HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Starší generace ustoupila mladší. Chatu přenechala synovi a jeho manželovi

Splnit si sen o vlastním domě je čím dál složitější. Narůst cen stavebních materiálů, omezenost stavebních parcel či nepřízeň úřadů jsou velmi častými překážkami na cestě za vlastním bydlení. S tímto problémem se dnes potýká spousty mladých lidí a jejich rodiče jsou si toho dobře vědomi. Tento článek ilustruje krásný příběh velkorysé maminky a jejího syna Mikea, ve kterém spojili své síly a společně postavili domov pro něj jeho manžela.


rodinný dům z CLT panelů
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: KARIOUK ARCHITECTS, photos: Christian Lalonde (se souhlasem)

Rodinné dědictví předané z matky na syna   

Roubenka nacházející se 75 kilometrů od centra města Gatineua v Kanadě byla postavena ve 40. letech dvacátého století jako rekreační chata. Původní stavbu postavili místní tesaři a maminka Mikea ji zdědila od svého otce. Když se její syn oženil a nedařilo se mu dlouhou dobu najít místo, kde by se mohl usadit, rozhodla se sama nabídnout pomocnou roku. Dům, ke kterému měla velmi silné citové pouto, přenechala dětem. Bohužel si zub času na starém stavení vybral svou daň a rekonstrukce objektu už nebyla možná.

„Když jste se opřeli o stěnu, propadli jste do druhé místnosti,“ vzpomínají dnes Mike a jeho manžel Chip na svou první návštěvu roubenky. Tento závěr byl následně potvrzen i odborníky, a proto se oba s maminkou domluvili, že i přes nutnou demolici objektu zachovají v návrhu nového domu určitou kontinuitu, která bude hmatatelným spojením s minulostí. Jak se jim to povedlo, můžete sami posoudit v naší galerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: KARIOUK ARCHITECTS, photos: Christian Lalonde (se souhlasem)

Návrh spojený s minulostí a okolní přírodou  

Pro vytvoření návrhu moderní domu vycházejícího z konceptů původní roubenky se oba manželé rozhodli zvolit architekta. Jelikož se objekt nachází v blízkosti lesů u jezera, byla volba dřeva jako stavebního materiálu více než zřejmá. Koncept domu byl navržen s otevřenou dispozicí a užitnou plochou 92 m2, která zachovává rozlohu původní chaty. Velká společenská místnost s kamny tvoří centrální část domu a disponuje úchvatným výhledem na jezero. Její součástí je kuchyně s kuchyňským ostrůvkem a vstup na terasu s posezením. Odtud je možné sejít až k jezeru po venkovním schodišti. Společenská místnost dále přechází v malou chodbu vedoucí na druhou stranu domu. Ta vytváří koridor mezi dvěma ložnicemi a koupelnou. Půdorys i fotografie interiéru domu si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Mohlo by vás zajímat: Rodinné domy na klíč – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Chytře vymyšlená konstrukce pro rychlou výstavbu

Vyvýšený základ domu byl umístěn na několika spirálových pilotech, které byly zabudovány do země, na ně byly osazeny CLT panely. Při pohledu od jezera se zdá, že celý prostor domu byl vystaven na čtyřech „bednách“ různých velikostí. Volba dřeva jako hlavního materiálu měla ještě jedno opodstatnění. Jelikož se dům nachází na hůře přístupném místě, bylo od začátku počítáno s potencionálními komplikacemi při realizaci. Aby se minimalizovaly náklady na kvalifikovaný personál a byla zajištěna nejvyšší kvalita výstavby, byla zvolena konstrukce z prefabrikovaných stěn.

Pro návrh domu byl vytvořen velmi podrobný počítačový model, který byl vyroben z CLT panelů pomocí frézy. Na místo realizace byly poté dopraveny již hotové panely a samotná montáž trvala pouhé 2 dny. Vnitřní strana panelů poté zůstala v interiéru přiznána a působí jistým nádechem průmyslové designu. Fasáda domu byla následně obložena borovicovým obkladem, který krásně splývá s místní krajinou.

Místo kde se potkávají přátele a rodina

Premisou celého domu nebylo pouze pouto s minulostí. Chip a Mike tráví hodně času se svou rodinou a přáteli. Jejich přáním bylo mít domov, ve kterém budou trávit čas všichni společně a cítit se šťastní. „Nebýt mé maminky a její velkorysosti, asi bychom sen o společném domě snili ještě dnes. Nutná demolice původní chaty byla pro ni velmi citlivou záležitostí. Ale když jsme ji zapojili do procesu návrhu našeho nového domova, probudil se v ní neuvěřitelný zápal. Jsme rádi, že tu dnes může trávit čas s námi a cítit se stejně dobře, jako by původní stavení nikdy nezmizelo.“


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.07.2022

Photocredit: KARIOUK ARCHITECTS, photos: Christian Lalonde (se souhlasem)

3

CLT panely: Vrstvené masivní panely, které voní dřevem

Co je to CLT panel? Dřevěné masivní panely jsou konstrukčním systémem dřevostaveb nabízejících pohledové dřevo, vysokou pevnost a moderní design.

Tradiční dřevěná chata na břehu jezera

Uvnitř z trámů, zvenku obložená latěmi, které se dají kdykoliv jednoduše vyměnit. Pojďte s námi navštívit tuto dokonalou finskou chatu.

Prozíravost majitelů zachránila nový dům před katastrofou

Když se dva sourozenci rozhodli postavit pro své rodiny společný dům, netušili, že jen o pár centimetrů unikne katastrofě.

Na zahradě postavil modulový domek pro svou maminku

Malá modulová dřevostavba je ideálním bydlením pro staršího člověka. Mamince pana Romana se osvědčila. Díky novému domovu se jí totiž změnil život. Navštivte ji s námi.

Ze staré loděnice se stala elegantní chata. Stojí na ostrově uprostřed jezera

Navštivte s námi tajemnou chatu, která stojí na opuštěném ostrově uprostřed kanadského jezera. Z původní loděnice tu majitelé s pomocí architektů vykouzlili překrásné, romantické místo.

Unikátní chata z CLT stojí v drsných podmínkách – ve výšce 934 m n. m.

Horská chata postavená z CLT panelů a fasádou z dřevěných kůlů je mimořádně unikátní stavbou. Stojí ve nadmořské výšce 934 m n. m. a potvrzuje nezdolnost dřeva.

Dřevěný dům u jezera vyzařuje už z dálky pohodu a klid

Krásný dům ze světlého dřeva už z dálky sálá teplem, světlem a maximální pohodou. Svým obyvatelům dává vše, co k modernímu životu potřebují.

Tátové přestavěli hausbót na dokonalý dům pro výchovu své dcery

Davida a Jana provázela při rekonstrukci nepřízeň stavebního úřadu i rodičů. Dům, který však vytvořili, je ale opravdovou inspirací.