HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Připojení nového odběrného místa na veřejnou elektrickou síť – postup pro laiky

„V mrazech to zvládl přítel s pomocí elektrikáře úplně sám,“ popisuje pyšná partnerka Veronika v rozhovoru o jejich osobní zkušenosti s napojením na veřejnou elektrickou síť. V 8 krocích nám detailně popsala dlouhý a náročný proces, který trval přibližně 4 měsíce. Sdělila nám odpovídající hodnoty pro rodinný bungalov s užitnou plochou 127 m2 a přiložila i snímek obrazovky (print screen) pracovního prostředí pro vyplňování formuláře online. Mimo jiné také prozradila, na kolik je celá tato záležitost vyšla.


Napojení na veřejnou elektrickou síť
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Veronika P. (se souhlasem)

Napojení na veřejnou elektrickou síť – připojení nového odběrného místa

Přečtěte si exkluzivní rozhovor se slečnou Veronikou, která se rozhodla se svým přítelem pustit do „pravděpodobně největšího projektu v životě“, jak sama popisuje. Společně jsme se vrátili na úplný počátek celého dění a věnovali jsme pozornost napojení stavebního pozemku na veřejnou elektrickou síť.

S mladým párem jsme mimo jiné dopodrobna rozebrali i stavební průzkumy, které je nutné provést před zahájením stavby. O tom, jak jednoduché je prodělat na různých nabídkách od konkrétních společností:

Firmy provádějící stavební průzkumy si naceňují nesmyslné částky. To stejné můžete mít za třetinu ceny

Veroniko, kdy je ideální čas na to, začít řešit smlouvu o připojení nového odběrného místa na elektřinu?

Těžko říct, asi záleží na různých případech. Každopádně lidé by s tím určitě neměli otálet. Proces může trvat poměrně dlouho. My jsme začali v říjnu roku 2023, což bylo přibližně půl roku před započetím prvních výkopových prací na našem pozemku. Ze začátku se vyřizování poměrně táhlo, ale koncem roku už to šlo velmi rychle.

Jak jste si vyřídila žádost o napojení nového odběrného místa?

Jelikož s přítelem stavíme rodinný dům se stavební společností, obdržela jsem od naší projektantky výzvu o podání žádosti. Veškerý inženýring nám sice dělají oni, ale tuto záležitost jsme si museli vybavit sami. Trochu nás tlačil čas, takže jsme se snažili postupovat co nejrychleji. Potřebovali jsme totiž co nejdříve získat stavební povolení a smlouva o připojení nového odběrného místa na elektřinu musela být součástí kompletní dokumentace.

Jak jste postupovala?

Jak už jsem říkala, na základě výzvy od naší projektantky jsme podali žádost o připojení. V e-mailu přišel odkaz, po jehož otevření jsem klikla na tlačítko „Podání nové žádosti“. Nic složitého. Ale v druhém kroku už jsem byla trochu ztracená. Šlo o to, vyplnit správně formulář.

Paní Veronika nám poskytla print screen obrazovky pro ukázku formuláře (online pracovní prostředí).

Mohla byste prozradit, jaké hodnoty obsahoval váš formulář?

Určitě. V našem případě se jednalo o rodinný bungalov (s užitnou plochou 127 m2) s vytápěcím systémem složeným z:

 • uhlíkových topných folií,
 • masivních akumulačních kamen,
 • centrální výměny vzduchu s rekuperací,
 • čerpadla vzduch-vzduch.

Konkrétní hodnoty, které vyplnila slečna Veronika do formuláře:

Požadovaný typ spotřebiče: Standardní spotřebič do 16 A (do 5 kW)

 • Jmenovitý elektrický příkon: 4 kW

Požadovaný typ spotřebiče: Ohřev vody – akumulační

 • Jmenovitý elektrický příkon: 3 kW

Požadovaný typ spotřebiče: Tepelné čerpadlo

 • Jmenovitý elektrický příkon: 8 kW
 • Jmenovité napětí: 230 V
 • Ustálený proud: 10 A
 • Rozběhový proud: 10 A

Požadovaný typ spotřebiče: Osvětlení

 • Jmenovitý elektrický příkon: 2 kW

Měla smlouva nějaké další technické specifikace?

Nic zásadního už tam nebylo. Z obecných bodů bych jen zmínila:

 • Připojení: Elektřina
 • Typ odběru: Trvalý odběr (NN)
 • Druh odběru: Rodinný dům
 • Hodnota hlavního jističe: 3 x 25 A

Co následovalo po vyplnění formuláře?

Společnost zaevidovala žádost a proběhlo technické posouzení. Pak nám poštou zaslala návrh smlouvy o připojení, ve které byl uveden termín připojení (což bylo 1 měsíc od uzavření smlouvy) a způsob provedení připojení (přípojku provozovatele distribuční soustavy). Tuhle smlouvu jsme vzápětí podepsali a zaslali ji zpět (do 30 dnů).

Ještě nepadlo slovo o financích. Jaká je cena za připojení nového odběrného místa?

Podle smlouvy jsme museli uhradit poplatek za připojení do 15 dnů ode dne uzavření smlouvy. Řeč je tady o sumě 15 750 Kč. Byla tam i možnost splátky na dvakrát.

Co se dělo po uhrazení částky?

Pak jsme si museli najít elektrikáře, který nám připraví odběrné místo podle požadavků uvedených ve smlouvě o připojení. Bylo to v zimě, pamatuji si, že byly velké mrazy. Naštěstí jsem tam nemusela být celou dobu. Přítel to zvládl s elektrikářem sám. :)

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Luxusní zahradní bazén za pár korun – jednoduchý návod na stavbu svépomocí

Jak probíhala spolupráce s elektrikářem? A co následovalo?

Spolupráce byla skvělá, nemám co vytknout. Jakmile chlapi usadili a napojili staveništní rozvaděč, odjeli jsme a vyčkávali na revizní zprávu od elektrikáře. Poté, co nám ji dodal, jsem ji jen přeposlala distributorovi elektřiny.

Takže jste opět vyčkávali na odpověď. Je to tak?

Přesně jak říkáte, čekali jsme asi týden. V dalším kroku bylo nutné vybrat a kontaktovat dodavatele elektrické energie, abychom mohli zahájit odběr elektřiny. Tuto část měl na starosti přítel.

Co nastalo, když jste si vybrali dodavatele?

Uzavřeli jsme s ním smlouvu o sdružených službách. Vím, že se někdy také uzavírá smlouva o zajištění služby distribuční soustavy a dodávce elektřiny. A poté už nebylo co víc řešit.

Jak to myslíte? Proces byl u konce?

Ano. Před silvestrem mi došla SMS zpráva, ve které se psalo, že nám 3. ledna přijde na pozemek technik namontovat elektroměr. Ani jsme tam nemuseli být. Tentýž den jsme se stali oficiálními zákazníky společnosti, a tudíž byli i napojeni na veřejnou elektrickou síť. Stačilo už jen nastavit trvalý příkaz v bankovním účtu. Byla jsem ráda, že je to za námi. Konečně jsme mohli věnovat pozornost samotné výstavbě.

Děkujeme Veronice za poskytnutý rozhovor pro portál Dřevostavitel a přejeme hodně sil na cestě za vysněným domem, kterou budeme i nadále pozorně sledovat.

Vydáno dne:
16.04.2024

Photocredit: Veronika P. (se souhlasem)

2

Riskovali pokutu až půl milionu, ale získali stavební pozemek za skvělou cenu

Mladý pár při koupi pozemku riskoval, že bude nucen zaplatit pokutu ve výši až 200 tisíc korun. Byť se jim podařilo toto riziko snížit, stále není jisté, že je mine další pokuta ve výši 250 tisíc korun... Číst více →Firmy se k nim otáčely zády. Pravidla hry se změnila, když se dozvěděly o jejich majetku

Nesnadný výběr stavební společnosti nebyl jedinou překážkou, která potkala mladý pár. V rozhovoru nám slečna Veronika prozradila, že se s přítelem nedokázali shodnout ani na konstrukčním systému stavby. „Tohle byl snad největší boj, který jsme spolu kdy svedli,“ dodává... Číst více →Mladému páru se podařilo obejít pravidla a získat stavební povolení. O taktice promluvili v rozhovoru

Slečna Veronika a její přítel se potýkali během návrhu domu s velkou řadou problémů. Jak se jim nakonec podařilo získat stavební povolení?.. Číst více →Tepelné čerpadlo odmítli. Mladý pár našel cestu jak zkolaudovat dům i bez něj

Oba byli rozhodnutí, že svou novostavbu nechtějí vytápět tepelným čerpadlem. Přestože jim topenáři stále tvrdili, že bez tepelného čerpadla nezískají platný energetický štítek a nebudou moci dům zkolaudovat, nenechali se odradit... Číst více →Firmy provádějící stavební průzkumy si naceňují nesmyslné částky. To stejné můžete mít za třetinu ceny

Mladý pár staví dům na jižní Moravě a potřeboval stavební průzkum na svém pozemku. Oslovili několik společností a dostali čtyři cenové nabídky, které se však značně lišily... Číst více →Martin a Jana si pořídili vysněné bydlení u Pardubic. Jejich dům byl postavený za pouhý 1 den

Martin a Jana si postavili nenápadný bungalov a splnili si tím sen o vlastním bydlení. Kolik protopí a proč se rozhodli pro stavbu na klíč?.. Číst více →