HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Záložní energie při výpadcích elektřiny a tuhých mrazech

Dlouhodobé výpadky elektřiny jsou v zimě možným oříškem pro všechny domy s elektrickým vytápěním. Pro malé pasivní domy je celkem nesmyslná záloha v podobě krbu na dřevo. Jaké řešení se nabízí i bez plynové přípojky?


Záložní energie v zimě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Malé pasivní domy – legislativa vs. realita

V případě elektrického vytápění se velmi vyplácí co nejlepší zateplení domu. V případě malého pasivního domu (například bungalov 10 × 10 metrů) s rekuperačním větráním není problém dostat se na tepelnou ztrátu domu pod 3 kW při venkovní teplotě -13 °C. Legislativa platná od roku 2020 je bohužel nastavená tak, že bez ohledu na reálné potřeby malé domácnosti je nutné buď:

1) mít tepelné čerpadlo na topení a ohřev teplé užitkové vody v kombinaci s krbem či fotovoltaikou, nebo

2) předimenzovat fotovoltaiku nad 5 kWp a mít k tomu krb, nebo

3) mít fotovoltaiku přes 4 kWp a tepelné čerpadlo na ohřev teplé vody ve velkém bojleru.

Mohlo by vás zajímat: Novostavby: čím topit i po roce 2020?

Problém krbů v malých pasivních stavbách

Malý pasivní dům a krb nejdou dohromady z řady důvodů. Nejzávažnějším důvodem je, že krby nabízené pro malé dřevostavby mají regulovatelný výkon 2–6 kW (jmenovitý 6 kW a naopak pro připomenutí tepelná ztráta domu pod 3 kW) a snadno se s takovým krbem přetopí nejen obývák. V případě přidušení přívodu vzduchu do krbu unikají škodliviny do ovzduší a palivo se využívá neefektivně, v malém domě krb a palivo berou cenné místo a jsou zdrojem nečistot.

Mohlo by vás zajímat: Akumulační krbová kamna na dřevo: Jak fungují a kdy se vám vyplatí?

Varianta bez krbu

Třetí výše uvedená varianta bez krbu je v podstatě dům s elektrickým vytápěním a s přiměřenou fotovoltaikou. Tato varianta se může bez problémů vrhnout do co nejlepšího zateplení domu, velmi dobře lze výkony topení regulovat v jednotlivých místnostech a konkrétních časech, s rekuperačním větráním ani v malém domě nehrozí brzy vydýchaný vzduch, netřeba řešit ani difuzně otevřenou dřevostavbu a při 20 cm vrstvě zateplení lze ušetřit i na krytech venkovních žaluzií či rolet.

U fotovoltaiky se vyplácí kombinace s bateriemi a legislativní nastavení si vynucuje také velký bojler s tepelným čerpadlem. Naprostou většinu roku nejsou problém ani dlouhodobější výpadky síťové elektřiny, protože dům si umí elektřinu vyrobit a uložit do baterií i bojleru.

Mohlo by vás zajímat: Pasivní domy – díky správné volbě protopíte sotva třetinu nákladů

Problémy při zimním výpadku

V zimním období je ale dlouhodobý výpadek síťové elektřiny pro dům s elektrickým vytápěním, fotovoltaikou a bez krbu problém. Zimní výpadky síťové elektřiny se ukazují jako reálně možný problém, protože při extrémních mrazech nelze používat některé druhy tepelných čerpadel, raketově může růst spotřeba síťové elektřiny, při ohrožení mohou být odstaveny jaderné elektrárny, problémy mohou být s mrznutím zdrojů a přívodů chladící vody do konvenčních elektráren. Vzhledem ke slabému zimnímu sluníčku si domy s fotovoltaikou umí vyrobit jen málo elektřiny. Teplá voda ve velkém bojleru ale může vystačit na několik dní a s kapacitou baterií při omezení spotřeby to vychází podobně. Přes vynikající izolaci domu je ale nutné mít nějaký zdroj tepla.

Mohlo by vás zajímat: Rodinný dům, který je z 85 % soběstačný

Řešení – záložní topidla

Pokud dům nemá žádný komín a ani plynovou přípojku, stále je možné využít biokrby a plynová kamna na plynové lahve. Asi nejlepším záložním topidlem pro malé pasivní domy jsou plynová kamna na 5 či 10 kg propanbutanové lahve. Mívají regulovatelný výkon 1,5–4,5 kW a při nastavení vysoké spotřeby plynu 0,3 kg/hod vydrží přes 30 hodin (při nízkém výkonu několik dní). Propanbutan hoří velmi efektivně, výdrž a regulovatelnost výkonu jsou jasné přednosti.

Naproti tomu biokrby využívají jako palivo biolíh. Dají se pořídit biokrby úplně malé (0,5 litru biolihu na 2 hodiny, výhřevnost 1 kWh), ale i velké (5 litrů paliva na 5–7 hodin). Biokrby přinášejí krbovou atmosféru, ale s ohledem na jejich nízkou výhřevnost těžko mohou stačit jako hlavní zdroj tepla. Nevýhodou je i nízká teplota plamene a vznik produktů nedokonalého spalování v podobě oxidu uhelnatého či aldehydů.

Mohlo by vás zajímat: Bio krby: Je lihový krb jen hezká podívaná, nebo vás opravdu zahřeje?

Velký bojler bez tepelného čerpadla

Kvůli vyhovění legislativním požadavkům může být v domě nutné použití velkého bojleru (260 litrů) s tepelným čerpadlem vzduch-voda s venkovními vývody. Přestože fotovoltaika dokáže pokrýt ohřev teplé vody pro malou domácnost po většinu roku, požadavky legislativy přinášejí použití ještě tepelného čerpadla na bojler a toto tepelné čerpadlo navíc nelze používat již při venkovních teplotách pod -10°C. Samotný velký bojler každopádně umí akumulovat velké množství energie, není problém vypnout ho proti dobíjení síťovou elektřinou a programovat spuštění jeho dobíjení jen během dne s dostatkem energie z fotovoltaiky či vyšší venkovní teplotou. Tak jako lze takový bojler vypnout proti nevýhodnému dobíjení síťovou elektřinou, stejně si s ním můžeme vystačit s teplou vodou k překonání až několikadenních výpadků síťové elektřiny. Navíc velká kapacita bojleru umožňuje používat teplou vodu rovnou do k tomu určených praček a myček, čímž lze ušetřit kapacitu baterií a pomoci si s žádoucí obměnou vody v bojleru.

Jak zvládnout zimní výpadky bez krbu a plynové přípojky

Závěrem lze konstatovat, že vynikající zateplení, fotovoltaika s bateriemi, velký bojler a záložní kamna na propanbutanové láhve jsou kombinace, kdy ani vícedenní výpadky síťové elektřiny v zimě nemusejí být velký problém a není důvod pořizovat krb na dřevo, ani plynovou přípojku. S dobrou stavební firmou lze optimalizovat výkony různých zdrojů energie a jen by bylo dobré, kdyby legislativa neznevýhodňovala malé domy některými až nesmyslnými požadavky. 

P.S. Řešíte topení a chcete vyhrát kamna v hodnotě 41 390 Kč? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
31.03.2021

Photocredit: Shutterstock

6

Pasivní domy 4.díl - Technické vybavení v pasivním domě

Pasivní dům bez správného technického vybavení si lze jen těžko představit.

Podlahové topení v dřevostavbě

Zvažujete podlahové topení do dřevostavby? Jaké jsou výhody a nevýhody a jak v dřevostavbě podlahové topení funguje se dozvíte v našem článku.

Palivové dřevo: Jaká je jeho výhřevnost a cena

Palivové dřevo na topení je stále vyhledávaným zdrojem pro vytápění objektů. Jak se spočítá jeho výhřevnost?

Elektrokotel: Vyplatí se? A jak vybrat ten nejlepší?

Elektrokotel představuje moderní způsob vytápění a vyplatí se hlavně v nízkoenergetických stavbách. Dozvíte se, jaké jsou náklady na vytápění elektrokotlem i specifikace elektrokotle na ústřední topení.

Úplně jiná dřevostavba: Její víceúčelová okna mají 5 funkcí navíc

Ty tam jsou doby, kdy okna sloužila pouze k prosvětlení domu. Jejich další funkcí je dnes třeba topení v zimě či izolace v létě.

Trojúhelníkový dům, který si vyrábí veškerou potřebnou energii sám

Jak vyřešit stále rostoucí ceny energií a nejistotu, jestli vůbec bude plynu a elektřiny dostatek? Třeba tím, že si je vyrobíte sami.

Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma

Levný plyn si můžete vyrobit i sami doma. Postačí vám k tomu pouze zbytky jídla nebo kravský hnůj. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Ceny elektřiny a plynu podzim 2022. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů

Jaká distribuční sazba elektřiny vychází aktuálně nejvýhodněji a který distributor plynu má nejnižší ceny? Srovnaní dodavatelů 2022.

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem.

Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit

Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.