HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Rekonstrukce na ruský způsob: Jak se zpevní staticky narušený dům?

Ruští architekti jsou po světě proslaveni razancí, s jakou se umí vrhnout i do řešení  komplikovaných stavebních projektů. Takže nepřekvapí, že když v Petrohradě přišlo na komplexní rekonstrukci administrativního objektu, pustili se do něj profesionálové přímo s medvědí vervou. Na výsledku je to znát. Nečekejte ale nic neuváženého nebo unáhleného. Masivní dřevěná krusta, která zesílila a obalila kancelář, je vynikající ukázkou moderního zapracování dřeva do stavby.


AB Chvoya
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Dmitry Tsyrencshikov

Zříkat se kvalitního, snadno dostupného a pro místní podmínky ideálního stavebního materiálu, to už se nenosí ani v Rusku. A proto si klient studia AB Chvoya v rámci realizace komplexní rekonstrukce přímo zažádal o dřevěný profil stavby. Situace, kterou tím řešil, byla v zásadě velmi prostá. V Petrohradě totiž vlastní stavební společnost, jejíž pobočky, provozy a kanceláře jsou rozesety po celém městě. Přál si je dostat takříkajíc pod jednu střechu, do jedné budovy. Tu „ideální“ pak našel na klidném a nepříliš hustě zasídleném předměstí v lokalitě Olgino. Jak ale záhy ke své nelibosti zjistil, k nějakému ideálu měla pořízená budova daleko. Ukázalo se, že se na její statice silně podepsala blízkost frekventované železniční tratě.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Dmitry Tsyrencshikov

Dřevo, které už něco vydrží

Strhnout celý objekt a postavit ho znovu, to by zrovna levné nebylo. A tak se nabízela druhá, schůdnější varianta. Zesílit a v zásadě vylepšit stavbu. Jak? S tím už si věděli rady architekti, kteří dokázali původně dvoupatrový obdélníkový objekt vyztužit masivními svorníky. Někoho možná překvapí, že tuto stabilizující konstrukci vytvořili ze dřeva. Jenže CLT není jen tak nějaké dřevo. Je to pokročilý stavební materiál budoucnosti. Křížem lepené vrstvené desky vytváří skutečně masivní trámy, které si svou pevností nezadají s betonem. Do podmínek pravé ruské zimy jsou perfektní. A v neposlední řadě vypadají mnohem lépe než beton.

Bohatýrská stavba, která ladí s okolím

Na objekt bylo zapotřebí takových obřích spon tucet (o rozměru 12 x 12 metrů) a tento bytelný vnější skelet umožnil i přistavění třetího patra, zakrytého zkosenou střechou. Klient touto radikální úpravou rozhodně neprodělal. Betonová injektáž by jej přišla dráž a navíc by nezískal nic. Dřevěná „krusta“ dodala celé stavbě mnohem příznivější, civilnější charakter a celý administrativní objekt tak o poznání lépe zapadl do okolní zástavby. Ta se skládá z maximálně dvou až třípatrových budov, často také s dřevěným obložením. Rekonstruovaná stavba tedy nepůsobí nijak rušivě a přitom vypadá velmi moderně. Vnější fasádu dokreslil cihlový zaizolovaný obklad, který s červeným masivním dřevem ladí.

Atmosféra ruského severu

Radikálních úprav se dočkal také interiér. Není úplně vedený ve stylu nekonečných open space, což je z hlediska provozu a pohodlí zaměstnanců jistě dobře, ale spíše jednotlivých oddělení procesních buněk. Centrální koridor je tedy lemován vnitřním podpůrným sloupovím, které koresponduje s dřevěnými sponami. V odstupu po 3,6 metrech tu do stran vybíhají jednotlivé kanceláře a zasedačky. Dřevo všem místnostem absolutně dominuje. Světlá plovoucí podlaha v barvě smrku kontrastuje s tmavším stropem, ze kterého se dolů spouští jednotlivé dřevěné sloupy. Na strop se upíná ventilace, ale tenhle kovově industriální prvek atmosféru neruší. Rámy oken, dveří, to vše tu voní dřevem. V krátkosti řečeno: Je to místo, kde prostě chcete pracovat. Přesvědčte se ve fotogalerii

Poslední, na jih situovaný segment, je oddělený a nachází se v něm lodžie a ocelové schodiště. Odlišná je i čelní fasáda, která je celá prosklená. Do ulice se tak budova představuje vizuálně velmi výraznou vizitkou zkřížených masivních CLT trámů. Stavba kompletně vylepšená a zpevněná dřevěnými svorníky možná působí trochu pohádkovým či až bohatýrským dojmem, ale nejen v kontextu Petrohradu je dokonalou ukázkou toho, že dřevo má v moderním stavitelství své nezastupitelné místo.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
27.02.2019

Photocredit: Dmitry Tsyrencshikov

7

Rekonstrukce dřevostavbou – do staré stodoly vložili jeřábem novou dřevostavbu

Článek o tom, že od ruiny k moderní dřevostavbě vede krátká cesta.

Rekonstrukce dřevostavby má svoje specifika

Rekonstrukce dřevostavby se nejčastěji skloňuje se starými okály.

Rekonstrukce zapomenuté maringotky: Kolik stojí a jak na to?

Máte starou maringotku, se kterou nevíte co dál? Toužíte po víkendovém místě v přírodě bez starostí? Načerpejte inspiraci na rekonstrukci maringotky v galerii.

Rekonstrukce bytu ušitá na míru modernímu muži

Rekonstrukce bytu v Sao Paulo je ukázkou toho, jak lze vytvořit originální a moderní bydlení na malém prostoru, které respektuje svého majitele.

Fascinující rekonstrukce dřevostaveb, které pamatují dobu katedrál

Staré dřevěné sýpky dnes zemědělci nepotřebují. Naštěstí jim architekti našli jiné využití a zachovali tím ukázku řemeslného umu starých mistrů tesařů.

Pohádková Villa Villekulla: kavárna i útulný domov s prostornou zahradou

Máte velké sny ale malé zdroje? Zkuste rekonstrukci provést ve dřevě, úspora vás příjemně překvapí. Prohlédněte si originální vilu inspirovanou známým příběhem.

Malý byt pro velkého chlapíka: komplexní rekonstrukce na ploše 35 metrů čtverečních

S novým dřevěným jádrem a na míru sestaveným víceúčelovým nábytkem objevíte i v malém bytě velký zdroj radosti. Podívejte se na podařenou rekonstrukci mini bytu v centru Amsterdamu.

Velký zázrak v malém bytě: dřevěný ostrov změnil amsterodamský byt k nepoznání

Instalace víceúrovňového dřevěného ostrova učinila z renovovaného loftového bytu z Amsterodamu kouzelné místo. Prohlédněte si ho s námi.

Jaké pergoly se staví v Rusku? Zveme vás na prohlídku jedné z nich

Kolik různých funkcí může mít jedna pergola o ploše 36 metrů čtverečních? Podívejte se, jak pojali řešení v Rusku.

Jednoduchý dřevěný rošt vytvořil druhý strop a snížil teplotu v bytě o 7 °C

Atypický ateliérový byt? Zní to luxusně, ale k bydlení to moc nebylo. Zachránila to až dřevěná přepážka mezipatra.