HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jak vypadá jedna z nejmodernějších mateřských školek světa?

O tom, že děti jsou naše budoucnost, nikdo moc nepochybuje. Jakou budoucnost jim ale vlastně připravujeme v našich školkách, které až na hračky a pár veselých obrázků na stěnách vytváří vlastně velmi sterilní prostor? Může je takové prostředí inspirovat k růstu? Dánští architekti příjemně překvapili realizovaným projektem kodaňské mateřské školky, která se halí do překrásné dřevěné fasády. Vizuální energie z ní přímo sálá.


Dřevěná školka v Dánsku
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Adam Mork

Kodaň se počítá mezi ty nejzelenější města celé Evropy a nejedna eko novinka má svůj původ právě tady. Proto nepřekvapí, že projekty mateřských školek zdejší městská rada řeší stejně naléhavě, jako stavbu nových cyklostezek, parků nebo čistíren odpadních vod. V roce 2012 tu z rigorózně pojaté soutěže na návrh projektu pěti budov ve čtvrti Forfatterhuset vzešel vítěz, který nabídl víc než jen stylové řešení.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Adam Mork, Rasmus Hjortshoj

Školka s propracovanou dřevěnou fasádou od architektonického studia COBE je přímo grantem harmonického prostoru pro osobní růst a vzdělávání těch nejmladších. „S tímhle projektem se zařazujeme na světovou úroveň nejmodernějších dětských center a školek. Místo vytváří to nejlepší zázemí pro růst našich dětí a podporuje jejich učení a kreativitu,“ říká architekt Dan Stubbergaard. Čím konkrétně tedy boduje?

Spojení generací, těch lidských i architektonických

Chce to drobnou znalost místního prostředí: Forfatterhuset je totiž s jistou nadsázkou jakousi čtvrtí důchodců. Zdejší klidné ulice si oblíbili lidé vyššího věku a funguje tu více domů s pečovatelskou službou než jinde ve zbytku šestisettisícové Kodaně. Architekti vytvořili školku tak, aby byl umožněn vizuální kontakt mezi těmi, jejichž čas je právě tak jarem, stejně jako podzimem života. Nezbytné oplocení objektu nevytváří pevný předěl, jen bezpečnostní bariéru. Babičky a dědové jsou ale na dohled svým vnoučatům a ty se skrze tento kontakt učí úctě ke stáří. „Je to maličkost, ale tím, že ve čtvrti, která byla často posledním prostorem pro život lidí, nyní vytvoříte i místo začátku životů, nesmírně prospějete vyrovnané psychice všech,“ dodává architekt.

Hřiště? Desítky veselých koutů na hraní

Dynamická dřevěná fasáda objektů školky pak slouží jako tmelící prvek, který školku tepající nezměrnou dětskou energií citlivě zasazuje do jinak velmi klidného místa historické zástavby. Jen typická červeň cihel okolních domů je tu nahrazena pravidelnými dřevěnými lamelami, které pokrývají celou školku. Stejný motiv je pak užit na plot i vymezení několika dětských hřišť. Vytváří se tím zóny důvěrnosti, místa, kde se děti mohou volně pohybovat a poznávat svůj svět. Nebyl tu zájem vytvářet ostré hrany a předěly, vše je zakrouženo do oblouků. Ostatně i pětice objektů školky je sestavena tak, aby spíše než stavby působily dojmem „květináčů položených na trávník“. 

S tím napomáhá záplava zeleně, která střešními zahradami pokrývá profil staveb. Jednolitý obdélníkový stavební pozemek se snažili architekti z COBE rozčlenit na nepravidelné segmenty. Definovat blíže tento prostor, vymezit je vůči okolí terasami či nízkými vyplétanými plůtky, ale postupovat tak, aby pořád zůstaly jednotlivé kapsy bezpečně přístupné i dětem. Dalším krokem bylo vytvoření dynamických malých zahrádek, které dále rozbíjejí monolit struktury tím, že vytvoří co největší spektrum zákoutí. Ne tedy jedno centrální hřiště nebo nádvoří, ale desítky hracích koutů. Přitom se podařilo zachovat přehlednost a čistotu celého místa, o čmež se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

Stromy jsou investicí pro budoucnost

Staré stromy nové nenahradí, respektive nahradí je možná za desítky let. A architekti nestáli o to, aby se školní zahrada stála přesluněným a extrémně přehřátým prostorem. Proto se rozhodli větší část vzrostlé zeleně na místě stavby ponechat. „Vegetace je pro nás přidanou hodnotou, a proto jsme se opravdu snažili ji uchovat stavbou nedotčenou,“ doplňuje Stubbergaard. Jsou tu tedy opravdové stromy, které poskytují stín a jsou vítaným oživením dětských her. Na školním dvorku nechybí ani malá tůňka pro obojživelníky, malá zahrádka pro „bosé chození“ po nášlapných kamenech nebo ozdobná teráska mezi hřišti. Děti tu skutečně mají kontakt s přírodou zajištěn. Dohromady je přitom profil celé školky velmi kompaktní a přirozený, nic z něj zbytečně nevyčnívá. Mateřská školka v Kodani je prostě kouzelným místem pro dětství.

Mohlo by vás zajímat: Prokázáno: Stromy mají zásadní vliv na výsledky žáků ve školách!


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
23.05.2019

Photocredit: Adam Mork

2

10 tipů pro nákup dřevěných hraček a výrobků ze dřeva

Chystáte se k nákupu nábytku z masivu nebo dřevěných hraček pro děti? Čtěte.

Jak se žije v dřevostavbě Pavlíně a Jardovi?

Zeptáme se manželského páru, který i ve vyšším věku myslí na budoucnost.

Domy ve stromech nejsou jen pro děti

Mít své vlastní malé obydlí v korunách stromů je snad sen každého dítěte

Dětský nábytek: Jak ho vybrat a na co si dát pozor?

Vybíráte dětský nábytek? V tomto článku se dozvíte jak dětský nábytek vybrat, čím se při nákupu řídit a navíc se budete moci inspirovat ve fotogalerii.

Jak vybrat dětské hřiště na zahradu?

Dětské hřiště na zahradě je sen. Zatímco dospělí hledí především na bezpečnost, děti se chtějí bavit. Jak dětské hřiště vybrat?

Stezka korunami stromů v Krkonoších (Tip na výlet)

Víte, že je nově otevřená vyhlídková stezka v Krkonoších? Neváhejte a jeďte se podívat na úchvatný výhled na Krkonošský národní park!

Palanda: Jak ji vybrat tak, aby se na ni dobře spalo?

Patrové postele mají smysl tam, kde potřebujete šetřit místem. I palanda může být pohodlná, bezpečná a moderní. Jak ji správně vybrat?

Vyrobte dětem jednoduchou dřevěnou hračku, kterou nepustí z rukou

Výroba dřevěné hračky nemusí být složitou záležitostí. Naučte se, jak vyrobit krásné a jednoduché dětské hračky ze dřeva během pár minut.

Dřevěná truhla na hračky i jako květináč na balkon

Dřevěná truhla byla často doplňkem chat, chalup i venkovských stavení. Dnes z nich můžete udělat jedinečnou dekoraci či úložný prostor.

Zahradní domek pro děti – koupit, nebo postavit svépomocí?

Zahradní domek ocení každé dítě. Je to jenom jeho prostor, do kterého si může pozvat kamarády a spolu se pořádně vyřádit. V dnešním článku se podíváme blíže na to, jak ho pořídit a vyrobit.