HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dřevěný mezigenerační dům zdálky vyzařuje klid a pohodu

Říká se, že dům by měl o svém majiteli říct všechno. Jaký je, co má rád a co pro něj domov znamená. Některé domy už z dálky vyzařují majitelovu lásku k přírodě, úctu k tradicím, otevřenost a na všechny strany z nich sálá pohoda a klid. Přesně k tomuto typu domů patří mezigenerační dřevěný dům, který pro své děti a rodiče postavil pár – zahradní architekt a malířka. Jejich láska k přírodě a umění je na jejich domě opravdu znát.


Nádherný venkovský domek ze dřeva slouží třem generacím
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Jeremy Bittermann

Všude je vidět láska majitelů k přírodě a harmonii

Dům pro třígenerační rodinu stojí na velkém pozemku téměř na samotě. Okolní domy jsou dostatečně vzdáleny mimo dohled, takže obyvatelé můžou mít pocit, že žijí daleko od civilizace uprostřed přírody. Všude kolem domu bují příroda – vzrostlé stromy, husté keře, rozkvetlé květiny a zelená tráva. Majitelem je zahradní architekt, který využil svých znalostí a zkušeností a postavil dům tak, aby maximálně využil jeho umístění. Využil každé příležitosti k propojení domu s okolní krajinou a neunikl mu žádný výhled na zvlněné kopce a nádherné lesy.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Jeremy Bittermann

Zahrada a zeleň se propojuje s interiérem i exteriérem domu

Také celý pozemek je věnován krásné přírodě. Zahrady navržené ve spolupráci s významnými lokálními pěstiteli jsou viditelné ze všech místností a stěny oken v obývacím pokoji umožňují zahradám stát se součástí domácnosti. Zahrada překypuje zelení, prorůstá do domu, a ačkoli působí upraveně, je přirozená a nenásilná. Rovná střecha části domu je porostlá trávou a dolaďuje dokonalé propojení domu s okolní krajinou.

Multigenerační bydlení připomíná skleník

Dům slouží jako obydlí třem generacím. Kromě majitelů a jejich dvou dětí v něm žijí i prarodiče. Není tedy divu, že obytná plocha domu činí téměř 500 metrů čtverečných. Tvar domu připomíná strukturu farmy nebo dokonce zahradní skleník, a to díky proskleným stěnám, vysokým oknům a šikmé střeše. Právě toto uspořádání vnáší do domu maximum světla a zaplavuje jím každý jeho koutek. Přesto se však dům díky dobrému návrhu nepřehřívá. Okny se dá vycházet na venkovní terasu s posezením a jezírky nebo přímo na kamenité cestičky zahrady.

Mohlo by vás zajímat: Promyšlený návrh domu rozhoduje o kvalitě celé stavby

Velkorysé společenské prostory

Majitel chtěl vytvořit příjemný a pohodlný prostor pro všechny členy rodiny. Celá stavba je postavena pouze z přírodních materiálů, mezi nimiž hrají prim dřevo a sklo. Dřevo dodá obydlí pocit tepla a pohody, sklo přináší propojení s okolní krajinou a dostatek světla. Celý dům je rozdělen na dvě hlavní části oddělené dlouhou chodbou. První část je společenská, druhá potom soukromá. Ve společenské části se nachází velký obývací pokoj s kamenným krbem na dřevo a prostorná jídelna pro celou rodinu propojená s velkou kuchyní. Tato část je velmi prostorná – krb, rozsáhlá knihovna a obrovská okna s nádhernými výhledy jí dodávají dojem prostornosti a pohodlí. Prohlédněte si celý dům včetně jeho výkresů ve fotogalerii

Klidná soukromá část pro každého člena rodiny

Druhá část slouží výhradně jako soukromé prostory jednotlivých členů rodiny. Jsou zde dva dětské pokoje se samostatnými koupelnami a záchody, velká ložnice majitelů a oddělená větší část pro prarodiče. Každý tak má dostatek prostoru i klidu, pokud chce být o samotě. Dlouhá chodba oddělující soukromé ložnice od společných prostor slouží jako galerie a předvádí umělecká díla a sbírky asijského porcelánu majitelky. Zemité barvy interiéru ladí s cedrovým a jedlovým dřevem a doplňují se se směsí starožitného i moderního nábytku. Celý dům jak svým interiérem, tak i exteriérem vyzařuje klid, pohodu a vstřícnost.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.08.2019

Photocredit: Jeremy Bittermann

4

Mohlo by Vás zajímat: