HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jednoduchý dřevěný rošt vytvořil druhý strop a snížil teplotu v bytě o 7 °C

Výška modernímu ateliérovému bytu v centru Bangkoku rozhodně nechyběla, i jeskynní obr by se tu cítil komfortně. Jenže ani s pěti metry vzdálenosti mezi podlahou a stropem se tohle místo skutečně nedalo nazvat příznivým k obývání. Zvlášť když celá jedna jeho stěna na straně fasády byla otevřená prosklenou plochou do světa. Každý den se pokoje zalily sluncem a brzy tu bylo horko k nevydržení. Žít tady bylo jako trávit čas ve světlé výtahové šachtě nebo teráriu. O to samozřejmě jeho obyvatel zájem neměl. Proto nutně potřeboval změnu.


Ateliérový byt v Bangkoku s druhým stropem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Chalermwat Wongchompoo

Jak se vůbec něco takového mohlo stát? Pokud vás zaráží prapodivné dispoziční řešení tohoto bytu, vězte, že to rozhodně není ojedinělý případ. V obytných mrakodrapech bangkocké čtvrti Khet Ratchathewi jsou vlastně tyto „vmáčknuté“ byty docela častým jevem. Ve výškových apartmánových věžácích vyrovnávají a vyplňují objem, který zabírají víceúrovňové luxusní byty. Za relativně málo peněz tak můžete získat na dobré adrese atypický prostor k bydlení. Stávající majitel tohoto bytu, mladý umělec, se nechal nalákat na tento ateliérový byt, protože prý měl sympatickou atmosféru. Jenže ani v Thajsku není nic úplně zadarmo. Stačilo se jen po měsíci podívat na účet za elektřinu.

Dobrá rada nad dřevo

Bez konstantního provozu klimatizace nebylo v bytě prakticky k přežití. Celostěnné prosklení směřující na západ neúměrně přehřívalo interiér a na 55 metrech čtverečních obytné plochy nebylo kam před odpoledním sluncem utéct. Dá se tedy říct, že se jediný obyvatel tohoto bytu sám zahnal do kouta. Finančně se vyčerpal na jeho pořízení, ale nedokázal se pak už zahojit na nízkém nájmu, protože přeplácel enormní částky za provoz klimatizace. Nové bydlení si už hledat nechtěl. A tak si raději nechal poradit. A udělal dobře. Na navržené rekonstrukci interiéru rozhodně neprodělal. Profesionálové ze studia Touch Architect dokázali důmyslným zásahem proměnit interiér i jeho energetickou bilanci, a to prosím s minimálním rozpočtem.

Prostor pro růst? Přeci nad hlavou!

Do uzavřeného bytu prostě vsadili další patro. Zní to sice jednoduše, ale zapravení dřevěné roštové přepážky do profilu na vysokou místností nebylo jen tak. Bylo zapotřebí najít prostor pro úzké schodiště i rám nosné konstrukce. Zní to, jako by se měla plocha už tak dost malého bytu zmenšit. Opak je pravdou. Pochozí přepážka nového patra zvýšila užitnou plochu o dalších jedenáct metrů čtverečních! Z atypického ateliérového bytu se tak stal neméně výlučný loftový byt, jen o poznání příjemnější. Jak z hlediska nákladů na energetický provoz, tak i čistě uživatelsky.

Minimální náklady, maximální efekt

Přepážka totiž rozpůlila prostor otevřeného okna a pod sebou vytvořila tolik žádané zastínění. Roštová podlaha přímo nebrání průniku světla, jen ho rozumným způsobem tlumí. Pokles teploty v bytě o 7 °C ale přišel majiteli bytu skoro zázračný. Prostor pod schodištěm byl zužitkován k navýšení úložné kapacity. Dřevěný předěl mezipatra dal pod sebou vzniknout komfortnímu obývacímu pokoji, zatímco na sobě nese jen prostou lavici k posezení. Ideální místo k tichému odpočinku a meditaci. A večer odtud můžete pozorovat ruch velkoměsta i hru barevných světel nad metropolí. Je to inspirující podívaná.

Mohlo by vás zajímat: Malý byt pro velkého chlapíka: komplexní rekonstrukce na ploše 35 metrů čtverečních

Kouzlo celého projektu

Kouzelné na celém projektu je nenáročnost, s jakou vlastně úplně jednoduché opatření, vložení roštového dřevěného předělu mezipatra, zvýšilo kvalitu celého bydlení. To přitom vlastně neztratilo nic ze svých předchozích kvalit. Stále je to moderní obydlí netradičního formátu, pořád se celou stěnou otevírá výhledu na velkoměsto. Už se ale netopí ve slunečním žáru a je o jedenáct metrů prostornější. Prozkoumejte netradiční rekonstrukci bytu v naší fotogalerii.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
16.04.2019

Photocredit: Chalermwat Wongchompoo

1

Rekonstrukce zapomenuté maringotky: Kolik stojí a jak na to?

Máte starou maringotku, se kterou nevíte co dál? Toužíte po víkendovém místě v přírodě bez starostí? Načerpejte inspiraci na rekonstrukci maringotky v galerii.

Klimatizace do bytu: 6 tipů pro správný výběr

Jak se v létě cítit příjemně i uvnitř domu? Pořiďte si klimatizaci! Jak se rozhodnout mezi nástěnnou a mobilní klimatizací vám poradíme v našem článku.

Neotřelá rekonstrukce bytu, kde levituje nábytek a chybí zdi

Originální přestavba bytu v ikonickém kompletu Lake Shore Drive u jezera Michigan získala několik architektonických ocenění. Podívejte se, jak vypadá byt, kde se místo televize sleduje okolní příroda přes prosklenou fasádu a kde nábytek vytváří optické iluze.

Rekonstrukce bytu ušitá na míru modernímu muži

Rekonstrukce bytu v Sao Paulo je ukázkou toho, jak lze vytvořit originální a moderní bydlení na malém prostoru, které respektuje svého majitele.

Připadá vám váš byt studený a neútulný? S dřevěnými prvky to změníte!

Je váš byt spíše za místo k přespání než skutečný domov? Změňte to! Stačí pár dřevěných doplňků a hned uprostřed čtyř bílých stěn pocítíte teplo domova.

Jak zařídit byt pro chlapa, který má styl?

Už vás nebaví načančané pokoje s pastelovými polštáři a květinovými vzory? Možná je ten pravý čas podívat se, jak vypadá typicky pánský interiér.

Klasické sídliště prošlo fantastickou rekonstrukcí. Jak vypadají jeho byty?

Líbilo by se vám bydlení na sídlišti, kdyby ke každému bytu náležela i zahrada? Nedivíme se. Právě ozeleněné střechy a dřevěná fasáda přístaveb jsou největší lákadla stockholmského sídliště Park.

Malý byt pro velkého chlapíka: komplexní rekonstrukce na ploše 35 metrů čtverečních

S novým dřevěným jádrem a na míru sestaveným víceúčelovým nábytkem objevíte i v malém bytě velký zdroj radosti. Podívejte se na podařenou rekonstrukci mini bytu v centru Amsterdamu.

Rekonstrukce na ruský způsob: Jak se zpevní staticky narušený dům?

V Rusku má práce se dřevem ve stavebnictví dlouhou tradici. Tenhle projekt ale posouvá nastavené hranice o hezký kousek dál.

Loftová postel jako originální inspirace pro malé bydlení

Loftové postele se stávají čím dál častějším prvkem malých bytů s vysokými stropy. Je to originální způsob, jak docílit oddělené ložnice i na malém prostoru. Ideální řešení.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE