HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Obtěžují vás mravenci na zahradě a v domě? Zbavte se jich jednoduchou a šetrnou cestou

Letní teploty jsou snad už za dveřmi, a to dokonce mnohem dříve, než jsme čekali. Kromě teplého počasí, ovoce a dovolené s sebou však přináší i méně příjemné věci. Těmi je například všudypřítomný a často velmi otravný hmyz, který nás nepronásleduje pouze na zahradě, ale často také v domě nebo bytě. Chcete se vlezlých mravenců zbavit bez použití chemie a jednou provždy? Vyberte si některý z našich zaručených tipů.


S přicházejícím létem se objevují také mravenci. Víte, jak se jich zbavit?
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Stockvault (CC0)

Mravenci umí škodit na zahradě i v domě

Mravenci jsou nezbytnou součástí přírodního ekosystému, kde mají svou nezastupitelnou roli. S mravenci se však bohužel nesetkáme jenom v lese nebo na louce, ale často zavítají také do našich zahrad a v horším případě také přímo do domu nebo bytu. Zde mohou vyvolat celou řadu problémů. Na zahradách mohou například roznášet škodlivé mšice nebo se nastěhovat pod kořeny rostlin, zatímco v našich domovech hledají potravu a vodu, což vede mimo jiné například ke kontaminaci jídla.

Bojovat s mravenci jde i bez chemie

Samozřejmě existuje široká řada chemických přípravků, které vám od mravenců zaručeně pomohou, pokud však chcete vyzkoušet šetrnější cestu pro vaše zdraví i pro přírodu, můžete použít něco jiného. Existuje mnoho způsobů, jak efektivně odstranit mravence z našich domovů a zahrad, aniž by bylo nutné sahat po chemikáliích.

Důležitá je v první řadě prevence. Udržení čistoty a pořádku v domácnosti, zejména odstranění zbytků jídla a udržení sucha, může výrazně snížit přitažlivost prostředí pro mravence. V zahradě je poté důležité pravidelně odstraňovat odpadky a ponechané plody, které mohou lákat mravence a další škůdce.

Pokud byste chtěli přece jen sáhnout po chemickém řešení, na ceny přípravků se můžete podívat například tady.

Jak se zbavit škůdců na zahradě? Zkušený zahrádkář ze Sázavy vyvrací známé mýty

Které bylinky a koření mravenci nemusí?

Další efektivní zbraní mohou být přírodní odpuzovače. Mravenci mají velmi citlivé čichové orgány a určité vůně je dokážou účinně odpuzovat. Citron, ocet a mátu peprnou můžete použít k vytvoření bariér, které mravence odradí od vstupu.

Skořice nebo chilli disponují silnými vůněmi, které mohou mravence efektivně odpuzovat. Rozsypání prášku skořice, mletého koriandru nebo chilli kolem vstupních bodů, okolo hnízd, nebo na cestách, kterými se mravenci pohybují, může zabránit jejich dalšímu průniku do domu nebo na zahradu. Mravenci dále nesnáší pepř, který dáte přímo ke kuchyňské lince nebo z něj můžete vytvořit domácí sprej.

Kromě koření můžete sáhnout také po bylinkách. Bazalka a levandule krásně voní, a navíc jejich silné vůně také přirozeně odpuzují mravence a další hmyz. Vysazení bazalky nebo levandule kolem domu nebo na hranicích zahrady může vytvořit přírodní bariéru proti mravencům.

Hlavním nepřítelem je ocet

Směs octa a vody ve spreji může sloužit jako jednoduchý a účinný prostředek pro čištění povrchů a narušení feromonových stezek mravenců. Pravidelné stříkání této směsi na prahy oken, dveří a další vstupní body může pomoci udržet mravence mimo domov. Mimo to má ocet dezinfekční účinky, takže budete mít doma také krásně čisto. Dalším trikem jsou čáry nakreslené křídou, přes které se mravenec neodváží projít.

Zkuste přírodní návnady a pasti

Pokud jste vynalézaví, může použít nejrůznější přírodní návnady a pasti. Směsi cukru a jedlé sody nebo cukru s kvasnicemi můžou působit jako pasti, mravenci jsou přilákáni cukrem a kvasnice či jedlá soda způsobí jejich smrt. Může se také stát, že si mravenec odnese část návnady do mraveniště.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Leonardo DiCaprio postavil sobě a své mamince dřevostavbu v Malibu

Odstraňte mšice, které mravenci milují

Jak již bylo zmíněno, mravenci jsou často přitahováni k zahradám, které mají vysokou populaci mšic, protože se živí sladkou medovicí, kterou mšice produkují. Účinné řízení nebo eliminace mšic a jiných škůdců může nepřímo snížit atraktivitu vaší zahrady pro mravence.

Vysaďte na zahradě to, co mravencům nevoní

Některé rostliny a jejich výtažky mohou sloužit jako přírodní odpuzovače mravenců díky svým specifickým vůním nebo chemickým látkám. Například výsadba česneku, cibule nebo měsíčku lékařského kolem hranic vaší zahrady může pomoci vytvořit přírodní bariéru proti mravencům.

Vydáno dne:
28.04.2024

Photocredit: Stockvault (CC0)

1

Jak se zbavit škůdců na zahradě? Zkušený zahrádkář ze Sázavy vyvrací známé mýty
Jak se zbavit škůdců na zahradě? 6 praktických tipů, které jsou léta ozkoušené, se dozvíte v článku.

Nekvalitní brambory jsou v prodeji stále častěji. Nenechte se oklamat nepoctivými obchodníky
Chystali jste se na sadbu brambor a prodali vám nekvalitní? Nemusíte nad tím jen mávnout rukou. Přinášíme návod, jak nekvalitní brambory reklamovat.

KVÍZ: Co odradí mravence a k čemu slouží pivo kromě pití? Otestujte se, jak dobře znáte babské rady
Znáte je od své babičky a ta zase od svojí… Otestujte se, jak dobře znáte babské rady, a napište nám, které z nich zaručeně fungují vám.

Od syna dostala k narozeninám elektrické kolečko. Práce na zahradě jí opět dělá radost
Práce na zahradě se s rostoucím věkem stává stále náročnější. Někdy to dojde až do stavu, kdy senior raději nechá zahradu ladem a ta chřadne.

Fuchsie si pořizují Češi ve velkém. Bohužel však mohou skrývat nebezpečné parazity
Ať už zvolíte pro fuchsie slunné místo, polostín nebo stín, neuděláte chybu. Dejte si ale pozor. Při špatné péči se dostaví nechtěný hmyz, který s vašimi krásnými květinami pěkně zatočí.

Lidé podceňují míru jedovatosti oleandru. Měli by ho držet dál od dětí a zvířat
Oleandr je jednou z nejméně náročných přenosných rostlin vůbec, výměnou za tuto vlastnost je však jedovatý. Mnoho domácností o této skutečnosti ví, ale jen málokteré drží tyto rostliny dál od svých dětí.

Komáři převzali kontrolu nad celou zahradou. Zoufalý zahrádkář neví, jak situaci řešit
Režiséři, kteří se specializují na horory, už představili světu nejeden film, který vychází z útoků všelijakých tvorů. Byli tu mravenci, pavouci, dokonce i ptáci.

Samosběr třešní 2024: Kam vyrazit na první třešně v ČR – interaktivní mapa
Jó, třešně dozrávají. A tentokrát dokonce o několik týdnů dříve, než je obvyklé. Proto byste neměli váhat a měli byste se vydat na jejich samosběr. Prohlédněte si naši interaktivní mapu s místy samosběru třešní.

Komáři zavlekli do Evropy nebezpečné nemoci. Objevili se už i v Česku
V Evropě se začali šířit invazivní komáři. Nečekejte, až na vás přenesou některou z tropických nemocí, a raději se proti nim braňte preventivně.