HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Fuchsie si pořizují Češi ve velkém. Bohužel však mohou skrývat nebezpečné parazity

Především ženy si pořizují do svých domovů fuchsii z jednoho prostého důvodu – daří se jí takřka všude. Ať už zvolíte slunné místo, polostín nebo stín, neuděláte chybu. Problémy přichází až s péčí o ně. Málokdo ví, že příliš pozdní zaštipování oddaluje jejich bujné kvetení a že v otázce samotného přesazování je ideální začátek dubna, nejpozději jeho konec. Při špatné péči o tyto krásné květiny se dostaví nechtěný hmyz, který s nimi pěkně zatočí.


Fuchsie
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: blumenbiene (Flickr CC 2.0)

Fuchsie pokvetou všude

Jednou z fascinujících vlastností fuchsií je jejich schopnost přežít a prosperovat ve velmi různorodých světelných podmínkách. Zatímco mnoho kvetoucích rostlin vyžaduje buď plné slunce nebo hluboký stín, fuchsie jsou mimořádně flexibilní. Ve stínu nebo polostínu mohou prosperovat téměř všechny kultivary. Pro velmi prosvětlená a teplá místa je lepší zvolit odolnější kultivary s drobnými květy a věnovat pozornost jejich ochraně před škůdci (více jsme se škůdcům věnujeme v závěru článku).

Vzhledem k tomu že již existuje více než 13 000 kultivarů fuchsií, máte opravdu velký výběr. Osvědčené druhy i s cenami naleznete zde.

Pokud chcete bujně rostoucí fuchsii, vysaďte ji teď

Pro zajištění bujného růstu je zásadní jarní zaštipování výhonů (příliš pozdní zaštipování může kvetení oddálit). Mnoho fuchsií preferuje polostín, ale některé nově vyšlechtěné odrůdy s drobnějšími listy a květy dobře snášejí i slunnější stanoviště.

Zaštipování výhonů je zahradnická technika, která se používá k podpoře větvení rostlin a zvětšení jejich obrostu. Tato metoda zahrnuje odstranění vrcholové části mladého výhonu, obvykle za prvním nebo druhým párem listů. Tím se stimuluje rostlina, aby produkovala nové boční větve z pupenů, které se nacházejí pod místem řezu.

Jakou fuchsii zasadit do truhlíku, na balkon a do země?

Při pěstování fuchsií je klíčové zvolit správný kultivar, který odpovídá požadovanému účelu – výsadba v závěsném květináči, truhlíku, na balkoně nebo jako solitérní rostlina. Kultivary se liší růstem a pěstebními nároky, a proto je důležité vybrat ty, které jsou specificky šlechtěny pro konkrétní podmínky. Ku příkladu Fuchsia Swingtime je vhodná do závěsných truhlíků, nebo Fuchsia Tom Thumb vhodná na balkóny. Udělejte si přehled v aktuálních cenách za betonové květináče od různých českých dodavatelů zde nebo si porovnejte aktuální ceny závěsných květináčů pro fuchsie zde. Obecně platí, že:

  • kompaktní kultivary – vhodné do okenních truhlíků,
  • klasické keřovité – na balkony, terasy,
  • extrémně bujně rostoucí (roční přírůstky i 150 cm) – vhodné do větších nádob.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Luxusní zahradní bazén za pár korun – jednoduchý návod na stavbu svépomocí

Správný mix substrátu je pro fuchsie klíčový

Běžné balkonové substráty nejsou bez přimíchání písku ideální (dochází k přemokření nebo k přesušení kořenového balu). Vlastní namíchaný substrát má tu výhodu, že se při přesazování snadno a bez poškození oddělují kořeny od malých pěstebních květináčků. Naopak průmyslově vyráběné substráty mohou v květináči vytvářet kompaktní hmotu, která je obtížně odstranitelná. Pokud máte starší fuchsie, které jste úspěšně přezimovali, je potřeba je přesadit do nového substrátu. Doporučená směs zahrnuje:

Kvalitní kompost

45%

Rašelinný substrátu na pelargonie

45%

Písek

5%

Agroperlit s přídavkem kostní moučky

5%

Nepropásněte přesazování

Správná doba přesazení a zkracování starších rostlin má přímý vliv na začátek jejich nového kvetení. Po přesazení obvykle rostlinám trvá asi 14 dní, než začnou intenzivně obrůstat, a proto je ideální dobou pro přesazení začátek dubna, nejpozději konec měsíce. Jakmile to počasí umožní, je dobré fuchsie umístit na místo, kde budou trávit celé léto.

Častou chybou při pěstování muškátů je špatný rozestup. Má zásadní vliv na výsledek

Pokud přelijete, můžete očekávat návštěvu z řad škůdců

Během zimy se na fuchsiích často objevuje šedá plíseň, která se vyvíjí v důsledku nadměrné vlhkosti a špatného osvětlení. Fuchsie mohou trpět napadením sviluškami, molicemi, mšicemi a třásněnkami a v zahradě se mohou objevit i ploštice.

  • Přítomnost svilušek poznáte podle tenkých pavučinek na spodní straně listů (často se objevují v příliš suchém vzduchu). Zlepšete vlhkost rosením a v případě vážnějšího napadení použijte insekticid, který aplikujte na obou stranách listů.
  • Molice, malé bílé mušky sající šťávu z listů, jsou známé vylučováním lepkavého sekretu. Jejich larvy a dospělé jedince lze zahubit opakovaným postřikem systémového insekticidu.
  • Třásněnky, malý černý hmyz s třásnitými křídly, způsobují skvrny na listech a jejich deformaci. Efektivní jsou přípravky na bázi organofosfátů.
  • Ploštice, plochý hmyz hnědé nebo zelené barvy, sají šťávu z nadzemních částí rostliny. Ochrana proti nim je stejná jako proti třásněnkám.

Porovnejte si aktuální ceny ověřených insekticidů zde.

Jak moc zalévat fuchsie?

Fuchsie během vegetačního období potřebují hojnou zálivku a vlhký vzduch. Pokud substrát vyschne nebo dojde ke spálení rostliny, mohou ztratit listy a květy. Přesto je důležité nepřelévat je, jelikož při nižších teplotách substrát zůstává vlhký déle. V přemokřeném substrátu mohou kořeny snadno zahnívat, proto je třeba zajistit, aby po zálivce nezůstávala voda stát v podmiskách. Doporučuje se umístit květináče tak, aby mohla voda volně odtékat.

V horkých dnech je vhodné zvyšovat vzdušnou vlhkost rosením, ale během a krátce po rosení nesmí na rostliny svítit silné slunce, aby nedošlo k poškození. V zimě stačí fuchsie zalévat jednou za dva až tři týdny menším množstvím vody a jakmile se blíží konec února, zvýší se jejich potřeba vody při přípravě na novou sezónu.

Vydáno dne:
20.04.2024

Photocredit: blumenbiene (Flickr CC 2.0)

1

5 trendy pokojovek, které nesmí chybět v moderním interiéru

Máte stále pocit, že vašemu interiéru něco chybí? Zkuste do něj dostat více zelených rostlin! Poradíme vám, které jsou teď nejpopulárnější... Číst více →Zelená fasáda jako dekorace – popínavé rostliny, vertikální zahrady a úžasné květinové domy

Vertikální zahrada je stále vyhledávanějším prvkem majitelů domů. Zelené fasády vypadají velice pěkně a plní mnoho užitečných funkcí. Posuďte sami... Číst více →Monstera – vše co potřebujete znát, přehledně od A do Z

Monstera je královna pokojových rostlin. Chcete vědět o monsterách první poslední? Všechny důležité informace o tom, jak monstery pěstovat (i s návody na přesazování a množení), najdete zde... Číst více →Fíkus aneb květina, která dokáže pohltit formaldehyd. Jak na správné pěstování?

Existuje okolo tisíce druhů fíkusů, v domácnostech se jich však nejčastěji pěstuje těchto šest. Víte, jak na tyto nenáročné zelené velikány?.. Číst více →Zelenec: efektní pokojovka se snadným množením, která navíc pročistí vzduch

Zelenec se v českých domácnostech objevuje už po generace. Snadno se množí a odpustí zapomenutou zálivku... Číst více →Obtěžují vás mravenci na zahradě a v domě? Zbavte se jich jednoduchou a šetrnou cestou

Chcete se vlezlých mravenců zbavit bez použití chemie a jednou provždy? Vyberte si některý z našich zaručených tipů a budete mít klid... Číst více →Černý bez využívá v kuchyni téměř každý. Málokdo však ví, jak jedovatý a nebezpečný může být

O léčivých schopnostech černého bezu se ví už několik staletí. Při nesprávném použití však hrozí zdravotní problémy a otrava. Jak se tomu s jistotou vyhnout?.. Číst více →Komáři převzali kontrolu nad celou zahradou. Zoufalý zahrádkář neví, jak situaci řešit

Režiséři, kteří se specializují na horory, už představili světu nejeden film, který vychází z útoků všelijakých tvorů. Byli tu mravenci, pavouci, dokonce i ptáci... Číst více →