HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

3D tisk domů je stále dostupnější. Domek vyjde na 80 000 Kč a je postavený za den.

Mají všechny stavební firmy ve vašem okolí plno? Nezoufejte. Dům si můžete nechat vytisknout na 3D tiskárně a za pár dnů se stěhovat. Zdá se vám to jako sci-fi? I když má použití 3D tiskáren v současném stavebnictví stále svá praktická úskalí, daleko od pravdy nejsme. Již dnes se totiž tisknou konstrukce rodinných i bytových domů, a to v rekordním čase.


3D tisk domu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: oakridgelabnews

Nové technologie mění tvář stavebnictví dnes a denně. Trojrozměrné simulace, používání virtuální reality a 3D brýlí dnes již nejsou žádnou nepředstavitelnou raritou. Roboti nejrůznějšího druhu, drony a další technické vychytávky usnadňují mnoha firmám práci. 3D tisk je však samostatnou kapitolou, která bude mít ve sféře stavebnictví zřejmě velkou budoucnost.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: oakridgelabnews, US Marine Corps, 3DPrinthuset, Joshua K. Horton

Náplně s betonem

3D tisk, který se používá ve stavebním průmyslu, má kromě způsobu vytváření hmoty se standardními 3D tiskárnami relativně málo společného. Hmota se tvoří automatizovaným nanášením určitého materiálu v tenkých vrstvách. V případě stavebních konstrukcí se jedná nejčastěji o přesně namíchanou cementovou směs, jejíž součástí bývají skelná vlákna, recyklovaná stavební suť nebo ocel.

Tiskárny mají různé velikosti, nejčastěji kolem pár (desítek) metrů. Ačkoliv se často mluví o 3D tisku domů, přesnější bychom byli, pokud bychom mluvili o 3D tisku stavebních konstrukcí. Tiskárny totiž tisknou nosné konstrukce a ty se dále běžným způsobem vyztužují, upravují a dokončují. Také střecha bývá vyráběna ručně.

Oblé tvary nejsou problém

3D tisk konstrukcí kromě velmi rychlé výstavby přináší další výhody. Díky přesnému nanášení je spotřeba stavebního materiálu, obvykle betonu, nižší. Také je možné stavět domy v neobvyklých tvarech a neomezovat se pouze na přímé linie, které běžnému stavebnictví kralují. Netradiční organické tvary nejsou pro 3D tiskárny žádnou překážkou. Kromě toho lze v průběhu tisku měnit stavební materiál, jeho barvu a vlastnosti s ohledem na různé požadavky v různých částech konstrukce.

Čína jako velmoc

Jednou z prvních vlaštovek v 3D tisku domů byl čínský experiment z roku 2016, kdy byl poprvé na 3D tiskárně vyroben celistvý dům v jednom kuse. Tato vila o rozloze kolem 400 m2 se tiskla 45 dnů. Dnes však technologie pokročila daleko za tehdejší očekávání a Čína je v oboru stále na špici.

Firma WinSun sídlící v Šanghaji se v oboru proslavila již v roce 2014, kdy se pustila do tisku svého prvního domu, a dodnes je jeho tahounem. V současnosti má na kontě kromě jiných zajímavých staveb třeba i pětipodlažní bytový dům nebo set deseti domků, které zvládla vytisknout za pouhý den.

3D tisk umí i pomáhat

Kromě Číny se zajímavé projekty v oboru 3D tisku staveb líhnou také v Dubaji, Rusku nebo USA. Atraktivitu a možnosti 3D tisku odhalil mimo jiné i americký neziskový sektor. Nezisková společnost New Story, jejímž cílem je pomáhat v rozvojových zemích s výstavbou sociálního bydlení, nyní pracuje na projektu výstavby celé čtvrti takových domků pomocí metody 3D tisku v Salvadoru. Tisk domu o dispozici 2+1 by měl stát v přepočtu kolem 80 000 Kč a trvat by měl jeden den. Jaké jsou ceny srovnatelných menších domků postavených ze dřeva? Cenové srovnání najdete zde.

Evropa není pozadu

Mohlo by se zdát, že starý kontinent za zbytkem světa zaostává. Důvodem jsou zejména přísná environmentální a bezpečností pravidla, která zde musí být dodržována. I v Evropě se však najdou průkopníci, kteří se snaží dokázat, že i při dodržení nejvyšších standardů je možné domy tisknout.

V roce 2017 byl v Evropě vytištěn společností Printhuset první dům známý pod zkratkou BOD. Jeho netradiční tvar plný oblin byl zvolen právě s cílem ukázat schopnosti 3D tisku. Tisk vrstev o tloušťce 2 a šířce 6 centimetrů probíhal rychlostí 2,5 metru za minutu. Jako materiál byl použit beton v kombinaci s pískem a recyklátem z dlaždic.

Netradiční developerské projekty

I v Evropě se dnes však kromě prvních experimentů můžeme těšit na skutečné budovy. Holandská firma Van Wijnen momentálně pracuje na realizaci několika domů netradičních tvarů vytištěných na 3D tiskárně, které budou určeny pro bydlení. Pokud vás podobné bydlení láká, měli byste si ale pospíšit, neboť první zájemci o Project Milestone si už v předstihu své domky rezervují.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
13.09.2018

Photocredit: oakridgelabnews

62

Jak rychle vytvořit krov ve 3D

Bude vám k tomu stačit free software a podívat se na pár videí

Nejžhavější trendy ve stavebnictví pro letošní rok

V tomto videu se vám představí osm největších technologických trendů, které by měly v letošním roce zahýbat světovým stavebnictvím. Podívejte se, co nás letos čeká!

Video: Moderní dřevěná 3D stavebnice není jen pro děti

Podívejte se na celodřevěný 3D model plně funkční továrny robotů. Takovou hračku ocení nejeden dospělý. Pojďte si s námi zavzpomínat na dětská léta s dřevěnou stavebnicí.

Na stáří si splnili sen a vyměnili panelák za dřevostavbu

Jak se žije v moderní dřevostavbě na jihu Čech? A co vedlo majitele k tomu, aby se rozhodli na „stará kolena“ stavět? To vše a mnohem více se dočtete v tomto článku.

Sedmdesát pater ze dřeva. Japonsko odhaluje plán nového mrakodrapu

Dřevěný kolos, jaký svět neviděl. Podívejte se na projekt 350 metrů vysokého dřevěného mrakodrapu.

Žhavé trendy v osvětlení: světelné probuzení, LED dvířka a další tipy

Moderní technologie vnášejí do světa osvětlení nepřeberné nové možnosti. Máme pro vás novinky a základní tipy, jak správně osvětlit bydlení.

Inovativní stěny: Inspirace, jak nemít kolem sebe jen bílé plochy

Moderní technologie a design mění podobu interiérových stěn tak, jak je známe. Podívejte se do fotogalerie na ty nejzajímavější z nich.

Nechtěli děti vychovávat v paneláku. Dřevostavba pro ně byla jasná volba.

Přečtěte si, jak se žije v moderní dřevostavbě a jak se řeší její stavba na základě individuálního projektu. Podívejte se také na krásnou fotogalerii domu, která vás provede celým interiérem.

Dvojbungalov ze dřeva – virtuální prohlídka s 360° videem

Jak řešit dvougenerační bydlení v dnešní moderní době? Nechte se inspirovat touto dřevostavbou. Pojďte ji s námi virtuálně navštívit a prohlédnout si ji z perspektivy 360 stupňů.

Z Prahy do Brna za 20 minut? Brzo se možná dočkáme díky tomuto dřevěnému mrakodrapu!

V Brně má do padesáti let vyrůst futuristický dřevěný mrakodrap ukrývající stanici hyperloopu. Zajímá vás, jak bude nejspíš vypadat?