HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Inovativní stěny: Inspirace, jak nemít kolem sebe jen bílé plochy

Možná se řadíte k početné skupině lidí, u nichž doma na zdech vládne bílá a nejdivočejší obklad v koupelně je v béžové nebo modré. Potom budete možná velmi překvapeni, jaké možnosti současné technologie a design přinášejí. Třeba sterilní uniformu svých stěn přehodnotíte a obléknete jim nový háv. A to doslova.


Stěna z akustických tvarovek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Gramazio Kohler Research, ETH Zurich

Mnoho lidí považuje stěny za konstrukční prvek bez výrazného estetického využití. Opak je však pravdou. Zdi ohraničují prostor, v němž se pohybujeme, a definují celkovou barevnost a vzhled místnosti. Pomocí správné povrchové úpravy můžete pokoj zútulnit, prosvětlit, strhnout pozornost jedním směrem nebo třeba zvukově odizolovat.

Neotřelé obklady

Žhavým trendem v obkladech jsou jednoznačně 3D dekory. Běžně se obklady snaží svým plošným potiskem navodit realistický trojrozměrný dojem. Sáhnout ale můžete po skutečně plastických obkladech s reliéfem, který z obyčejné stěny rázem vytvoří sochařské dílo.

Ať už půjde o oblíbený vlnitý vzor, geometrické struktury, tlačítka nebo reliéfy napodobující domino, zajímavý efekt na sebe strhne pozornost. 3D obklady jsou pastvou nejen pro oči, ale také pro prsty. Málokdo totiž odolá tomu si neobvyklou stěnu osahat.

Stálicí mezi obklady jsou mozaiky, jejichž nabídka je nepřeberná. Nedávno na sebe upoutaly pozornost kromě tradičních čtvercových a obdélníkových setů také jinak tvarované kousky. Šestiúhelníky, trojúhelníky, kolečka i další geometrické tvary si získaly rychle oblibu a pronikly do soukromých i veřejných interiérů. 

Tapety bez hranic

Tapety stejně jako samolepící dekorace na zdi nejsou žádnou novinkou. Pokud vás ale nezaujal žádný běžně nabízený dekor tapet a neláká vás najít u sousedů v jídelně stejnou samolepku, kterou máte doma, existuje dnes řešení i pro vás.

Některé firmy se dnes zaměřují i na výrobu tapet, velkoplošných panelů a samolepek s vlastním potiskem. Můžete si proto své zdi dekorovat zcela libovolně pomocí vlastních návrhů, fotografií a barevných kombinací.

Oblečené zdi

Poměrně neznámou variantou, jak inovovat vzhled zdí, jsou napínané textilní stěny. Možná jste se s nimi setkali v obchodech nebo kancelářích, kde je můžeme najít nejčastěji. Někteří nadšenci si je ale pořizují i do soukromých interiérů.

Tyto odolné tkaniny uchycené ve skrytých rámech poskytují totiž mnohem více možností než obyčejné stěny. Kromě toho, že si můžete samozřejmě zvolit zcela libovolný potisk textilie, látku lze také podsvítit, vytvarovat, hrát si s její texturou nebo ji přizpůsobit akustickým požadavkům místnosti.

Textilie vytváří rovný povrch, který nekopíruje nepřesnosti podkladu. Díky tomu a také snadné instalaci je ideální pro rychlé rekonstrukce. Výhodou zejména pro komerční užití napínaných stěn je možnost vyměnitelnosti látky.

Multifunkční pěna

Pěna se na zdi používá hlavně díky svým zvukově izolačním vlastnostem. Nevzhledné odhlučňovací pěnové desky už ale nejsou jediným řešením, jak si vylepšit akustické vlastnosti bydlení. Na trhu jsou totiž k dostání hravé pěnové akustické panely v různých tvarech, barvách a tloušťkách.

Tyto nástěnné prvky přímo vybízejí k tomu popustit uzdu fantazii a nakombinovat různé barvy do zajímavých kompozic. Na zdi tak můžete vytvořit efektní originální a hlavně funkční dekoraci na míru konkrétní místnosti.

Pěna se používá kromě akustických účelů také k ochraně namáhaných částí stěn. Samolepící pěnové dekorace v různých barvách a tvarech se nejčastěji používají k obkladům v dětských hernách, místo opěradel u lavic a postelí a mohou nahradit i klasické nástěnky. Velmi praktické jsou například v garážích, kdy dovedou zachránit nejednu manželskou hádku o odřené dveře auta.

Stěna převlečená za tabuli

Popisovací tabule nachází uplatnění zejména v kancelářích, hernách a dětských pokojích. Rozhodně se neztratí ani v předsíních nebo kuchyních. Tabuli však nemusíte kupovat. Pomocí speciální tapety, samolepky nebo nátěru jí můžete udělat i z nevyužívané stěny nebo její části.

Můžete tak vytvořit tvarově neomezenou popisovatelnou plochu určenou pro křídy nebo stíratelné fixy, která může mít být dokonce i magnetická. Plně tak nahradíte běžné tabule a whiteboardy a ještě si budete moci sami zvolit, jakou bude mít stěna barvu.

Korkové reliéfy

Geometrické nástěnné panely z korkového granulátu navazují na trend 3D obkladů, jedná se ale o přírodní recyklovaný materiál. Oproti keramickým obkladům také díky své struktuře a teplotě působí teplejším a útulnějším dojmem.

Jedná se o trojrozměrné panely specifického tvaru, které lze k sobě libovolně skládat a vytvářet tak nejrůznější tvary či pokrývat celé stěny. Panely jsou k mání v různých barvách a s různými druhy reliéfů.

Dřevěné obklady trochu jinak

Dřevěné obklady jsou staletími ověřenou klasikou. Stále však existují tvůrci, kteří jsou schopni tomuto obložení dát novou tvář. Stejně jako u dalších druhů obkladů i u dřeva jednoznačně kraluje trojrozměrný design.

Vertikální, horizontální i jinak orientované lamely vystupují nad povrch stěny a dodávají jí hloubku. Často je vzhled podpořen dalšími 3D efekty – vlnkováním, vystupujícími tvary nebo zářezy. Designeři si rádi pohrávají také s organickými tvary dřevěných obkladů a jejich podsvícením.

Jak je vidět, bílé stěny a fádní obklady nejsou zdaleka tím jediným, co můžete doma mít. Tak co, sáhnete při příští rekonstrukci po textilních stěnách, pěnových samolepkách nebo raději zůstanete u klasické omítky?


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.06.2018

Photocredit: Gramazio Kohler Research, ETH Zurich

2

Gabiony jako vhodný doplněk zahrady (tipy a fotogalerie)

Gabiony nemusí sloužit jen pro zpevnění terénu, ale i jako všestranná zahradní dekorace. Jak vytvořit gabiony svépomocí a jeho aktuální ceny se dozvíte zde.

Video: Fascinující Lichtenbergovy obrazce na dřevě

Podívejte se na video, ve kterém jsou do dřeva vypáleny neobvyklé a fascinující geometrické obrazce. Originální dekorace ve stylu elektrického designu!

Terasy z celého světa: Neuvěříte, kde všude můžete odpočívat na čerstvém vzduchu

Terasy jsou místem spojujícím interiér a exteriér stavby. Jsou také pomyslným pokojem navíc a dotváří charakter budovy. Právě proto jsou oblíbeným prvkem mnoha architektů. Pojďte se podívat, jaké zajímavé terasy můžete ve světě najít.

Přineste si kus přírody do města. A rovnou k vám domů!

Přírodní prvky v interiéru blahodárně působí na naši pohodu i zdraví. Blízký kontakt s přírodou je pro nás v dnešní uspěchané době stále důležitější. Přinášíme proto pár jednoduchých triků, jak si kus přírody přinést do bytu a vytvořit z něj útulnou oázu klidu.

Boho styl: originální bydlení pro všechny, kteří nefandí minimalismu

Styl boho chic je žhavým trendem a příjemnou alternativou minimalismu v interiéru. Inspirujte se jím a dopřejte svému interiéru svěží nádech osobitosti.

Obklady z mozaiky v koupelně či kuchyni dělají zázraky. A to už několik století.

Jak si obložit koupelnu obklady z mozaiky, jaké materiály a jaký postup se při obkládání doporučuje – aneb vše o mozaikách.

3D tisk domů je stále dostupnější. Domek vyjde na 80 000 Kč a je postavený za den.

3D tisk domů je ve stavebnictví novinkou, která strhává zájemce svou rychlostí a dostupností. Co vlastně stojí za tímto fenoménem?

Znáte mechové stěny? Tato dekorace nahradí akustickou izolaci i vlhkoměr

Seznamte se s mechovými stěnami – unikátní dekorací, která má vynikající akustické vlastnosti a upoutá každého návštěvníka.

Dřevěné bulby – nevšední oživení korporátního prostředí pomocí biophilického designu

Biophilický design je díky svým pozitivním účinkům stále populárnější. Podívejte se, jak byl využit v rámci realizace unikátních dřevěných bulb.