HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Češi se snaží ušetřit na energiích. Jednoduchou úsporu 15 % přitom opomíjí

Začátek topné sezóny je pro mnohé krutou volbou mezi klepáním kosy a vyklepáním peněženky. Domácnosti se snaží najít nejrůznější způsoby, jak na vytápění ušetřit, nicméně většina zapomíná na zcela základní opatření. Dle plynařů lze přinést až 15% úsporu zcela obyčejnou údržbou. Co všechno je nutné si ohlídat a jak má vypadat plynový kotel připravený na sezónu?


Pravidelný servis kotle by měl být prováděn jednou ročně
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jakub F. (se souhlasem)

Jednoduché řešení pro velkou úsporu

Domácnosti, které vytápějí zemním plynem, hledají nové cesty, jak ušetřit. Přitom podceňují základní údržbu kotle, jež může znatelně snížit náklady na vytápění. Pravidelný servis vyžadují jak moderní kondenzační kotle, tak starší turbo kotle, které jsou dodnes běžnou součástí mnoha domácností. U obou typů je více než důležité pravidelné čištění, díky němuž lze dosáhnout úspory plynu. Částky, které můžete díky dobrému servisu topných soustav ušetřit, přitom nejsou zanedbatelné. Pokud je kotel čistý, spalování je v něm efektivní a probíhá tak, jak jej výrobce nastavil. Tento fakt může přispět k 15% úspoře plynu ve srovnání se zaneseným kotlem, kde spalování neprobíhá tak, jak by mělo. Navíc vše není jen o penězích. Zanesený kotel totiž může být časovanou bombou.

Nedostatečný servis může skončit tragédií

Zanedbaná údržba může způsobit nemalé problémy v podobě úniku nebezpečného oxidu uhelnatého. Ten může v krajním případě končit i smrtí. U těchto neštěstí je sice na vině v první řadě nedostatečný přívod vzduchu ke kotli či jeho špatné umístění, nicméně včasné upozornění technika může těmto problémům předejít. Funkčnost kotle může být ovlivněna také čistotou teplosměnných ploch v kotli. I zemní plyn tvoří usazeniny. Ty mají negativní vliv na spalování. Usazeniny mohou pocházet i z míst, odkud je do kotle přiváděn spalovací vzduch. Proto jsou rizikové zejména prostory s výskytem zvířat nebo kadeřnictví. Zde se doporučuje kontrola i dvakrát ročně nebo pořízení kotle nezávislého na vnitřním prostředí, který odebírá spalovací vzduch jen zvenku.

Jaká byla dodávka plynových kotlů na tuzemský trh, se můžete podívat v galerii.

Správný režim spalování nezajistíte, ale servis kotle ano

K úspoře vede zajištění správného režimu spalování plynu. Ten nemůže majitel přímo zajistit. Základní schopnosti dodal kotli již jeho výrobce. Majitel však může ovlivnit pravidelnou kontrolu režimu spalování plynu. Konkrétně tím, že nebude podceňovat každoroční servis a nechá si vystavit protokol, čímž bude servisní technik zavázán k odborné práci.

Na ceny plynových kotlů se můžete podívat zde.

Servis vs. revize plynového kotle

Servisní prohlídka je často zaměňována za revizi. Jaký je mezi tím rozdíl?

  • Povinnost: Zatímco servis plynového kotle je nepovinný s doporučenou frekvencí jednou ročně, revize je oproti tomu daná zákonem. V klasických domácnostech probíhá jen jednou při instalaci. Povinnost provádět pravidelnou revizi mají jen firmy a právnické osoby, a to jednou za tři roky.
  • Pokuta: Revize, která propadla nebo vůbec neproběhla, není zrovna levná záležitost. Pokuta může být až 20 tisíc Kč. Za kotel, který není servisovaný, žádné pokuty nehrozí. Na druhou stranu je zde ve hře zdraví majitelů, jelikož servis kotle slouží jako prevence.
  • Potvrzení: Potvrzení dostanete po vykonané revizi i servisní kontrole. U revize mluvíme o revizní zprávě nebo protokolu, u servisní kontroly zase o protokolu servisním. V obou případech je vhodné dokument uschovat.
  • Cena: Servis u plynové kotle vychází přibližně v řádech stovek korun ročně. Na druhou stranu v případě poruchy kotle mohou stát jeho opravy i desetitisíce. Dobře servisovaný kotel navíc může snížit náklady na plyn. Cena jednorázové revize je většinou v ceně kotle, pravidelná revize stojí cca 1 000–2 000 Kč.

Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Jak by měl správný servis vypadat

Mnoho lidí považuje pravidelný servis pouze za pokus vytáhnout z nich peníze, ve skutečnosti je to však přesně naopak. Pravidelná údržba pomůže domácnostem ušetřit finance a zvýšit bezpečnost. Servisní technik, který přijde do vaší domácnosti zkontrolovat kotel, by měl na místě strávit přinejmenším hodinu. Tento čas je podle odborníků minimum pro perfektní údržbu a vyčištění kotle. Žádoucí je pozvat si do domácnosti technika, jenž je certifikován výrobcem vaší značky kotle. Ten bude mít pravděpodobně větší zkušenosti a provede servis adekvátním způsobem. Pravidelný servis nezajistí jenom bezpečný chod kotle, ale také jeho delší životnost a spolehlivost. Mimo to snižuje riziko poruch, které by majitel kotle mohl pocítit jak v peněžence, tak v horším případě také na svém zdraví.

Další možnosti úspory

Úspora může spočívat také v přechodu od nekondenzačního kotle ke kondenzačnímu. Další menší úspora se překvapivě skrývá v elektřině, nikoliv v plynu. Jedná se o výměnu oběhového čerpadla v kotli. Starší kotle totiž obsahují čerpadlo s příkonem až 80 wattů. Pro porovnání, nová úsporná čerpadla mohou mít výkon i do 10 wattů. Tuto výměnu by však majitelé měli nechat na servisním technikovi.

Tip na závěr

Další možnost, jak ušetřit, je nepodcenit stav radiátorů. Všímat si, zda z nich neuniká voda nebo jestli dobře těsní. Často se také stává, že topení hřeje pouze v některé části. Příčinou je zpravidla vzduch v trubkách, který způsobuje značné tepelné ztráty. Pokud tahle situace nastane, je na místě vypustit přebytečný vzduch, dokud nezačne téct voda. U zavzdušněných radiátorů může být účinnost vytápění nižší o 10–30 %. Další chybou je radiátor obklopený nábytkem, kvůli kterému nedokáže rozmístit teplo do místnosti rovnoměrně, ale posílá ho rovnou ke stropu. Pokud se radiátor odkryje, spotřeba energie může klesnout až o 0,3 MWh ročně.

P.S. Zajímáte se o moderní způsoby vytápění a výrobu energie svépomocí? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
03.10.2023

Photocredit: Jakub F. (se souhlasem)

12

Kotel na dřevo: Kolik stojí a kdy se vyplatí?

Zvažujete do vašeho domu kotel na dřevo nebo uhlí? Kdy se kotle na dřevo vyplatí a jaké jsou aktuální ceny na trhu, zjistíte zde... Číst více →Kondenzační plynové kotle pro domácnost: Jak vybrat ten správný?

Plynové kotle pro domácnost představují ekologický a ekonomický zdroj vytápění. Víte, že na kondenzační plynový kotel můžete získat dotace? V našem článku se například dozvíte, jak plynový kotel vybrat i jak je to s ohřevem vody... Číst více →Dotace na nový kotel? Stát vám dá až 127 500 Kč

Plánujete výměnu kotle? Od státu můžete získat dotaci až 127 500 Kč. Jaké jsou podmínky? A jak o kotlíkovou dotaci zažádat? Poradíme vám... Číst více →Elektrokotel: Vyplatí se? A jak vybrat ten nejlepší?

Elektrokotel představuje moderní způsob vytápění a vyplatí se hlavně v nízkoenergetických stavbách. Dozvíte se, jaké jsou náklady na vytápění elektrokotlem i specifikace elektrokotle na ústřední topení... Číst více →Mám plynový kotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Vysoké ceny plynu nemusí nutně zamávat rodinným rozpočtem. Odborníci navrhli ověřené postupy, jak snížit výdaje za topení plynem... Číst více →Mám elektrokotel – jak mohu snížit výdaje za vytápění?

Existuje několik základních principů, jak snížit náklady za vytápění elektrokotlem. Která distribuční sazba je nejvýhodnější?.. Číst více →Škodí norský plyn plynovým kotlům? Zjistili jsme, jak je to doopravdy s poškozenými kotli

Zprávy o poškození plynových kotlů z důvodů změny ruského plynu za norský narůstají. Souhrn všech aktuálních informací včetně řešení přinášíme v tomto článku... Číst více →Stát chce od roku 2025 zakázat prodej některých kotlů a kamen

Prodej kotlů a kamen na uhlí bude od roku 2025 zakázán. Domácnosti si už nové nepořídí. Stát bude rozdávat pokuty za porušení zákazu... Číst více →Zákaz kotlů na pevná paliva se blíží. Starý kotel přitom stále mají statisíce lidí, nových není dostatek

Některé kotle na pevná paliva budou od září 2024 zakázány. Za jejich provoz hrozí pokuta 50 tisíc korun... Číst více →