HLEDEJ
Přihlásit se HOBBY PROFI DŘEVOSTAVBY APLIKACE FIRMY VYBAVENÍ

Rekonstrukce na ruský způsob: Jak se zpevní staticky narušený dům?

Ruští architekti jsou po světě proslaveni razancí, s jakou se umí vrhnout i do řešení  komplikovaných stavebních projektů. Takže nepřekvapí, že když v Petrohradě přišlo na komplexní rekonstrukci administrativního objektu, pustili se do něj profesionálové přímo s medvědí vervou. Na výsledku je to znát. Nečekejte ale nic neuváženého nebo unáhleného. Masivní dřevěná krusta, která zesílila a obalila kancelář, je vynikající ukázkou moderního zapracování dřeva do stavby.


AB Chvoya
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Dmitry Tsyrencshikov

Zříkat se kvalitního, snadno dostupného a pro místní podmínky ideálního stavebního materiálu, to už se nenosí ani v Rusku. A proto si klient studia AB Chvoya v rámci realizace komplexní rekonstrukce přímo zažádal o dřevěný profil stavby. Situace, kterou tím řešil, byla v zásadě velmi prostá. V Petrohradě totiž vlastní stavební společnost, jejíž pobočky, provozy a kanceláře jsou rozesety po celém městě. Přál si je dostat takříkajíc pod jednu střechu, do jedné budovy. Tu „ideální“ pak našel na klidném a nepříliš hustě zasídleném předměstí v lokalitě Olgino. Jak ale záhy ke své nelibosti zjistil, k nějakému ideálu měla pořízená budova daleko. Ukázalo se, že se na její statice silně podepsala blízkost frekventované železniční tratě.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Dmitry Tsyrencshikov

Dřevo, které už něco vydrží

Strhnout celý objekt a postavit ho znovu, to by zrovna levné nebylo. A tak se nabízela druhá, schůdnější varianta. Zesílit a v zásadě vylepšit stavbu. Jak? S tím už si věděli rady architekti, kteří dokázali původně dvoupatrový obdélníkový objekt vyztužit masivními svorníky. Někoho možná překvapí, že tuto stabilizující konstrukci vytvořili ze dřeva. Jenže CLT není jen tak nějaké dřevo. Je to pokročilý stavební materiál budoucnosti. Křížem lepené vrstvené desky vytváří skutečně masivní trámy, které si svou pevností nezadají s betonem. Do podmínek pravé ruské zimy jsou perfektní. A v neposlední řadě vypadají mnohem lépe než beton.

Bohatýrská stavba, která ladí s okolím

Na objekt bylo zapotřebí takových obřích spon tucet (o rozměru 12 x 12 metrů) a tento bytelný vnější skelet umožnil i přistavění třetího patra, zakrytého zkosenou střechou. Klient touto radikální úpravou rozhodně neprodělal. Betonová injektáž by jej přišla dráž a navíc by nezískal nic. Dřevěná „krusta“ dodala celé stavbě mnohem příznivější, civilnější charakter a celý administrativní objekt tak o poznání lépe zapadl do okolní zástavby. Ta se skládá z maximálně dvou až třípatrových budov, často také s dřevěným obložením. Rekonstruovaná stavba tedy nepůsobí nijak rušivě a přitom vypadá velmi moderně. Vnější fasádu dokreslil cihlový zaizolovaný obklad, který s červeným masivním dřevem ladí.

Atmosféra ruského severu

Radikálních úprav se dočkal také interiér. Není úplně vedený ve stylu nekonečných open space, což je z hlediska provozu a pohodlí zaměstnanců jistě dobře, ale spíše jednotlivých oddělení procesních buněk. Centrální koridor je tedy lemován vnitřním podpůrným sloupovím, které koresponduje s dřevěnými sponami. V odstupu po 3,6 metrech tu do stran vybíhají jednotlivé kanceláře a zasedačky. Dřevo všem místnostem absolutně dominuje. Světlá plovoucí podlaha v barvě smrku kontrastuje s tmavším stropem, ze kterého se dolů spouští jednotlivé dřevěné sloupy. Na strop se upíná ventilace, ale tenhle kovově industriální prvek atmosféru neruší. Rámy oken, dveří, to vše tu voní dřevem. V krátkosti řečeno: Je to místo, kde prostě chcete pracovat. Přesvědčte se ve fotogalerii

Poslední, na jih situovaný segment, je oddělený a nachází se v něm lodžie a ocelové schodiště. Odlišná je i čelní fasáda, která je celá prosklená. Do ulice se tak budova představuje vizuálně velmi výraznou vizitkou zkřížených masivních CLT trámů. Stavba kompletně vylepšená a zpevněná dřevěnými svorníky možná působí trochu pohádkovým či až bohatýrským dojmem, ale nejen v kontextu Petrohradu je dokonalou ukázkou toho, že dřevo má v moderním stavitelství své nezastupitelné místo.

P.S. Řešíte stavbu, bydlení či vybavení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 21. – 23. ledna 2022. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Autor:
Mgr. Radomír Dohnal

Vydáno dne:
27.02.2019

Photocredit: Dmitry Tsyrencshikov

7

Mohlo by Vás zajímat:

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Jednou měsíčně dostanete výběr Novinek ze světa dřevostaveb.

E-MAIL
POŠLETE MI JE