HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Video: Fascinující Lichtenbergovy obrazce na dřevě

Slyšeli jste někdy o Lichtenbergových obrazcích? Jedná se o vzory připomínající stromy, které se dají vypálit do dřeva pomocí elektrické energie o vysokém napětí.

POZOR! Jedná se o extrémně nebezpečný pokus, při kterém se můžete velmi těžce zranit, popálit nebo dokonce usmrtit! Důrazně vás varujeme, abyste jej nezkoušeli! Ve videu uvidíte odvážlivce, kteří se k tomuto riskantnímu pokusu odhodlali.


Ve videu můžete vidět, jak byly do dřevěné desky vypáleny okouzlující obrazce za použití směsi Coca Coly a jedlé sody, jako zdroj vysokého napětí posloužila mikrovlnná trouba. Takto vytvořili tvůrci pokusu neobvyklou dekoraci ve stylu „elektrického designu“.

Vynálezce Lichtenberg

Georg Christoph Lichtenberg, podle kterého jsou obrazce pojmenovány, byl německý fyzik zabývající se elektřinou a elektrostatickou indukcí. Objevil, že na povrchu izolantů se po působení vysokého napětí zobrazují geometrické útvary. Ty ukazují, kudy se hmotou pohybuje elektrický náboj. Obrazce zobrazoval Lichtenberg použitím jemného prášku, čímž položil základy pozdějšího zaznamenávání obrazu pomocí xeroxu a kopírování.

Věděli jste?

Věděli jste, že podobný jev se výjimečně objeví i na kůži člověka? Stává se to po zasažení bleskem nebo elektrickým proudem o velmi vysokém napětí. Značí to poškození a paralýzu kůže na úrovni buněčné struktury. Pokud osoba úraz přežije, toto neobvyklé „tetování“ obvykle mizí do 24 hodin.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
28.12.2017

6

Mohlo by Vás zajímat: