HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Navštívili jsme nejkontroverznější dřevostavbu v Česku

Existují stavby, které vás zaručeně nenechají chladnými. Ať už je to z důvodů architektury nebo unikátnosti jejich provedení. Najdou se však i takové projekty, které jsou pojeny s určitými událostmi, díky nimž nabyly své pověsti a slávy. Jednou z nejvíc kontroverzních staveb posledních let v naší domovině je bezpochyby farma Čapí hnízdo. Navzdory unikátnímu technologickému zpracování a umístění se v soutěži Dřevěná stavba roku 2011 se k tomuto areálu a její historii váže ne jedna kontroverze. Nahlédněte z blízka do komplexu bývalého lihovaru v hodnotě půl miliardy korun, kde se opojnou rozmařilostí rozhodně nešetřilo.


Čapí hnízdo dřevostavba
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Richenza (Wikipedie CC 3.0)

Z původního lihovaru areál pro manažery s jízdárnou

Původní statek a lihovar Semtín byl opuštěn v 80 letech. Objekt pocházející ze 17. století poté více jak čtvrt století chátral, než se architekti na příkaz investora pustili do prací. Zadání od zadavatele bylo poměrně stručné: vytvořit z bývalého statku a lihovaru moderní zázemí pro ubytování, pořádání firemních akcí i trávení volného času.

Jelikož se celý areál nachází na okraji chráněné oblasti přírodního parku Džbány-Žebrák, musel tým architekta Javůrka vytvořit návrh, který bude respektovat okolní krajinu. Celý projekt areálu byl navržen komplexně a realizace byla dokončena za 4 roky od počátku prací v roce 2006. Hlavní dominantou celého areálu se poté stala jízdárna, která alespoň v očích architektonické veřejnosti sklidila řadu ocenění.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Richenza (Wikipedie CC 3.0), sglprojekt, idnes, capihnizdo

Čapí hnízdo jako symbol celého komplexu

Čápi sídlili na komíně starého lihovaru od roku 1926 a stali se tak námětem pro budovu koňské jízdárny, která je dnes jakýmsi symbolem celého areálu. Atypická, rotačně symetrická konstrukce je tvořena 24 nosníky z lepených dřevěných vazníků osazených v radiálním směru do železobetonové základny. Poloměr celé konstrukce je necelých 29 metrů a jednotlivé vazníky se sbíhají do střešního ocelového prstence o průměru 8,3 metrů. V něm je umístěn světlík, který slouží k permanentnímu, přirozenému větrání. Další přívody vzduchu jsou poté umístěny pod kruhovým hledištěm a umožňují tak přirozenou cirkulaci vzduchu. Jak vypadá jízdárna uvnitř si můžete prohlédnout v naší galerii

Nosníky stavby jsou ve své polovině vyztuženy železným táhlem o průměru 60 mm, čímž zajišťují stabilitu napříč celým obvodem konstrukce. Mezi jednotlivými vazníky je umístěn polykarbonátový plášť, který se skládá z ohýbaných desek. Co však dodává stavbě její neobvyklý ráz, je vnější fasáda imitující hnízdo. Ta je vytvořena z dubových klád o délce 4 až 8 metrů. Celkem bylo použito přes 250 m3 dubového dřeva, které funguje jako stínění a zabraňuje přehřívání jízdárny.

Hlediště jízdárny je schopno pojmout až 200 diváků a v případě potřeby je možné budovu předělat na společenský sál, ve kterém lze pořádat kulturní akce. Za zmínku jistě stojí i to, že návrh celé jízdárny vznikal na malém modelu, kde architekti ladili pozici jednotlivých větviček na sebe, dokud vzhled fasády neodpovídal skutečnému čapímu hnízdu.

Poslední slova maminky si vzal k srdci. Silný rodinný příběh dal vzniknout výjimečné stavbě

Bazén ve stodole, středověká hospoda a pokus o narovnání komínu

Přestože se architekti snažili zachovat co nejvíce z původního statku, některé objekty (jako například původní velká stodola) musely být strženy. Ve výsledku tak vznikl zrekonstruovaný areál statku a lihovaru, který si zachoval historický punc a představuje jakési pojítko s minulostí „říznuté“ současným moderním stylem. Z původního lihovaru se stala restaurace, jejíž sály protínají masivní křížové klenby, klenoucí se na robustní středověký sloup. Takřka středověký interiér restaurace se pojí s recepcí a informačním centrem s industriálními prvky průmyslového určení staré budovy. Jak vypadá ráz celého areálu, si můžete prohlédnou v naší galerii.

Naproti tomu byl do původní stodoly umístěn bazén a vznikl zde moderní konferenční sál určený pro manažerské meetingy nebo svatby. Lihovárenská vila byla poté přebudována na hotel a další ubytování je možné v novém jednotraktovém dvoupodlažním domě. Hosté si tak mohou vybrat z apartmá ve stylu roubenky, komfortních dobových pokojů nebo luxusních apartmá s krbem.

Velmi zdařilým pokusem se stala rekonstrukce cihlového komínu, kterou provedla parta tří komínářů. Těm se několik desítek metrů vysoký komín podařilo podřezáním několik cihel narovnat a zabránili tak jeho stržení. Zachránili tím nejen tuto průmyslovou impozantní stavbu, ale i hnízdo čapí rodinky, které na jeho vrcholku sídlí.

Farma zvířat, wellness a další zábavné atrakce

Na pozemku areálu se nachází hospodářská farma. Ta ale není určena pro chov dobytka k jeho užitku, ale pro ukázku toho, která zvířata na farmách žijí. Děti tu tak mohou vidět desítky zvířat a dozvědět se, jakým způsobem žijí na opravdové farmě. Součástí je i Ekocentrum Čapí hnízdo, které se stará o handicapovaná zvířata, a naučnou stezku kolem místního potoka.

Bill Gates bydlí v dřevostavbě za 2300 milionů. Na energiích ale šetří

Návštěvníci mají možnost navštívit i luxusní wellness, které nabízí snad všechny možné formy relaxace. K dispozici jsou vířivky, saunárium, zážitkové sprchy, Kneippův chodník, hydromasážní lůžka a mnoho další. Ve výběru samozřejmě nechybí ani soukromé privátní spa pro dva. Golfové hřiště, fitness nebo molo u rybníka s možností půjčení člunu je další z mnoha atrakcí celého komplexu. Primární však zůstávají konferenční sály, které je možné si pronajmout pro firemní školení nebo společenské akce. Ať už vnímáte komplex Čapí hnízdo jakkoli, slovo kontroverze mu opravdu upřít nelze.

P.S. Zvažujete stavbu dřevostavby? Zúčastněte se dne otevřených dřevostaveb, v rámci kterého můžete zdarma osobně navštívit přes 50 dokončených nebo rozestavěných staveb, a také místa, kde se dřevostavby vyrábí.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
11.09.2022

Photocredit: Richenza (Wikipedie CC 3.0)

2

Infrasauna do bytu a jak se správně saunovat (6 kroků při výběru)

Máte rádi saunování? Infrasauna má kompaktní rozměry, takže ji můžete mít i v bytě. Seznamte se s druhy topidel a vyberte tu správnou infrasaunu.

Video: Boeing 727 přetvořený v luxusní hotel

Něco pro milovníky letadel. Boeing 727 byl předělaný na hotel s dřevěným interiérem. Jaké asi je strávit noc v letadle uprostřed pralesa?

Úžasná proměna staré alpské stodoly

Ze staré stodoly dokázali švýcarští architekti vykouzlit velmi stylové bydlení. Podívejte se na úžasnou proměnu, kdy se z ruiny na odpis stal luxusní apartmán.

Srub, který nadchne i milovníky pohodlí a luxusu

Srub nemusí být jen skromné obydlí pro zálesáky. Existují i velmi luxusní sruby, jako třeba ten novozélandský, který můžete navštívit díky našemu článku.

Co udělat pro to, aby dřevo ve stájích pro koně vydrželo

Je opravdu možné použít dřevo v koňských stájích všude? A na co je nutné si dát pozor? Odpovědi na tyto otázky a další tipy se dozvíte v našem článku.

Treehouse se soukromými lázněmi v korunách stromů. Překonat musíte jen 18metrový visutý most

Tento treehouse se řadí na seznam těch nejkrásnějších glampingových míst světa. Proč? Podívejte se na fotografie jednoho nádherného baldachýnového domu na stromě s lázněmi a možná pochopíte.