HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Vyrobte dětem jednoduchou dřevěnou hračku, kterou nepustí z rukou

Mít doma hračku, kterou vyrobil někdo z rodičů, má spoustu výhod. Zaprvé, rodič je hrdým tvůrcem potomkovy zábavy a dostane se mu mnohého ocenění od kamarádů a kamarádek. Zadruhé, můžete si být jistí, s čím si vaše dítě hraje, co všechno hračka obsahuje za látky a kde byla (či naopak nebyla) vyrobena. A zatřetí, ve většině případů na vlastní výrobě hračky výrazně ušetříte. A to už je dost důvodů proč se pustit do díla. Nahlédněte do bohaté fotogalerie, co všechno můžete jednoduše svým dětem vyrobit. 


Vlastnoručně vyrobené dřevěné hračky
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: protowink

Pro přehlednost představíme čtyři dřevěné hračky či hry, které není příliš složité vyrobit si doma. Stačí některé základní nářadí, šikovné ruce a kousky kvalitního dřeva. Jdeme na to.

1. Kostky – pro začátečníky

Nejjednodušším a přitom často nejúčinnějším zabavovacím prostředkem pro děti od jednoho do pěti let jsou obyčejné dřevěné kostky. Někdo preferuje ty bez potisku či nátěru, jiní dávají přednost různobarevným kostkám či těm, ze kterých jdou skládat barevné obrázky. My se naučíme základní verzi, kterou můžete libovolně doplnit či dozdobit.

Potřebujeme:

- hranoly dřeva o šířce 3 cm, ideální je např. smrkové

- pilka na dřevo

- smirkový papír

- lak na dřevo na hračky dle evropské normy EN 71 pro povrchovou úpravu hraček (konkrétní značku vám doporučí v prodejně barvy laky či větším hobby marketu)

Postup:

Hranoly nařežeme na kostky 3x3 cm, které poté smirkovým papírem dobrousíme tak, aby nikde nezůstaly příliš ostré hrany nebo možnost zadřít si třísku. Poté kostky oprášíme od prachu a pečlivě nalakujeme speciálním lakem na hračky. Necháme zaschnout. Pokud plánujeme kostky polepovat např. obrázky, lakujeme až po finální úpravě.

2. Domino – klasika našeho dětství 

U starého známého domina nebude potřeba o mnoho více zručnosti než u základních kostek. Rozdíl může být v závěrečné fázi dokončování hračky. Pro připomenutí, kostky domina jsou ploché kvádry, jejichž vrchní strana je rozdělena na dvě, přičemž každá strana obsahuje daný počet teček. Cílem hry je skládat vždy stejný počet teček k sobě.

Potřebujeme:

- rovné prkno dřeva, např. smrkového

- pilka

- smirkový papír

- tužka, pravítko

- barva na dřevo v tubě (s jemným dávkovačem) či lihový fix

Postup:

Prkno nařežeme na stejně velké kvádry, konkrétní rozměry závisí na nás, mohou být například 58x24x8 mm. Smirkovým papírem důkladně zabrousíme všechny nerovnosti a případné výčnělky. Za pomoci tužky a pravítka si naznačíme středovou čáru a také počty teček na jednotlivých kostkách. Vzor tečkování je možné nalézt na mnoha webových stránkách, např. i na Wikipedii. Barvou na dřevo či lihovým fixem zaznačíme potřebné barevné znázornění na kostku. Další úpravy a případné přelakování necháváme už na vašem rozhodnutí.

Mikádo za 5 minut aneb v jednoduchosti je krása

Jako mikádo označujeme dřevěné tyčinky, jejichž délka nepřesahuje 15 cm a jejichž barvy na povrchu tyčinky naznačují jejich herní hodnotu. Po rozsypání do stůl je cílem hráčů bez pohybu další tyčinky vysunout z hromady jednu tyčinku mikádo. Dle její barvy pak získává hráč body. Přestože v originální hře je každá barva tyčinky vyrobena z jiného druhu dřeva, my si vystačíme s úplně jednoduchým řešením téměř bez práce.

Potřebujeme:

- 2 balení špejlí na špízy (jsou tlustší než obyčejné špejle)

- barvy na dřevo určené na hračky (5 různých barev)

- řezací nůž

- papírová izolepa

Postup:

Z balíku špejlí vybereme 41 takových špejlí, které jsou rovné, bez vad. Špejlím pomocí řezacího nože seřízněme ostrou špičku tak, aby nemohlo dojít ke zranění a aby všechny špejle dosahovaly délky 15 cm (lze přizpůsobit dle věku dítěte). Poté na každou ze špejlí připevníme do středu dva kusy lepící pásky tak, aby v těchto místech zůstala tyčinka po nabarvení v původní barvě špejle. Poté tyčinky nabarvíme dle schématu: 1x černá, 5x modrá, 5x žlutá, 15x zelená a 15x červená. Dle tohoto schématu se také dají odvodit body za jednotlivé tyčinky ve hře. Po zaschnutí sejmeme pásku a máme hotovo!

4. Tangram – exotická skládanka

Tuto tisíce let starou původem čínskou hru dokážeme vyrobit doma za pár minut. Ostatně jako všechny ostatní hračky z dnešního článku. Klasický tangram tvoří větší čtverec rozdělen do sedmi částí. Na přesnější rozdělení i možnosti skládanek z tangramu se můžete podívat do galerie. Výhodou skládanky je, že má téměř neomezené možnosti, co z ní lze skládat, a tak výborně podporuje fantazii.

Potřebujeme:

- rovnou desku dřeva o tloušťce 1–1,5 cm

- pilku

- smirkový papír

- bezbarvý lak či barvy použitelné na hračky

Postup:

Desku o tloušťce 1–1,5 cm vyřežeme do tvaru čtverce a rozdělíme jej na sedm částí dle nákresu v galerii. Jednotlivé části obrousíme smirkovým papírem. Dle vlastního uvážení je možné jednotlivé části jen přelakovat bezbarvým lakem nebo nabarvit barvami. A nyní může hra začít!

Přejeme vám i vašich dětem spoustu zábavy!

P.S. Pokud nemáte čas na zbyt, podívejte se na seznam nejoblíbenějších hraček, které můžete Vašim dětem koupit již hotové.

Máte rádi články s DIY tematikou, tipy pro kutily a návody na výrobu svépomocí?

Zadejte svůj e-mail a my Vám dáme vědět vždy, když vyjde nový. Už tak o žádný nepřijdete.

E-MAIL
ULOŽIT
Pozn.: Kliknutím na tlačítko ULOŽIT udělujete souhlas se zpracováním a uchováním Vaší e-mailové adresy za účelem zaslání informace o novém dílu tohoto seriálu.


Vydáno dne:
24.08.2018

Photocredit: protowink

3

Lazury na dřevo: Jak je vybrat a používat?
Chráníme dřevo před sluncem. V článku vám napovíme, jak na to.

Pelíšky pro psa: Jak ho vybrat nebo vyrobit svépomocí?
Jak vybírat pelíšky pro velké i malé psy? Máme pro vás inspiraci v podobě fotogalerie i konkrétní návod na výrobu pelíšku pro psa.

Dětské židle k psacímu i jídelnímu stolu: Jak nesáhnout vedle
Hledáte dětské židle k psacímu nebo jídelnímu stolu? Přečtete si tento článek s důležitými informacemi a bohatou fotogalerií pro inspiraci.

Samolepicí tapety na zeď i nábytek: 7 důvodů proč je pořídit
Samolepicí tapety jsou oblíbené jak na zeď tak i na nábytek. Jaké mají samolepicí tapety výhody a jak s nimi zacházet se dozvíte zde.

Ptačí budka a krmítko pro ptáčky: Návod jak na to
Vyrobte si doma ptačí budky nebo krmítko pro ptáky z papíru, PET lahve nebo kokosového ořechu. Máme pro vás návody a inspiraci.

Stezka v oblacích (tip na výlet)
Chcete se procházet po oblacích? V tom případě musíte navštívit Stezku v oblacích na Dolní Moravě! Koukněte na fotogalerii, jaký úžasný výhled na vás čeká.

Dětské pískoviště: 5 kritérií, jak vybrat to nejlepší
Pískoviště ke šťastnému dětství patří. Svým dětem ho můžete pořídit na zahradu, malý dvorek i na terasu. Tady je 5 kritérií, jak dětské pískoviště vybrat.

Barva na dřevo: Jaké barvy pro natírání dřeva zvolit?
Chceme zachovat krásný a přírodní vzhled dřeva a přitom je třeba jej natřít. Máme použít lazuru nebo lak? A jak nejlépe na to?

Dřevostavba jako centrum pro děti: kousek bezpečí v betonové džungli
Prohlédněte si dřevostavbu v centru Bangkoku, která slouží jako bezpečné útočiště pro děti. Místní hovoří o projektu hřiště jako o „Lucerně“. Protože vnáší světlo do životů zdějších dětí.

Jak vypadá jedna z nejmodernějších mateřských školek světa?
Kodaňská mateřská školka díky dřevěné fasádě nabízí příjemné splynutí s okolní cihlovou zástavbou a vytváří tak bezpečný svět dětí uprostřed města. Prohlédněte si ji důkladně v našem článku.