HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Zákaz plynových kotlů se nechystá. Šířené informace nejsou pravdivé

Poslední dobou se můžeme dočíst o tom, co vše se nám chystají úředníci z Bruselu zakázat. Často je také poukazováno na již existující regulace, kterými se v Česku musíme řídit. Ve většině případů se však jedná o zkreslené informace, případně manipulativní výklad skutečnosti. V mnoha případech se pak jedná o vyslovené lži. Jako například u výhrůžek, že nám EU zakáže topit plynovými kotli.


Zákaz plynových kotlů se nechystá
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Václav H. (se souhlasem)

Proč chce EU zakázat plynové kotle?

Z jakého přesně důvodu se v médiích objevila zásadním způsobem zmanipulovaná informace o zákazu plynových kotlů v roce 2029, je těžké soudit. Buď se jedná o konkurenční boj, kdy tuto dezinformaci vypouští výrobci konkurenčních topných systémů, a nebo je to již pouze dlouhá léta pokračující kampaň zaměřená proti Evropské unii jako takové. Kdo tuto kampaň sponzoruje, případně komu prospívá, to necháme na uvážení každého čtenáře.

Návrh není direktiva

V rámci byrokracie EU se skutečně objevil návrh, který by se měl dotýkat plynových kotlů. V něm se nehovoří o zákazu tohoto zařízení, ale pouze o zákazu prodeje některých druhů těchto zařízení. Konkrétně pak těch, jež v sobě nemají integrovanou součást využívající OZE. To ale není podstatné. Podstatné zde je, že se jedná o návrh. Návrhů prochází evropskou legislativou poměrně velké množství. Tyto návrhy jsou předloženy právě k tomu účelu, aby se k nim mohly vyjádřit jednotlivé členské státy a aby posléze mohlo dojít k jejich schválení, úpravě a nebo zamítnutí. V tomto případě, vzhledem k silné reakci členských států, které se proti tomuto návrhu ohradily, lze předpokládat, že v této formě návrh takřka určitě neprojde. Zda projde ve zmírněné formě nebo neprojde vůbec, to se teprve dozvíme. Podávat však tuto informaci jako hotovou věc je již na úrovni dezinformace.

Zájem o plynové kotle roste

Další důležitou skutečností je růst zájmu o plynové kotle díky poklesu ceny zemního plynu. Udržení nízké ceny plynu lze očekávat i do budoucna, a to zejména díky získání více zdrojů této suroviny, ke kterému došlo díky vývoji po únoru 2022. Tím, že se Evropa musela zbavit jednoho dodavatele a nyní odebírá z více zdrojů, vzniklo konkurenční prostředí a cena díky tomu klesá. Na výslednou cenu nemají zásadní vliv ani distribuční poplatky, jelikož se v kontextu celkové ceny jedná o zanedbatelnou částku.

Ceny plynových kotlů emisních tříd 5 a 6 si srovnejte zde.

A co že se to tedy navrhlo a nejspíš vůbec nebude?

V první řadě v návrhu, který tolik rozproudil diskusi veřejnosti, byl uveden nikoli zákaz používání, ale zákaz prodeje určitého typu zařízení. V praxi by to znamenalo, že od roku 2029 nebude možné určitý typ zařízení prodávat. Neznamená to ale, že občané, již tento typ kotle používají, by se jej museli zbavovat. Současně je zde povinnost pro výrobce udržovat náhradní díly na dalších 10 let. V praxi se tak můžeme dostat s vlastním, zcela standardním plynovým kotlem až na rok 2039 poslední možné poruchy a následně již spoléhat jen na bezporuchový provoz. Tak jako tak se jedná o natolik vzdálenou budoucnost, že je jen těžké cokoli predikovat.

Dále pak kotle vyrobené do poloviny roku 2029 by mohly být i nadále prodávány, a to až do vyprodání zásob.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Bungalov na klíč (63 m2) za dostupnou cenu je navržený přesně pro seniory

Hybridní technologie se na trhu prosazuje sama

Systémy využívající kombinaci neobnovitelného a obnovitelného zdroje jsou na trhu již nyní a na západě o ně roste zájem. Je tedy zcela dobře možné, že do roku 2029 dojde k přirozené obměně na tato zařízení, aniž by bylo jakkoli nutné zakazovat prodej zařízení původních nebo cokoli vynucovat. Stále ale platí původní informace, že tento návrh nebyl schválen a vzhledem k reakci jednotlivých států a množství domácností v EU, které topí plynem, lze skutečně s velkou mírou pravděpodobnosti předpokládat, že tento návrh v současné podobě schválen nebude.

Máte-li doma plynový kotel, buďte v klidu. Máte z ekonomického hlediska jednu z nejlepších možností vytápění. Pokud nemáte a plánujete pořízení, také se nemusíte obávat. Plynové kotle z trhu nezmizí ani nebudou zakázány.

Vydáno dne:
18.03.2024

Photocredit: Václav H. (se souhlasem)

14

Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi

Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?.. Číst více →Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem... Číst více →Kolik zaplatíte za 1kWh tepla v 2024? Srovnali jsme uhlí, plyn, dřevo a elektřinu

Věčná otázka přicházející s každou zimou se dostává na scénu i letos: Čím je nejlepší topit? Je lepší zvolit uhlí, dřevo, plyn nebo elektřinu?.. Číst více →Dodavatelé energií nevrací přeplatky za elektřinu a plyn. Lidé zpětně vymáhají i desítky tisíc

Každý den přibývají stížnosti spotřebitelů, kterým dodavatelé nevracejí přeplatky z vyúčtování. Jak se můžete v takovém případě bránit?.. Číst více →Jedno se musí vládě nechat. Skutečně dokázala zajistit levný plyn

V jednu chvíli to vypadalo jako neřešitelný problém, možná až na úrovni katastrofy. Ceny elektřiny i plynu rostly takovým tempem, že se situace zdála v podstatě neřešitelná... Číst více →Do zákazu některých kotlů na tuhá paliva zbývá jen necelého půl roku. Opozdilce čeká tučná pokuta

Do zákazu kotlů první a druhé emisní třídy zbývá už zase o něco méně času. Více než 150 tisíc domácností má stále staré zařízení, pokuta bude vysoká... Číst více →