HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Domy ve stromech nejsou jen pro děti

Mít své vlastní malé obydlí a ještě k tomu v korunách stromů, to je snad sen každého dítěte. Některým se jejich touhy naplní a rodiče jim nějaký ten domek ve stromě buď stlučou sami, nebo na to někoho pozvou. Bydlet v korunách stromů ale není jen dětský sen a plní si jej i řada dospělých.

V tomto příspěvku vám představíme několik velmi zajímavých realizací domů, které si místo základů z betonové základové desky zvolili kmeny stromů.


Dům ve stromech Simpsonovi
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Shutterstock

Stromové domky, které se staví nejen pro děti

V poslední době jako by se architektům velmi zalíbilo stavět domy na stromech a tak můžeme různě po světě narazit na velmi zajímavé a kreativní realizace, nejen tradiční dětské skrýše.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Shutterstock, Sharon Howard, Myriam Vizcaino, holz-bauplan.de

Žlutý dům na stromě

Tento velmi známý dům na stromě, který najdete na Novém Zélandu, sloužil jako luxusní restaurace. V současné době je možné restauraci zamluvit pouze pro větší počet osob a navíc je tento krásný objekt na prodej. Že by se restaurace ve větru moc kývala a rozlévala červené víno na bílé ubrusy?

Bude Vás zajímat: Mobilní dřevostavby

Největší dům na stromech Minister’s House

V tomto případě je trochu diskutabilní, jestli se stále jedná o dům ve stromě, nebo je to dům, který stromy obestavěl. Nicméně je to realizace pozoruhodná. Tento stromový gigant se nachází v městečku Rossville ve státě Tennessee a jeho hrdý majitel Horace Burgess jej stavěl 14 let.

Zajímavostí je, že odvážnému staviteli prý řekl bůh, že když mu postaví dům ve stromě, nebude mít nikdy problém s materiálem na jeho stavbu. Proto většinu materiálu tvoří recyklované dřevo ze zbořenišť. Pro představu: na stavbu použito přes 258 000 hřebíků a rozpočet celé stavby se v přepočtu pohyboval okolo 250 000 Kč.

Resort, kde můžete vyměnit světlo města za hvězdnou oblohu

Tento luxusní kanadský rekreační resort obsahuje dvanáct designových domů na stromech. Jednotlivé domy jsou vždy natočeny tak, aby poskytovaly svým hostům soukromí, ale i bezproblémový kontakt s okolní přírodou a noční hvězdnou oblohou. Otázkou zůstává, kudy se tam hosté dostanou, nevidím žádné schodiště nebo rampy.

Tree Hotel ve Švédsku

Evropa není ve stavění domů na stromě vůbec pozadu. Dokazuje to hotelový komplex ve stromech ve Švédsku, který tvoří deset designových apartmánů v korunách stromů. Asi nejznámější apartmán je Mirror Cube, jehož vnější obálka je tvořena zrcadlovými plochami.

Další zajímavé apartmány v tomto švédském v komplexu jsou například Ptačí hnízdo nebo Ufo.

Chtěli byste si dům na stromě také postavit a nevíte jak na to? Inspirovat se můžete například tímto návodem, kde najdete zásady a principy, které je třeba při stavění domu na stromě dodržovat. Vše demonstrované na celé řadě dalších realizací.

Víte o nějakém pěkném dome na stromě u nás v České republice? Podělte se o něj s námi na redakce@drevostavitel.cz.

P.S. Řešíte stavbu domu, rekonstrukci nebo vybavení? Stáhněte si zdarma volnou vstupenku na veletrh FOR ARCH 2022


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
26.05.2014

Photocredit: Shutterstock

20

Mohlo by Vás zajímat: