HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Jen tak si vylézt na strom a důvody, proč to udělat dnes a zítra zase

Lezli jste jako děti po stromech?  Vsadím se, že určitě! Jeden z mála lezeckých stromů mého dětství byla třešeň v opuštěné zahradě, kam jsme si chodili hrát s partou dětí z naší ulice. Pro sladké májovky bylo nutné vyšplhat až do koruny stromu, ze země jsme na ně nedosáhli. Dostat se nahoru ale nebylo úplně jednoduché, vyžadovalo to určitou dávku obratnosti. Dobře si pamatuji ten pocit vítězství, když se mi poprvé podařilo vyšplhat na třešeň bez pomoci.

V článku si povíme, proč byste na strom vy (a vaše děti) měli lézt častěji.


kluci na stromě
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Archiv redakce

Naše sedmiletá Julie má lezení v duši. Postupně si odškrtává stromy na naší zahradě. Ve čtyřech letech vylezla na buk, pak na višeň a při focení pro tento článek se přes provazový žebřík dostala i na vysokou třešeň (prý se to ale ještě nepočítá, protože jsem jí přidržovala provazový žebřík, aby se mohla vyšvihnout na první větev). Tak už jen ořech a má je všechny. Ráda jí tu nadzemní posilovnu dopřávám, přestože mi občas tuhne krev v žilách. Obzvlášť když testuje ty nejtenčí větve a leze výš a výš, to si neodpustím starostlivé poznámky: „Nelez tak vysoko! Buď opatrná!"

Bude vás zajímat: Jak vysoký je nejvyšší strom?

Může se zdát, že lezení po stromech k dětství neodmyslitelně patří. Pro dnešní děti je tu ale trochu jiná realita. Během jedné generace došlo k znepokojujícímu posunu. Děti tráví mnohem více času vevnitř než venku. Nezažívají stejnou svobodu hry, jakou jsme zažívali my, když jsme byli dětmi. Z jejich dětství se čas pro volnou hru venku postupně vytrácí.

Záleží na tom? (1)

Dětství je životní období, kdy děti získávají velké množství zkušeností a znalostí prostřednictvím hry.

Tím že se děti setkávají s „výzvami“ přírodního prostředí jako je: lezení po stromech, balancování na kmenech nebo houpání na větvích, vyvíjejí si základní životní kompetence a upevňují si smysl pro „já to dokážu“. Jistěže se při takových aktivitách nelze vyhnout boulím a modřinám. Jestliže však vytěsníme z dětského života výzvy, jako je právě lezení po stromech, pak o mnohé přicházíme.

Čas strávený hrou venku je pro nás totiž všestranně přínosný. Píšeme o tom na naší stránce důvodů, proč chodit ven

Čtěte dále: Domy ve stromech nejsou jen pro děti

Jaké benefity nám vlastně lezení po stromech přináší? (2)

  • Strom je přírodní posilovna pro vaše paže a nohy. Při lezení mimo jiné používáte skupiny svalů, které při jiných sportovních aktivitách obvykle nepoužijete.
  • Probudíte všechny své smysly. Cítíte, jak se s vámi strom hýbe, jak se mezi listy prohání vítr, jak to šustí. Zblízka prozkoumáte strukturu kůry na kmeni a větvích.
  • Strom je živý organismus, jeho koruna je ideální místo pro relaxaci a meditování.
  • Stromy jsou všude! Vhodný lezecký strom najdete na vaší zahradě, v parku nebo v blízkém okolí.
  • Na stromy se dá lézt v každém ročním období. V létě vám olistěné větve poskytnou příjemný stín. V zimě si zas můžete vyšplhat blíž k teplému slunci.
  • Je to zadarmo! Ve srovnání s horolezeckou stěnou, lanovým centrem nebo herními prvky v parku je pořizovací cena stromu minimální a taky vás nemusí trápit náklady na údržbu.

Takže šup, zaklapnout počítač a utíkejte ven. S lezením na stromy můžete totiž začít v každém věku anebo se k němu kdykoliv vrátit společně s dětmi nebo bez nich.

TIP: Pokud kolem sebe nemáte dostatek stromů, na které vylézt, je nejvyšší čas nějaký strom zasadit!

Použité zdroje: 

(1) http://www.letthechildrenplay.net/2010/06/let-them-climb-trees.html
(2) http://treeclimbing.com/index.php/climbing/benefits


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
30.03.2016

2

Dřevěné posezení na lavičce - ze dřeva

Podzim je jednou ročně, ale v těchto lavičkách budete chtít sedět navždy.

Dřevostavitel radí: Jak zasadit strom?

To není jen vykopat jámu – postavit do ní strom – zakopat jámu – zalít

Nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší stromy světa

Který ze stromů je na světě nejstarší, nejvyšší, nejširší a největší?

Domy ve stromech nejsou jen pro děti

Mít své vlastní malé obydlí v korunách stromů je snad sen každého dítěte

Zahradní domek na nářadí nemusí být jen skladiště

Zahradní domek, potřebujete k němu stavební povolení? Z čeho jej postavit a jak ho uspořádat, aby se do něj vešlo vše potřebné? Dozvíte se v tomto článku.

Citáty a přísloví o stromech

K oslavě Mezinárodního dne stromů jsme pro vás vybrali několik moudrých slov, která inspirují, nerezaví a někdy pobaví, nebo poučí.

Pravda o jurtách: Jsou levnější než dům a vydrží navždy?

V článku se dozvíte pravdu o jurtách, jaké mají nevýhody, jak je lze řešit a kolik stojí?

Domy ve stromech: Rady a inspirace, jak si jej postavit na vlastní zahradě

Dívat se z výšky na svět a mít hvězdy jen pro sebe? Stačí se přestěhovat do tzv. Tree house. Jak vypadají moderní domy v korunách stromů a můžete si jeden postavit u vás na zahradě?

Chodící stromy: Divoká teorie není fikcí. Jak to dokážou?

Opravdu mohou stromy chodit? Zdá se, že za určitých podmínek to možné je. Podívejte se sami, co může palmu Socratea rozpohybovat.

Vladislav vyměnil notebook za sekyru a po 13 letech se rozhodl splnit svůj dětský sen

Pan Vladislav si splnil svůj dětský sen a postavil vlastníma rukama treehouse uprostřed hlubokého lesa. Nyní jej můžete navštívit i vy. Budete to jen vy takřka uprostřed ničeho.