HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

V neuvěřitelném roji informací o situaci na trhu s plynem začíná být zřejmá jedna klíčová věc. Plyn určitě bude, ale bude drahý. Nastává tak jistá úleva, že domácnosti s plynovým kotlem nemusí ihned přecházet na jiné zařízení, ale zároveň zde vzniká i spousta starostí. Jak lze ušetřit na vytápění plynem? Spolu s odborníky z oboru topenářství jsme sestavili několik tipů vedoucí k jasné úspoře, které může využít každá domácnost. Jaké jsou tedy možnosti snížení nákladů a s jakou reálnou úsporou počítat, pokud snížíme teplotu o 1–2 stupně?


Plyn letos bude drahý. Tipy, jak snížit výdaje za topení plynovým kotlem
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Jak říká klasik: V jednoduchosti je síla. A když se hromada malých detailů posčítá, výsledek může být velký.

40 % ztráty tepla z radiátorů lze vyřešit za pár korun

Přestože se může jednat o naprostou banalitu, tento postup zaručeně funguje. Více než 40 % tepla z otopných těles a radiátorů je odvedeno studenou stěnou. Instalací radiátorové fólie za otopné těleso se zvýší odraz tepelného záření od stěny o 90 %. Díky tomu bude teplo více proudit do interiéru a vytápět místnost. Životnost radiátorové fólie je přes 15 let a instalaci zvládne úplně každý. V průměru se cena za 1 kus radiátorové fólie pohybuje kolem 200 korun a je k dostání v každém hobby marketu. Přesný postup, jak instalovat radiátorovou fólii, najdete krok za krokem v naší galerii.

Pokud je řeč o izolaci stěny za radiátorem, jednoznačně je třeba zmínit i nežádoucí izolaci před ním. Pokud plochu otopného tělesa zastírá nějaký nábytek (např. gauč nebo skříň), brání šíření tepla do prostoru domácnosti. Určitě se vyplatí přemístit nábytek tak, aby distribuce tepla z radiátorů byla co největší.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock , Cesky Kutil, testblog, conrad

Okna a dveře – Achillova pata úspor ve vytápění. Jak na ně?

To, že k největším tepelným ztrátám dochází kolem oken a dveří, je stará známá věc. Nicméně ani dnes nemají všechny objekty nová izolační okna a i na „plasťácích“ lze vždy něco vychytat. Těsnící pásky do oken a dveří dokážou snížit několikanásobně prostup vzduchu a přerušit tepelné mosty (únik tepla konstrukcí). Lze je instalovat i na vnitřní nebo vchodové dveře a zamezit tak úniku tepla do méně vytápěných prostor, jako je třeba chodba. Ceny těchto pásek vycházejí na pár desítek korun. Udělat si kontrolu, zda vám před nadcházející topnou sezónou těsní všechna okna a dveře, určitě nebude na škodu.

I když se to může zdát až úsměvné, stejně praktické jsou v tomto směru závěsy a rolety. Ty funguji jako přirozená clona, která snižuje prostup tepla skrze okno. Závěsy v tomto případě doporučujeme instalovat do výšky nad radiátor, aby neclonily proudícímu teplu do místnosti.

Ceny elektřiny a plynu podzim 2022. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů

Chytrá regulace teploty v průběhu dne = dlouhodobá úspora k nezaplacení

Pokud jste vy i vaše rodina většinu dne mimo domácnost, jednoznačně nemá smysl topit na 100% výkon. Vytápění lze v průběhu dne regulovat a úspora v tomto případě může být značná. Jak na to? Pokud máte doma radiátory, postačí vám obyčejné termostatické hlavice. Pokud na svých otopných tělesech ještě nemáte termostatické ventily pro osazení termostatický hlavic, ihned volejte topenáře. Peníze za energie u neregulovatelných otopných těles doslova vyhazujete oknem. Pokud ventily máte, ale nejsou osazeny termostatickými hlavicemi, neváhejte ani chvíli ohledně jejich pořízení. Termostatické hlavice dokážou na rozdíl od ventilů automaticky regulovat výkon otopného tělesa na základě okolní teploty a reagovat tak okamžitě na teplotní změny.

Termostat: Jak vybrat pokojový termostat a ušetřit za vytápění?

Termostatické hlavice můžete zakoupit buď s kapalinovým nebo elektronickým čidlem. V dnešní době chytrých telefonů jednoznačně doporučujeme ventily s elektronickým čidlem. Ty je možné spojit s wifi a regulovat teplotu přes aplikaci. Teplotu je tak možné kdykoli v průběhu dne měnit a vytápět domácnost dle aktuální potřeby. V případě nepřítomnosti tak lze topit celý den na méně stupňů a zvýšit teplotu až před příjezdem domů.

Rovněž je možné nastavit různé teploty vytápění pro jednotlivé pokoje. V ložnici tak lze vytápět většinu dne na 18 °C a obývací a dětské pokoje nastavit třeba na 20 °C. Přes noc můžete otopné těleso klidně na pár hodin odstavit. Pokud budete zavírat dveře a umístíte na ně i izolační pásky, teplo mezi jednotlivými pokoji neuteče. Příkladem nejnáchylnějších prostor s velkým teplotním rozdílem může být třeba zádveří nebo vstupní chodba.

Ventilátory pod otopné těleso – levné, chytré, praktické

Ventilátor pod otopné těleso (radiátor) je přídavné zařízení, které vytváří nucené proudění vzduchu, a zvyšuje tak účinnost vytápění místnosti. Ventilátor umístěn na spodní straně otopného tělesa do něj jednoduše vhání studený vzduch. Vzduch poté proudí horkým tělesem, ohřívá se a odchází do místnosti horní částí radiátoru. Obecně platí pravidlo, že čím je radiátor nebo otopné těleso teplejší, tím vyšší je průtok vzduchu mezi ohřátou konstrukcí. Jeden metr dlouhého otopného tělesa při teplotě 50 °C má přibližný průtok vzduchu cca 20 m3 za hodinu. Instalací ventilátoru lze zvýšit proudění vzduchu na 100–120 m3 za hodinu. Jak takový ventilátor pod otopné těleso vypadá a funguje, naleznete v naší galerii.Pokračovat ve čtení článku →


Vydáno dne:
11.09.2022

Photocredit: Shutterstock

5

Dřevěné pelety: Kdy se s nimi vyplatí topit?

Vytápění peletami je oblíbené z ekonomických a ekologických důvodů. Na příkladu si ukážeme, kdy je levnější než vytápění plynem nebo elektřinou.

Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?

Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody.

Energeticky soběstačná dřevostavba uprostřed města. Jak se v ní žije?

Žít soběstačně a ekologicky, uprostřed města, ale zároveň obklopení zelení. Zkrátka na místě, kde můžete být sami sebou. Co víc si přát?

Záložní energie při výpadcích elektřiny a tuhých mrazech

Jak překonávat výpadky elektrické energie v zimním období? V tomto článku jsou sepsané možné varianty pro menší rodinné domy i bez plynové přípojky a krbu.

Volíte mezi krbem a krbovými kamny? Inspirujte se 40 moderními variantami

Chcete si pořídit krb, ale nemáte žádnou inspiraci? Pak jste na správném místě. Nechte se inspirovat více než 40 fotografiemi krbů a krbových kamen v naší galerii.

Domácí bioplynová stanice – levný plyn si můžete vyrobit doma

Levný plyn si můžete vyrobit i sami doma. Postačí vám k tomu pouze zbytky jídla nebo kravský hnůj. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Ceny elektřiny a plynu podzim 2022. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů

Jaká distribuční sazba elektřiny vychází aktuálně nejvýhodněji a který distributor plynu má nejnižší ceny? Srovnaní dodavatelů 2022.

Mám elektrokotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Existuje několik základních principů, jak snížit náklady za vytápění elektrokotlem. Která distribuční sazba je nejvýhodnější?

Nenechte se oklamat prodejcem – palivové dřevo sypané vs. skládané

Je podíl čistého dřeva v sypaném a rovnaném metru dřeva zcela stejný? V čem je zásadní rozdíl? Přehled současných cen dřeva – podzim 2022.