HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mladé rodině se daří v okouzlujícím bílém domečku na kolečkách

Bydlení v menších domcích je trendem posledních let, kdy nejen spousta mladých či starších párů zjišťuje, že bydlet v menších prostorech má své kouzlo. Tzv. tiny living dle svých obdivovatelů dává lidem nečekanou svobodu a dokáže propojit rodiny. S tím naprosto souhlasí i Emma, která si se svým manželem a dvěma dcerami Islou a Ivy postavila malý domek na kolečkách na pozemku svých rodičů.


Mladá rodina si postavila krásný bílý domeček na kolečkách
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Mint Tiny House Company

Malý domek umožňuje rodině trávit čas venku

Rodina se rozhodla zkusit bydlení v malém poté, co prodala svůj předchozí velký dům, který si také sama postavila. „Chtěli jsme udělat něco nového a zjednodušit si život,“ říká Emma. „Vždycky jsme žili skromně, a když jsme prodali náš dům, měli jsme ideální příležitost jít do toho.“

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Mint Tiny House Company

Zářivě bílý dům s cedrovou fasádou je postaven na kolečkách, ale rodina Braunových je šťastná, že ho nechává přesně tam, kde je  na pozemku o rozloze 5 akrů se zalesněným pozadím. „Je zaparkován na pozemku mých rodičů,“ říká Emma. „Je to ideální pro hraní našich dětí a pro nás jako rodinu, abychom si užívali přírodu. Milujeme pobyt venku a možnost trávit čas v lese. Jde o to omezit množství věcí, které k životu potřebujeme, a soustředit se na kvalitní trávení času místo toho, abychom se zatěžovali nepořádkem,“ říká. „Naučili jsme se toho tolik o sobě.“

Kuchyň jako nejdůležitější prostor pro setkávání rodiny

Emma ve spolupráci s firmou Mint Tiny Homes navrhla malý dům, který by vyhovoval její čtyřčlenné rodině a jejím konkrétním potřebám. Na 30 metrů čtverečních se vešly i dva samostatné uzavřené pokoje pro dcery Islu a Ivy a dostatečně velká kuchyň, aby mohla rodina společně vařit a péct. Po vstupu do malého domu jsou kuchyň a jídelní prostor první oblasti, které vidíte. Kuchyně ve tvaru písmene U má otevřené dřevěné police, hluboké dřevěné pulty a dostatek slunečního světla. „Uspořádání a design byly věci, na kterých jsme skutečně pracovali, abychom zajistili plynulost a funkčnost,“ říká Emma. „Jídelna, i když malá, nám umožňuje jíst u stolu jako rodina.“ Kovový nástavec v průmyslovém stylu, keramické nádobí a dřevěné desky dodávají kuchyni lehce rustikální vzhled. Prohlédněte si interiér detailně v naší fotogalerii.

Důmyslně zařízené prostory schovávají spoustu věcí

Hlavní obytný prostor, kde rodina také tráví hodně času spolu, funguje zároveň jako ložnice pro dospělé a má velkou rozkládací pohovku a krb. Dvě vysoké úzké skříně v obývacím pokoji pojmou všechny oděvy rodičů a přihrádky pod schodištěm uloží knihy a hračky. Dřevěné trámy krásně kontrastují s bílými stěnami. V koupelně je vana běžné velikosti, pračka i sušička. V dětských pokojích nahoře na mansardě je uloženo dětské oblečení v kompaktních regálech s výsuvnými koši. Emma zařídila Ivyin pokoj dřevěnou postýlkou, bíle natřeným kovovým svícnem a kobercem. Pokoj Isly je vybaven kovovým svícnem, bíle natřenou poličkou, která slouží jako noční stolek, a manželskou postelí, ve které si ráda čte celá rodina. Schody na mansardu ukrývají skladovací kóje, kde Emma uchovává hračky dcer.

Barvené ladění interiéru působí útulně a prostorně

Uhlíkově šedá kovová střecha kontrastuje s bíle natřenou cedrovou fasádou, kterou přerušují velká okna s květinami a zelení. Také celý interiér je natřený na bílo, působí tak světle a prostorně. Kombinace s teplými tóny dřeva a černými akcenty působí útulně. Aby manželé rozšířili svůj obytný prostor a propojili interiér s venkovním prostorem, postavili z přední strany borovicovou terasu, kde se rodina může najíst, pobavit, pracovat a dokonce i plavat. Koupili menší nádrž a vytvořili z ní bazén, který bude v létě bavit především dcery. Terasa je záměrně dost prostorná, aby na ní mohla být celá rodina. Je to rozšíření vnitřního prostoru.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
01.02.2021

Photocredit: Mint Tiny House Company

2

Video: Na prohlídce v mini domku

Mini domek Shed si postavili jeho majitelé sami a za nízké náklady. Ušili si ho na míru, efektivně využili každý cm a vytvořili si bydlení, které jim plní sny.

Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?

Minimální rozměry domu vás nemusí omezovat, když víte, jak do něj správně zapracovat víceúčelový dřevěný nábytek. Přesvědčte se sami.

Stačil by vám takový minidomek k bydlení?

Kolik prostoru nutně potřebujete k bydlení? Stačil by vám minidomek o pouhých 40 metrech čtverečných, jako je v našem článku?

Áčkový minidomek, který je natolik jednoduchý, že ho majitelé zvládli částečně postavit sami

Když si chcete postavit dům vlastníma rukama a nejste příliš zkušení, potřebujete hodně jednoduchou stavbu. Třeba ve tvaru písmene A.

Minichatku celou ze dřeva stavěl vlastníma rukama několik let

Mladý polský architekt chtěl vybudovat něco výjimečného, a tak se rozhodl postavit si malou útulnou chatku ze dřeva celou svépomocí. Inspirujte se jeho prací v dnešním článku.

Minidomek, ve kterém má každý dostatek místa

Dům se třemi ložnicemi, obývákem, kuchyní, jídelnou a koupelnou, který má pouhých 60 metrů čverečních. Může v něm mít čtyřčlenná rodina dostatek místa?

Proč Skandinávci milují dřevěné minidomky na kolečkách?

Minidomky na kolečkách jsou levné, šetrné k životnímu prostředí, praktické i krásné. Díky tomu rychle dobývají Skandinávii.

Starý školní autobus, hasičské auto i přepravní kontejner posloužily jako základ pro minidomek

Starý přepravní kontejner, vysloužilý školní autobus, ale také podvozek hasičského auta, to jsou prostředky, které posloužily jako podvozek pro stavbu zajímavých minidomků. Prohlédněte si je zblízka.

17letý student Radek si vlastníma rukama staví tiny house na kolečkách a plní si tak svůj dětský sen

Jak si svépomocí postavit tiny house? Přečtěte si příběh Radka, který si v 16 letech začal stavět svůj malý domek na kolečkách.

Petr: Mini domek místo chalupy jsme si postavili na Šumavě

Petr a Lucie se rozhodli pro moderní způsob chalupaření. Postavili si na Šumavě krásný mini domek místo chalupy a nemůžou si ho vynachválit. Prozradili i cenu.