HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

← Zpět na předchozí část článku

Varianta 2: Solární systém pro ohřev TUV

Zvolený solární (fototermický) systém bude zahrnovat 2 ploché solární kolektory o celkové ploše 4,5 m2. Kolektory disponují potrubím z mědi o průměru 18 mm s tloušťkou stěny 1 mm s celkovou délkou okruhu přes 80 metrů. Průtok fototermickými kolektory byl stanoven na 50 l/h na metr čtvereční plochy. Ohřátá nemrznoucí směs kolektoru proudí následně do akumulační nádrže s výměníkem s denní tepelnou ztrátou 1,4 kWh/den, celkovou plochou výměníku 1 m2, jehož součinitel prostupu tepla U je 170 W/m2K.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Fuetotene, © Drevostavitel.cz

Do provozních nákladů systému byla připočítána i spotřeba elektřiny pro pohon oběhové čerpadlové skupiny s příkonem 25 W. Celé měření účinnosti fototermického systému bylo provedeno univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze (UCEEB). Přesné technické parametry fototermických panelů jsou uvedeny v tabulce níže.

Z vypočtených údajů, které byly potvrzeny i reálným měřením, vyšlo, že fototermický panel o ploše 1 m2 s podílem krytí potřeby tepla 60 % z celkových potřeb pro ohřev TUV v 160 je chopen docílit měrných zisků 370 kWh/m2Pro instalovanou plochu fototermických panelů (4,5 m2) tak činí roční zisk 1 665 kWh. Životnost fototermických systému je dle údajů výrobců stanovena na 35–40 let. Stejná životnost je i u přívodního potrubí. Výhodou fototermických panelů je dále jejich stálost účinnosti v čase, která se v průběhu let nemění.

Solární zisky pro ohřev námi zvoleného fototermického systému tak činí za dobu 25 let jeho provozu 41,62 MWh. Pokud budeme uvažovat s životností na 35 let, budou solární zisky ohřevu TUV je 58,27 MWh.

V rámci životnosti systému je ale třeba počítat s výměnou nemrznoucí směsi v kolektoru aspoň jednou za 10 let a současně s výměnou akumulační nádrže s výměníkem, která vychází cenově dráž než bojler pro fotovoltaické systémy.

Rozpis jednotlivých položek celého systému naleznete v galerii.

Srovnání – fotovoltaika vs. fototermika. Který systém je nejvýhodnější a jaké jsou pro a proti?

Přestože jsou fototermické systémy mnohými považovány za neúčinné a zastaralé, měření dokazují opak. Nicméně každý systém má své pro a proti. U fotovoltaiky je třeba počítat s nevýhodami jako:

  • kratší životností
  • snížení účinnosti panelů v čase
  • investicí v podobě výměny střídače

Výhodou je naopak:

  • snadná instalace fotovoltaiky na střechu
  • panel a bojler stačí spojit pouhým kabelem
  • vychází levněji i případná výměna bojleru, který stojí polovinu ceny akumulační nádrže pro fototermický systém

Obecný rozpis nákladů na provoz systému v horizontu 25 let naleznete v galerii.

Fototermický systém zase naopak má o něco nižší pořizovací náklady se stejnou účinností solárních zisků, která se v průběhu let nesnižuje. Křivky z měření dokládají, že fototermické systémy jsou schopny pracovat po celý rok včetně zimy, stejně jako FVE systémy. Tento údaj byl i potvrzen univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze, kdy tepelné zisky fototermickými kolektory byly větší než u fotovoltaických panelů. Velkou výhodou je i životnost systému, která je o 10–15 let vyšší než u fotovoltaiky.

Nevýhodou je složitější instalace systému a nutnost výměny nemrznoucí směsi v pravidelných intervalech několika let a výměna nákladnější akumulační nádrže s výměníkem.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
02.10.2022

Photocredit: Shutterstock

5

Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět

Chtěli byste mít na střeše solární elektrárnu, která by nekazila vzhled vašeho domu? V Itálii vynalezli novou technologii, díky které si solárních panelů ani nevšimnete.

Záložní energie při výpadcích elektřiny a tuhých mrazech

Jak překonávat výpadky elektrické energie v zimním období? V tomto článku jsou sepsané možné varianty pro menší rodinné domy i bez plynové přípojky a krbu.

Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit

Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.

Solární systém pro celý dům lze vyrobit svépomocí za 30 tisíc korun – podrobný návod

Podrobný návod českého kutila, které vyrobil svépomoci solární systém pro ohřev teplé užitkové vody (TUV) včetně měření zisků a úspor za celý rok.

Dotace skrývají riziko, kterého můžete hořce litovat

Nic není nikdy zcela zdarma. Mohou mít dotace negativní vliv na váš rodinný rozpočet? Jaká rizika podstupujeme jejich čerpáním?

Topení v energetické krizi – odborné srovnání ceny za 1 kWh kamny, elektřinou a plynem

Jak je to s topením dřevem v energetické krizi? V článku naleznete srovnání cen za 1 kWh vytápění kamny, elektřinou, plynem a ilustrační příklad výpočtu ceny 1 kWh energie.

Fotovoltaiku a baterie chce dnes každý, ale může se to vůbec vyplatit?

Odborníci porovnali dva fotovoltaické systémy včetně přínosů a investice. Jak moc se vyplatí dnes tolik žádaná fotovoltaika? 

Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?

Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti.

Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika

Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy.

Rekonstrukce tahovek v prvorepublikové vile. Topily nepřetržitě 100 let

Krásná bílá sloupová kachlová kamna topila v prvorepublikové vile nepřetržitě 100 let. A byla řádně zanesená. Podívejte se na kompletní rekonstrukci nádherných tahovek krok po kroku.