HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Znáte mechové stěny? Tato dekorace nahradí akustickou izolaci i vlhkoměr

Rostliny dovedou zútulnit a doslova oživit každý interiér. Kus přírody v domácnosti nebo kanceláři působí pozitivně na psychiku člověka. Pokud však nepatříte mezi zdatné pěstitele nebo vám tmavé místnosti nedovolují pěstovat běžné rostliny, právě pro vás je ideální mech! Tato efektní, hravá, krásná a zdravá dekorace upoutá pozornost každé návštěvy.


Mechová stěna
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Bemoss

Vertikální zahrada v obýváku

Se stoupající oblibou vertikálních zahrad v interiéru i exteriéru se dostal do hledáčku interiérových designerů mech, který si záhy získal díky svým specifickým vlastnostem velkou oblibu u lidí a dnes již krášlí nejeden dům u nás i v zahraničí. Prohlédněte si inspiraci v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Bemoss, Marshallart, Verti-Grow

Co je mechová stěna?

Mechová stěna je běžná stěna v jakémkoliv interiéru, která je obložena speciálně upraveným přírodním mechem. Stěny se vyrábí na míru prostoru i konkrétním požadavkům klienta. Vybírat lze z několika druhů mechů, mnoha barev a ozvláštnit lze kompozice dalšími přírodními produkty, jako jsou například větve nebo stabilizované rostliny.

Kromě na míru vyráběných mechových stěn se dají na trhu sehnat desky, které si může zákazník doma spojovat a instalovat sám, případně takzvané mechové obrazy, což jsou mechové kompozice umístěné v dekorativním rámu.

Je to vůbec mech?

Mech, který se na výrobu mechových stěn používá, je 100% přírodní produkt. Ačkoliv různé firmy mají různé zdroje, často se používá prvotřídní ručně vybíraný mech z ekologicky ošetřovaných lesů. Mech se následně mumifikuje. Vlhkost obsažená v rostlině se nahrazuje ekologickým a snadno odbouratelným konzervantem, který pomůže rostlině udržet svůj přirozený vzhled i vůni.

Kombinace podle libosti

Zájemci si mohou vybírat z různých druhů mechů, z nichž většinu známe i z našich domácích lesů. Základ obvykle tvoří plochý mech tmavší barvy, který pokryje velkou plochu. K němu se přidává výrazně barevný kopečkový mech, který dodává struktuře 3D efekt, nebo lišejník.

Mohlo by vás zajímat: Řasokoule – roztomilá dekorace nebo žijící organismus? Jak se starat o řasokouli, aby se jí dařilo

Jaké podmínky mechové stěny vyžadují

Na rozdíl od běžných rostlin je mech velmi nenáročný. V podstatě jediným jeho požadavkem je teplota v rozmezí mezi 5 a 30 °C a vlhkost nad 50 %. Těchto podmínek je snadné dosáhnout téměř v každém interiéru. V případě, že by vlhkost v místnosti klesla pod zmíněných 50 %, mech bude usychat a ztrácet barvu. Ve chvíli, kdy vlhkost znova stoupne nad požadovanou hodnotu, však znovu získá svou původní barvu a pružnost.

Vydrží řadu let

Životnost správně opečovávaného mechu se pohybuje od 5 do 10 let, vždy však záleží na konkrétních podmínkách. V případě, že se nachází v prostoru s vyšší vzdušnou vlhkostí kolem 60 %, může si zachovat své vlastnosti po delší dobu.

Základní péče o mechové stěny

Mech by neměl přijít do kontaktu s vodou, takže je naprosto nevhodné jej zalévat. Tuto jeho vlastnost ocení zejména chroničtí zapomínači. Neměl by také být vystaven přímému slunečnímu záření a nacházet se blízko zdrojů vysoké teploty. Nesvědčí mu ani kontakt s některými chemikáliemi a příliš vysoká vlhkost. Není však problém jej umístit například i do klimatizovaných prostor. V případě, že mechová stěna potřebuje očistit, bohatě postačí vlhký hadřík nebo fén nastavený na nízkou teplotu.

Bezúdržbovost není jedinou výhodou

Neopakovatelný vzhled a bezúdržbovost jsou nejčastějšími lákadly mechových stěn. Kromě nutnosti zalévání odpadá také jakékoliv hnojení a ochrana před škůdci. Mech také nevyžaduje sluneční světlo, proto lze bez problémů použít všude, kde by běžné rostliny zahynuly, například v suterénu.

Velkou výhodou tohoto materiálu je výborná schopnost akusticky izolovat. Oproti průmyslově vyráběným produktům prý dokážou mechové stěny pohltit dvojnásobné množství hluku. Také díky neustálému přijímání a vydávání vlhkosti pomáhá mech čistit vzduch od prachu.

Montáž je snadná

Instalace mechových stěn je poměrně jednoduchá. Mech, který je nalepen na nosnou desku z OSB, MDF, HDF nebo dřevotřísky, se připevňuje na stěny vhodným způsobem. Používají se vruty, oboustranné lepící pásky či lepidla. Mech lze však bez problémů aplikovat i na oblé, šikmé a organické tvary.

P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
19.09.2018

Photocredit: Bemoss

10

Stavět z bambusu? Proč ne

Podívejte se na jednu bambusovou stavbu, která stojí v luxusním letovisku

Zelená fasáda – módní výstřelek nebo rozumná volba?

Jak vybrat zelenou fasádu? A vyplatí se to vůbec? Odpověď najdete v článku

Zelená stěna není jen kouzlem zahradníků. Co byste měli vědět, než si ji necháte postavit doma

Vertikální zahrady zkrášlí každý interiér či venkovní zdi. A navíc jsou prospěšné vašemu zdraví. Přečtěte si v našem článku, jak vytvořit zelenou stěnu u vás doma.

Luxusní vila s posuvnou dřevěnou fasádou v eukalyptovém lese. Pohádka nebo realita?

Moderní rodinný dům se skrývá v australské divočině. Jeho design však láká zvědavé oči z celého světa. Neotřelé řešení fasády stejně jako tvar domu a jeho umístění překvapivě ladí s okolní přírodou. Prohlédněte si jej ve fotogalerii.

Živé ploty, jak je neznáte: tunel, bambus i velikán

Nejsou tradiční živé ploty nic pro vás? Seznamte se s těmi nejzajímavějšími druhy živých plotů z celého světa, které si můžete vytvořit i na své vlastní zahradě.

Inovativní stěny: Inspirace, jak nemít kolem sebe jen bílé plochy

Moderní technologie a design mění podobu interiérových stěn tak, jak je známe. Podívejte se do fotogalerie na ty nejzajímavější z nich.

Víte, kde se bere korek? Inspirujte se 5 tipy na jeho využití v interiéru

Korek je jako přírodní materiál skvělým doplněním dřeva v moderním interiéru. Máme pro vás několik tipů, jak jej využít.

Černo-bílé bydlení: vyvolává pocit elegance, čistoty a vytříbeného vkusu

Černá a bílá jsou velmi oblíbené v mnohých domovech. Zkusili jste však tyto barvy zkombinovat? Podívejte se na inspiraci v našem článku.

Dřevěné bulby – nevšední oživení korporátního prostředí pomocí biophilického designu

Biophilický design je díky svým pozitivním účinkům stále populárnější. Podívejte se, jak byl využit v rámci realizace unikátních dřevěných bulb.

Mladá rodina si zařídila bydlení s chytrou zdí, čtyřmetrovým stolem a obrovskou chodbou

Mladá rodina si nechala navrhnout praktické a moderní bydlení. Podívejte se, jaké vychytávky má jejich domácnost.