HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Nikol a Martin postavili levný modulový tiny house za necelé tři měsíce

Od roku 2014 rostou ceny bytů napříč celou Českou republikou téměř nepřetržitě. Dá se tedy říct, že v současnosti jsou na svých historických maximech. Průměrná cena bytu za m2 se v celé republice během sedmi let zvýšila o 50 %, cena bytu v Praze dokonce o 70 %. Nejrychleji rostou ceny cihlových bytů v osobním vlastnictví. Tradičně nejvyšší nárůst cen zaznamenává Praha (tady kupec na konci roku 2021 průměrně zaplatil za metr čtvereční staršího bytu přes 100.000 Kč), hned za ní následuje Brno, kde průměrná cena překročila 80.000 Kč za m2.


Modulový domek byl za 3 měsíce postavený
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: cabin-one (se souhlasem)

Situace na trhu mladým nepřeje

Ceny nemovitostí jsou závratné a zároveň roste i výše hypoték. Na konci roku 2021 začaly úrokové sazby rychle růst a v současnosti je téměř nemožné sehnat hypotéku pod 6 %. Zároveň se zpřísnily podmínky pro její získání, a tak se hypotéka stala nedosažitelnou pro více lidí. Žadatelé mladší 36 let mohou sice od bank získat úvěr ve výši 90 % hodnoty zastavené nemovitosti, ale maximální výše ročních splátek úvěru by neměla překročit 45 % jejich ročního příjmu. V této situaci se snaží mladí lidé hledat různé alternativy ke klasickým bytům. Čím dál populárnějšími se stávají modulové mini domky. Jeden takový stojí za zhlédnutí v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: cabin-one (se souhlasem)

Modulové domy jsou zajímavé pro mladé i starší páry

Modulové domy a tiny housy mají několik nesporných výhod – jsou levné, dají se umístit i na malý pozemek (či dokonce na střechu domu, jak můžete vidět v naší fotogalerii) a stojí za pár měsíců. Jsou ideální jako startovní bydlení pro mladé páry nebo naopak pro páry, jejichž děti už odešly z domu a velký dům je pro ně zbytečný. Jako startovací bydlení zvolili modulový tiny house i Nikol a Martin. Oslovila je nejen cena a rychlá dostupnost, ale také flexibilita a funkčnost modelu. Dům od rakouských architektů, který si nakonec vybrali, lze postavit kdekoli: na vesnici, ve městě, dokonce i v odlehlých nebo neobydlených oblastech.

Mohlo by vás zajímat: Modulové domy – přehled nejoblíbenějších českých projektů

Tiny house má vše, co k modernímu životu potřebujete

Modulární prefabrikovaný dům je postaven na vysoce kvalitním dřevěném rámu, který poskytuje 25 metrů čtverečních obytné plochy až pro dvě osoby. S ohledem na kvalitu a uživatelskou přívětivost naplnili svůj mikro domov všemi funkcemi a vybavením potřebným k pohodlnému životu. Součástí prostoru je i plně funkční koupelna s denním světlem. Panoramatická okna a chytré zónování interiéru vytvářejí pocit prostoru i přes malé proporce konstrukce. Fotovoltaický systém na střeše poskytuje přibližně 60 procent energie, kterou dům potřebuje k provozu v průměru za den. Zbývající elektřina a voda pro sprchu, umyvadla a pračku čerpá z místní infrastruktury. Domek je plně vybaven všemi potřebnými přípojkami. 

Modulární systém dovoluje domku růst

Obrovskou výhodou tohoto tiny housu je, že k základnímu modulu můžete přidat řadu jednotek a vytvořit si vlastní modulární design. Základem je modul o velikosti 25 m2, ke kterému lze připojit ještě menší moduly a to i dodatečně, pokud zjistíte, že prostor jednoho modulu už pro vás není dostačující. Modulární domek, který zvolil mladý pár, zahrnuje koupelnu, ložnici v patře, kuchyňský kout a velký úložný prostor. Cena za takový domek se pohybuje od 2 milionů korun, v závislosti na vybavení.

Stačí malý pozemek a můžete bydlet

Hlavní věc, kterou potřebovali, byl stavební pozemek. Ten jim poskytli Martinovi rodiče na své chatě. Domek sám o sobě zabere pouhých 35 m2, a tak nebyl problém ho umístit na konec rozlehlé zahrady, a tím si zařídit soukromí. Většina stavebního procesu se odehrála v továrně, která nakonec doručila hotový mikro domek kus po kuse na místo. Pro mladý pár bylo důležité i to, že domek se dá snadno demontovat a převézt na jiné místo, pokud by se nějak změnily okolnosti a podmínky jejich bydlení. 

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
10.06.2022

Photocredit: cabin-one (se souhlasem)

4

Jak postavit tiny house na kolečkách svépomocí – Díl 7: Bydlíme!

Náš mobilní domek stavěný svépomocí nám krásně roste pod rukama. Nyní stačí dodělat pár věcí a můžeme se stěhovat. Jdeme na to!

Luxusní tiny house není jen pro vyvolené. Sourozenci staví mini domky, které si může dovolit každý

Malý domek na kolečkách, který si může dovolit každý, a přesto nabízí luxusní bydlení. Přesně takové tiny housy staví sourozenci Dan a Eli.

Mikro tiny house nabízí na 18 m2 skvělou výbavu v klasické i off grid verzi

Maličký tiny house vás překvapí svou výbavou a důmyslně vymyšleným interiérem se spoustou vychytávek. Prohlédněte si jej v galerii.

Bratři z Estonska vymysleli zrcadlový tiny house, který dokonale splývá s okolím

Variabilní mini domek se zrcadlovými stěnami se sice tváří neviditelně, rozhodně ale stojí za povšimnutí. Prohlédněte si úžasný tiny house v galerii.

Dokonale elegantní tiny house Luna v černobílém designu

Jednoduchá barevná kombinace černé, bílé a šedé, dokonale vyladěné detaily a minimum prostoru. To je tiny house Luna, do něhož vás dnes zavedeme.

Výhled z ekologického tiny housu s moderním interiérem na Vysočině dostane i vás

Zašijte se na Vysočině v tomto ekologickém tiny housu. Má kouzelné výhledy nejen ze střešních oken a ten nejkrásnější interiér.

Tiny house doslova na počkání – objednáte online a bydlíte už za 60 dní

Prohlédněte si tiny house ze Španělska, který předběhl svou dobu. Modulární mini domek si můžete objednat online a bydlet už za dva měsíce.

Stylový tiny house, který majitelka získala díky televizní show

Moderní stylový tiny house ve tvaru L se skládá ze dvou částí: hlavního domu na pevných základech a přívěsu, který může kdykoliv odjet.

Modulový tiny house umí nabídnout i prostorné bydlení

Okouzlily vás originální modulové domy? Pojďte se s námi podívat do Holandska, kde stojí hned několik takových unikátních domků různých velikostí.

Mladý student dostavěl tiny house za 450 tisíc u Karlových Varů

Mladý Radek dokončil během studia po dvou letech svůj vlastní tiny house. Jak vypadá jeho stavba dnes?