HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dům a solární panely: Sluneční elektrárna nemusí být vidět

Nechcete si pokazit přirozený vzhled vašeho domu solárními panely, ale přitom obnovitelným zdrojům energie fandíte? Zkuste třeba neviditelné solární panely, které na sebe mohou vzít podobu tradiční střešní tašky nebo třeba dřeva. V článku vám o nich povíme víc.Obnovitelné zdroj energie jsou momentálně v trendu a popularita solárních kolektorů strmě roste. Jejich širšímu využití ve stavební praxi dosud bylo překážkou, že ne všude je esteticky přiměřené instalovat kovově lesklé panely. Třeba na historické budovy nebo dřevostavby, kde by moderní prvek působil nepřirozeně a rušivě.

Italský výrobce, společnost Invisible Solar, to ale nyní mění. Vyrábí solární panely, které jsou prakticky běžným okem neviditelné. Vypadají totiž dokonale jako obyčejné střešní tašky, stavební dřevo nebo třeba kámen.

Povrchová imitace? Rozdíl nepoznáte!

Celá italská finta stojí na nízké molekulární hustotě krycích povrchů, které vytváří na vybraném produktu povrchové mimikry. Tedy dokonalou napodobeninu jiného povrchu. Pod touto svrchní krycí vrstvou se nachází konvenční monokrystalický solární článek, který funguje naprosto stejně jako originál.

Máte tedy pocit, že se díváte na tradiční střechu, ale že uvnitř každé tašky dřímá malá elektrárna, to už si nevšimnete. Imitace je totiž dokonalá.

Dřevostavba a solární elektrárna v jednom

Překrývání solárních článků umělým krycím povrchem umožňuje dodat solárnímu panelu vzhled kamene, betonu, pálené střešní tašky nebo cihly. Osazení objektu solární mini-farmou se tak nemusí omezit jen na střechu, ale může se nacházet i na chodníku, parkovišti, příjezdové ploše nebo stěnách. Asi nepřekvapí, že nejpopulárnější aplikací je dnes ale „simulace dřevo“. Proč?

Moderní dřevěné stavby jsou totiž na vzestupu a jejich majitelé hledají alternativní a udržitelné zdroje energie pro jejich provoz. Protože ale nechtějí znehodnotit přirozený přírodní vzhled objektu ze dřeva kovovou masou elektrárny na střeše, vítají možnost neutrálního provedení „dřevěných“ solárních panelů.

Čistá práce, nenáročná instalace

Solární dřevěné desky přitom staví svou užitečnost na prostém faktu: zachází se s nimi téměř stejně jako s každou jinou krytinou. Není problém je položit na střechu stejně, jako byste kladli normální tašky.

Drobnou výhodou pak je, že povrchová úprava krytiny nástřikem s nízkou molekulární hustotou snižuje přilnavost povrchu. Na střeše se pak o poznání méně usazuje prach nebo byl a každý déšť ji dokonale omyje.

Materiál stabilnější než kompakt

Konvenční střešní solární panely mají problém s odolností vůči mechanickému poškození. Jinými slovy, jediná větev, která při větr na střechu spadne, může snadno poničit draze zaplacenou elektrárnu. Solární články imitující dřevo jsou o poznání odolnější. Dokáží snést vysoké fyzické zatížení a jsou údajně odolné i proti atmosférickým chemikáliím. To díky zapracování již zmiňovaných krycích materiálů na bázi polymerů s nízkou molekulární hustotou.

Solární panely fungující v každém klimatu

Výrobci těchto solárních panelů také mimo jiné garantují netoxickou povahu krycích materiálů, „čistý“ výrobní postup bez nadbytečných emisí a vynikající stabilitu prvků odolných vůči extrémním podmínkám přírodních sil.

A jaký je výkon? K výrobě jednoho kWp (výkonu fotovoltaické elektrárny při standardních testovacích podmínkách) je zapotřebí 223 takových dřevěných solárních šindelů, které pokryjí plochu 15 metrů čtverečních.

Přitom se operační teplota pohybuje ve velmi širokém rozmezí, od - 40 do + 85 stupňů Celsia. Dřevěné panely tedy uplatníte na poušti i v mrazivém severu, aniž by vaše dřevostavba vypadala kvůli solární střeše jako plechová garáž.

V současnou chvíli se ale tyto solární panely dodávají pouze v Itálii, takže si na ně v Česku budeme muset ještě chvíli počkat.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
25.06.2018

Photocredit: Roy Bury

6

Téměř dokonalý Eurodům

Vypadá to jako revoluce a první krok k bydlení budoucnosti

Jak uvařit pasivní dům poradí nový film

Poradí nový film, který zmapoval stavbu pasivní dřevostavby krok po kroku

Tepelné čerpadlo do staršího domu i novostavby

Je tepelné čerpadlo v domě technický doping nebo dobrá investice?

Nová zelená úsporám je šancí pro pravé pasivní domy

Ministerstvo konečně vyhlásilo podmínky pro Novou zelená úsporám

Nízkoenergetické dřevostavby: Čísla vs. zdravý rozum

Jak zjistíte, že firma opravdu staví nízkoenergetické dřevostavby?

Nádrž na dešťovou vodu: Kolik vám ušetří a jak ji vybrat?

Nádrž na dešťovou vodu výrazně sníží spotřebu pitné vody z kohoutku. Nádrže na dešťovou se vyrábí pro podzemní i nadzemní využítí. Jak určit její typ a objem?

Kořenová čistička odpadních vod: Jak funguje a jaká je cena?

Kořenová čistička odpadních vod představuje ekologickou variantu řešení odpadů v domácnosti. Jaké má kořenová čistička výhody, nevýhody a jaká je cena?

Bydlete chytře a nechte svá okna vydělávat!

Jak ušetřit při výběru oken? V článku se dozvíte, kam okna umístit, jaké vybrat zasklení i na co si dát pozor, aby vám vaše okna přinesla tepelné zisky.

Solární panely ušetří 60 % energie na teplou vodu

Úspory hýbou světem. Můžete hodně ušetřit, pokud se rozhodnete pro solární panely. Mimo topnou sezónu vystačí i na kompletní ohřev vody!

Altány, pavilony, přístřešky: Nejrůznější typy venkovního zastřešení a jak na ně

Střechy, stříšky, altány a pavilony... Věděli jste, že i otevřené venkovní přístřešky, které nás chrání před nepříznivým počasím, mohou být moderním projevem architektury? Pojďte se na ně podívat v následujícím článku.