HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný dům u jezera vyzařuje už z dálky pohodu a klid

Někdy člověk stráví spoustu času hledáním ideálního místa pro svůj nový domov a někdy na něj narazí, aniž by ho hledal. Pár profesionálních umělců bydlel v Torontu v klasickém zděném domě a byli spokojeni, dokud nepřijeli na návštěvu k přátelům žijícím na ostrově Manitoulin. Okamžitě se do ostrova a jeho okolí zamilovali a krása ostrova jim doslova nedala spát.


Minimalistický domek ze světlého dřeva stojí na břehu jezera
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Nanne Springer

Touha po bližším kontaktu s přírodou je vyhnala z města

Majitelé si na oblíbeném ostrově Manitoulin koupili vlastní pozemek a strávili na něm mnoho let kempováním, nejprve ve stanu a poté v malé chatce, kterou si sami postavili. Po několika letech se rozhodli prodat svůj zděný dům v Torontu a postavit si vysněný domek na místě, kde jim bylo tak dobře. Toužili po prosluněném klidném domku ze dřeva, minimalistickém, ale praktickém, do kterého budou moct pozvat i své přátele a který jim umožní bezprostřední kontakt s přírodou.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Nanne Springer

Světlo a příroda se staly základem pro design domu

Jejich nový domov stojí tiše na pobřežním pozemku u Huronského jezera. Různé výšky stropu, obrovské posuvné dveře a dobře umístěná okna přinášejí do domu světlo, které se mění po celý den a v každém ročním období. Majitelé jsou profesionální umělci a tato hra světla a stínu poskytuje inspiraci a potěšení pro jejich náročnou práci. Základem architektury domu je spojení s přírodou, touha cítit se v kontaktu se zemí, být jen jeden krok zvenčí. Díky velkému množství světla a obrovské kryté terase, která se rozprostírá po celé straně domu, je možné cítit prolínání interiéru s exteriérem. Navíc je tu možnost kdykoli vyjít ven a ponořit se do přírody. Prohlédněte si famózní stavbu v naší fotogalerii.

Praktický půdorys na jedné úrovni

Dům o rozloze 140 čtverečních metrů je krásný a praktický. Je to v zásadě jednoduchý dům s jednou ložnicí a koupelnou. Pracovna funguje zároveň jako pokoj pro hosty. Půdorys je čistý a efektivní, se vším, co pár potřebuje, na jedné úrovni. V přední verandě je prostorný vstupní prostor s dostatkem úložného prostoru a dlouhou lavicí. Odtud můžete odbočit vpravo a dostat se do soukromých pokojů domu nebo rovnou do prostorné hlavní místnosti. Hlavní místnost je otevřený koncept ve tvaru písmene L s klenutým stropem a vysokými okny, které zaplavují prostor nádherným severním světlem. Prohlédněte si půdorys ve fotogalerii.

Světlé stěny i nábytek posilují pocit prostornosti

Čistý bílý interiér zvětšuje prostor a jednoduchý krb lemovaný nízko položenými úložnými skříňkami působí útulně. Za rohem na druhé straně písmena L leží kuchyně se sníženým stropem, taktéž ve světlých barvách. Hned u jídelny je velká zimní zahrada, propojující interiér s okolím i v chladnějších dnech. Celá jižní strana domu orientovaná na jezero má prostornou krytou terasu, která poskytuje vnější spojení mezi hlavní místností a ložnicí. Soukromé pokoje domu jsou z vnitřní strany propojeny chodbou lemovanou na jedné straně knihovnou od podlahy až ke stropu. Napravo od vchodu je ještě velká prádelna či technická místnost, koupelna s celou stěnou obloženou dřevem a pracovna sloužící také jako pokoj pro hosty.

Konstrukce domu dovoluje využívání solární energie

Konstrukce domu na ostrově Manitoulin je velmi jednoduchá. Stěny jsou na vnější straně opatřeny silnou izolací a pokryté obkladem z přírodní borovice od místního dodavatele. Nahoře je bezúdržbová kovová střecha s dlouhou životností. Střecha je zároveň zdrojem energie. Ta pochází z velkého solárního pole na jihozápadní straně střechy na straně jezera. Střecha domu je mírně otočena směrem k výhledu na jezero, nikoli čistě směrem na jih, a přesto solární panely fungují velmi dobře. Orientace domu je tak kompromisem mezi ziskem sluneční energie a krásným výhledem. Domek nemá žádnou klimatizaci, protože na ostrově Manitoulin není léto tak horké a majitelé chtěli cítit léto se všemi zvuky a vánkem.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
03.05.2021

Photocredit: Nanne Springer

4

Mohlo by Vás zajímat: