy dá řešit. Rekuperace může být použita prakticky kdykoliv a kdekoliv, pokud jsou dodržena určitá pravidla.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
13.11.2023

Photocredit: Jan Planička (se souhlasem)

6

Okna s rekuperací: Jaké má inteligentní větrání v oknech výhody?

Okna s rekuperací mohou vyřešit řadu problémů nejen u nově zateplených budov. Jak okna s integrovanou výměnou vzduchu fungují, zjistíte zde... Číst více →Rekuperace vzduchu – co to je, jak funguje a co umí kromě větrání. Vyplatí se vám do ní investovat?

Přečtěte si základní informace o rekuperaci vzduchu, její ceně, možnostech využití a výhodách a nevýhodách jednotlivých typů... Číst více →Češi opakují stále stejné hlouposti. Pak jsou nešťastní a musí doplácet

„Už nikdy bych v domě neudělal těchto 12 absurdních chyb,“ vykřikují Češi veřejně. O jaké hloupé chyby se jedná?.. Číst více →Zařízení pro úsporu až 40 % energie většina domácností vůbec nezná

Hromadění CO2, vlhkosti a plísně ohrožuje vás i vaši nemovitost. Existuje přitom systém, který tato rizika eliminuje, a navíc šetří náklady... Číst více →Problém digestoře a rekuperace. Rizika si mnozí neuvědomují a řešení zná málokdo

Kombinace digestoře a rekuperace působí majitelům obtíže. Tyto technologie pak mohou přestat fungovat nebo dokonce začít škodit... Číst více →Větrání okny stojí české domácnosti desítky tisíc ročně. Řešení přitom existuje

Klasické větrání okny stojí desítky tisíc korun ročně, ale bez něj se obejdeme jen těžko. Existuje však alternativní způsob větrání, díky kterému lze ušetřit... Číst více →Rekuperace šetří tisíce korun ročně. Češi jí přesto stále nevěří

Systém rekuperace se perfektně hodí do pasivních a nízkoenergetických domů. Obstarává proces větrání, aniž by se vyhazovaly tisíce oknem ven... Číst více →Správce paneláku vyřešil úsporu desítek tisíc pro 22 bytů. Návratnost systému je méně než šest let

Správce paneláku v severních Čechách se nebojí jít proti proudu. Na čističku šedé vody navázal rekuperací tepla, která paneláku ušetří téměř 27 tisíc ročně... Číst více →