HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Úřad zakázal novomanželům zastavět víc než 10 m2. S výzvou si přesto poradili

První novomanželské výzvy bývají těžké a jednou z nich je i rozhodnutí, kde bydlet. Mladý pár měl jen dvě možnosti: koupit malý byt ve městě nebo využít darovaný pozemek s přísným stavebním omezením. Rozhodli se první manželské výzvě čelit a zvolili si druhou, náročnější, avšak cenově dostupnou variantu. Vybudovali si útulné bydlení na samotě u lesa, kde lišky dávají dobrou noc.


Tiny house se zastavěnou plochou 10 m2 vypadá velmi prostorně
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jarusha Brown (se souhlasem)

Mladý pár dostal parcelu s tíživým omezením

Příběh, který ze svého okolí zná asi každý. Mladý pár touží po vlastním bydlení, ale současná bytová krize jim jejich štěstí nedopřeje. Novomanželé sice dostali pozemek na odlehlé samotě, ale když se o něj natěšení začali zajímat, tak jim místní úřad řekl, že se na parcelu vztahují velmi přísná stavební omezení. Před párem tak stála těžká volba – spokojit se s bydlením v městském podnájmu nebo si poradit s překážkami a vybudovat bydlení snů regulacím navzdory.

Novomanželé se po zvážení všech aspektů, zejména nelehké finanční situace a tíživých regulací stavebního úřadu, rozhodli pro stavbu domu. Při návštěvě pozemku je okouzlil místní klid a ticho. Ale především se jim v hlavě usadila myšlenka, jak by dům mohl vypadat. Oslovili proto svou kamarádku architektku, které sdělili své požadavky – bydlení do 10 m2 s cenou levnější než byt ve městě.

Díky vhodné volbě materiálu mají novomanželé o 17 % více prostoru

Nejvíce omezující pravidlo na parcele byla maximální zastavěná plocha. Ta byla stanovena úředníky na již zmíněných 10 m2, na nichž mohla stát budova s maximální výškou 4,8 m. Po krátké době měli novomanželé v rukou plán, který se vypořádával se všemi problémy a vytěžil limitovaný rozměr do posledního centimetru. Vlastní zastavěná plocha tak vznikla na ploše 3,5 × 2,85 m v přízemí.

Architektka navrhla dvě možná řešení. Zděný dům by páru přinesl 7,1 mprostoru k bydlení, s čímž ale novomanželé nebyli spokojení, protože tato varianta byla náročnější na peníze i čas. Druhé řešení nabízelo dům postavit jako dřevostavbu s využitím prefabrikovaných obvodových panelů o tloušťce 21 cm, což je oproti 44cm zdivu poloviční tloušťka. Výsledkem realizace této varianty by byla plocha 8,5 m2, tedy o téměř metr a půl více prostoru k životu. Panely by se navíc po přivezení pouze seskládaly a odpadlo by čekání spojené s vysycháním zdiva.

Lepší řešení za méně peněz a příjemný bonus k tomu

Mladý pár se nakonec rozhodl pro technologické řešení ze dřeva. Důvodem bylo, že ušetří na zdivu, které jim nebude ještě zmenšovat už tak velmi malou obytnou plochu, a navíc bude stavebně rychlejší a levnější. Nabízené výhody dřevostavby pro ně byly velmi lákavé a více odpovídaly jejich představám. Na fotky plánů jejich tiny housu se můžete podívat v galerii.

Nejpozoruhodnější dominantou celého návrhu domu byla rozšiřující se zeď druhého patra. Šlo o šikovné řešení, jak splnit nároky na zastavěnou plochu, ale získat přitom větší prostor k bydlení. Z takové myšlenky byli novomanželé pochopitelně nadšení, protože jim zajistí celkem rozměrnou ložnici.

Správná kombinace technologií zajistí teplo a pohodu

Dvojice si dobře uvědomovala, že umístění jejich pozemku ve vyšší nadmořské výšce bude znamenat vystavení velké zimě a nízkým venkovním teplotám. Kladla proto zvýšené nároky na vytápění svého domku. Nakonec zvolila kombinaci dvou oblíbených technologií, díky kterým bude v domě příjemně útulno, i když bude za okny mrznout.

V přízemí teplo obstarávají uhlíkové topné fólie. Ty nabízí vytápět dům z podlahy sálavým elektrickým vytápěním na 20 °C s pocitovou teplotou 22–23 °C. Přenos tepla je rychlý, rovnoměrný a celoplošný. V prvním patře zvolili vytápění pomocí kamen stojících hned vedle postele. Přívod vody do domu je vyřešen díky vlastní studně na zahradě.

Splněné sny na minimálním prostoru

Následovalo zařizování interiéru dřevostavby. I ve vybavení tiny housu dominuje dřevo a minimalismus. Uklidňující bílá barva, která se objevuje napříč celým domem, přispívá k optickému zvětšení malého prostoru. Díky ní nepůsobí vnitřek domku stísněně, ale naopak perfektně prostorně a vzdušně.

Na plochu 8,5 m2 si manželé přáli vměstnat prostornou kuchyňskou linku, velkou lednici a pohovku. Schody do ložnice v prvním patře zdobí obraz znázorňující postavení hvězd ze dne jejich svatby. V patře je potom velká manželská postel, komoda a zmíněná kamna. Celý interiér doplňují velká okna, která přivádí do prostoru přirozené světlo. Další fotky z interiéru naleznete v galerii.

Nemáme tolik peněz, zdůrazňuje pár. Byť získali 13ha pozemek, postavili si mini dům

Okolní les zajišťuje soukromí pro relax

Stavba působí velmi minimalisticky, a odráží tak život novomanželů, kteří už od počátku plánování počítali s trávením většiny času venku na velké terase. Ta poskytuje prostor pro posezení s přáteli u grilu, a navíc nabízí impozantní výhled do krajiny. V zadní části terasy, schovaný za rohem domu, se nachází i venkovní sprchový kout pro otužilé. Díky tomu, že dům stojí na samotě, je i kolem něj zajištěno dostatečné soukromí nejen pro sprchování, ale i při saunování nebo relaxaci v koupacím sudu.

Kouzelný tiny house, který tvoří téměř až přirozený vrchol kopce, je nyní svědkem rozkvétající lásky dvou novomanželů, kteří si už nemusí lámat hlavu se svým bydlením.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
13.10.2023

Photocredit: Jarusha Brown (se souhlasem)

5

Tiny House jako fenomén: Chytré bydlení, kde není ani centimetr navíc

Účelné bydlení ve vlastním domku, ale na minimální ploše. I tak by se dal charakterizovat fenomén tiny house. Co všechno se za tímto pojmem skrývá a jak se v malých domcích trvale bydlí?.. Číst více →Tiny house a jeho komplikované řešení dispozice – poradíme vám, jak na to

Jestliže patří mezi vaše hobby kutilství, máte v sobě kreativního ducha, velkou dávku odhodlání, trpělivosti a v neposlední řadě toužíte po nezávislosti, přečtěte si náš článek. Slyšeli jste už o fenoménu dnešní doby – tiny housech?.. Číst více →Nikol a Martin postavili levný modulový tiny house za necelé tři měsíce

Fandíte minimalismu a k životu nepotřebujete spoustu prostoru? Pořiďte si modulový tiny house jako Nikol a Martin. Je levný a za tři měsíce bydlíte... Číst více →Modulový tiny house umí nabídnout i prostorné bydlení

Okouzlily vás originální modulové domy? Pojďte se s námi podívat do Holandska, kde stojí hned několik takových unikátních domků různých velikostí... Číst více →Tiny house – to není jenom alternativní forma bydlení, to je životní styl

Pokud jste se rozhodli pro svobodnější styl bydlení, připravili jsme pro vás článek na téma přemístitelného domku, tzv. tiny housu na kolečkách... Číst více →Mladá rodina postavila tiny house za minimální náklady, nyní jim sám vydělává peníze

Mladý pár se vrhnul do investice a postavil si malý rekreační tiny house, který nyní pronajímá. Cestou jsme naráželi na samé překážky, tvrdí majitelka... Číst více →V domě se zastavěnou plochou 100 m2 získejte menší pokojíček navíc

Základní výhody dřevostavby většina z nás zná. Co ale takové výhody z pohledu jejich uživatelů? Čeho si obyvatelé těchto domů nejvíce cení? Nahlédněte do bohaté galerie fotografií... Číst více →Rodina se ukázkově poprala s pozemkem ve svahu. Chytře tak zvětšili obytný prostor

Pětičlenná rodina efektivně využila svažitého pozemku. Jižní strana je zcela otevřená, naopak severní je decentně ukrytá... Číst více →Moderátor Pepa Libický znovu boduje. Navštívili jsme jeho tiny house u Staré Huti

Navštívili jsme s redakcí domek Pepy Libického, který přestavěl ze starého kurníku. Využijte jedinečné příležitosti nakouknout k Pepovi domů... Číst více →