HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Minimalistický dům pokrytý vzácným bílým cedrem

Až v dalekém Quebecu, hlavním městě francouzské části Kanady, stojí dřevostavba, které její architekti z architektonického studia YH2 dali jméno Okno na jezero (Window on the lake). Jméno dostala po obrovském okně, které vyplňuje celou jednu stěnu domu zabírající dvě patra obývacího pokoje a nabízí spektakulární výhled na jezero, u kterého byla postavena.

Sami architekti označují dřevostavbu jako chalupu, protože má vše, co tvoří samotnou podstatu chalupy – teplo a jednoduchost dřevěného bydlení, otevřenost přírodě a klidné jezero poblíž. Podívejte se sami.


dům s dřevěnou fasádou
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: YH2architecture

Rafinovaná jemnost bílého cedru

Dům stojí na místě staré rodinné chalupy, jen pár kroků od pobřeží jezera Lac Plaisant v oblasti Mauricie. Díky své jednoduchosti, ukázněnosti a rafinované jemnosti projekt ztělesňuje pokus architekta ze studia YH2 zachytit podstatu klasické chalupy a postavit nekomplikovaný dřevěný dům určený k obývání během prázdnin a dovolených a umožňující skutečné spojení s přírodou.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: YH2architecture

Domek stojí na malé mýtině a celý jeho exteriér je pokrytý horizontálními deskami z bílého cedrového dřeva – veškeré stěny i sedlová střecha, která pokrývá celý dům. Světlý dům krásně kontrastuje s okolními tmavými stromy a travnatým kobercem, na který je posazen. Bělost cedru je naopak v souladu s čistotou jezera.

            Bude vás zajímat: Provětrávaná fasáda – zásady správné montáže

Prosklené stěny, kam se podíváš

Obě dlouhé strany budovy jsou vybaveny třemi velkými, vysokými skleněnými okny umožňujícími bezproblémové přechody mezi vnitřními a vnějšími prostory. Okna jsou rámována černými kovovými rámy, které dolaďují exteriér domu.

Na jižní straně, která je přikloněna k jezeru, je celá prosklená stěna táhnoucí se přes obě patra domu až k sedlové střeše. Tato stěna vytváří přímé spojení mezi jezerem a obytnými prostory. Je ukryta pod velikým dvojitým štítem střechy, který v této části dům výrazně přesahuje směrem ven a vytváří tak malou verandu. Prohlédněte si ji i celý dům v naší fotogalerii.

Plná průhlednost jižní fasády umožňuje přístup dostatku slunečního světla na podzim a v zimě, zatímco vzrostlé stromy stojící mezi domem a jezerem mírní letní slunce a poskytují vysoký stupeň soukromí v plavební sezóně, kdy po jezeře a kolem domu projíždějí výletní lodě.

Skromné rozměry, přesto spousta prostoru

Domek je rozměrově i architektonicky velmi skromný a jednoduchý. Má pouhých 140 m2 ve dvou patrech. Jedná se ale o pravou rodinnou chalupu, která může ubytovat až 12 osob ve dvou ložnicích v přízemí a ve druhém patře, kde je velký otevřený prostor pro spaní.

Středobodem domu je otevřený obývací pokoj, který je propojený s kuchyní. Tento velký pokoj má přes stěnu výhled na jezero a přímo z něj vedou dřevěné schody až do přístavu na břehu. V kuchyni stojí velký lehký dřevěný jídelní stůl ukotvený ve slunečním světle. V přízemí jsou ještě umístěny dvě koupelny a dvě ložnice.

Na patře se nachází místnost se čtyřmi dvoulůžky uspořádanými po obou stranách stěn. Jelikož prostoru na ukládání věcí není nikdy dost, všechna čtyři lůžka mají zasouvací zásuvky, kam se dají odklidit nepoužívané věci. Kromě velkolepého prostoru na spaní je v patře i pracovna a malé posezení s výhledem na velkou místnost pod nimi.

Hra světla a stínu

Vnitřní stěny i strop jsou stejně jako exteriér domu pokryty bílým dřevem a proloženy bílými trámy. "Odkryté dřevěné čepy a trámy natřené na bílo dávají budově jedinečný rytmus stínu a světla," vysvětlují architekti ze studia YH2. „Celý projekt je založen na jemnosti, jednoduchosti a čistotě a vyjadřuje tak čistý životní styl, který je pro majitele chalupy zcela nezbytný.

Líbí se vám jednoduché a čisté domy, které zapadnou do okolní přírody? Více takových projektů naleznete v sekci Architektura.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
15.06.2018

Photocredit: YH2architecture

3

Americké dřevostavby: Jak vypadají? Máme fotky!

Navštívili jsme přehlídku pěti luxusních amerických dřevostaveb

Michal Šopík - Pořádný dům nemůže být nejlevnější

Kdo chce diskont, ať jde do Lídlu, pořádný dům nemůže být nejlevnější.

Dřevěná zima v bílém kabátu

Zima je v plném proudu a bílý kabát dřevostavbám prostě sluší

Ateliéry muzea Nordiska Akvarellmuseet

Nerušeně tvořit mohou umělci na švédském ostrově. Podívejte se do fotogalerie, jak vypadají ateliéry tamějšího muzea akvarelů.

Řešíte v dřevostavbě schodiště? Máme pro vás inspiraci

Inspirujte se realizacemi schodišť, která jsou víc než vstup do druhého patra

Úchvatná chata s minimální uhlíkovou stopou

Chata na břehu kanadského jezera, ve které je vše podřízeno trvalé udržitelnosti, nízké spotřebě energie a snaze nezanechávat uhlíkovou stopu.

Pohádkový dům u kanadského jezera – co skrývá jeho šestnáct místností?

Fasáda je víc než doplněk stavby. Dřevěné obložení zcela změnilo vyznění projektu rodinného domu a učinilo z něj součást severské divočiny.

Idylický plážový domek jako stvořený pro romantiku

Kdo by nechtěl aspoň pár dní bydlet v krásném idylickém domečku na útesu nad pláží? Malá chatka v námořnickém stylu je jako stvořená pro romantiku.

Miniaturní dům pro tříčlennou rodinu – jak se v něm žije?

Minimální rozměry domu vás nemusí omezovat, když víte, jak do něj správně zapracovat víceúčelový dřevěný nábytek. Přesvědčte se sami.

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 7: Bydlíme!

Náš mobilní domek stavěný svépomocí nám krásně roste pod rukama. Nyní stačí dodělat pár věcí a můžeme se stěhovat. Jdeme na to!