HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Mladému páru se podařilo obejít pravidla a získat stavební povolení. O taktice promluvili v rozhovoru

Slečna Veronika a její přítel se potýkali během návrhu domu s velkou řadou problémů, mezi které patří například kombinace vytápěcích systémů, prosvětlenost místností a návrh dispozice domu z hlediska odpovídajícího součtu obytných místností. Jak se jim podařilo lehce obejít pravidla a získat povolení ke stavbě? V rozhovoru se mladý pár netajil odpověďmi.


Typový dům
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Veronika P. (se souhlasem)

Nutno zmínit, že...

Článek navazuje na dřívější rozhovor, který jsme se slečnou Veronikou vedli před několika týdny (viz níže). Dozvěděli jsme se, podle čeho si vybírali stavební společnost a konstrukční systém svého budoucího rodinného domu. Veronika ukončila předešlý rozhovor větou: „Strašně moc jsem se rozvášnila se změnami typového domu. Ten proces se pak hodně protáhnul.“ V dnešním rozhovoru jsme se proto podrobně zeptali na celý tento proces změn.

Firmy se k nim otáčely zády. Pravidla hry se změnila, když se dozvěděly o jejich majetku

Stavební firmu jste tedy vybranou měli. Jak jste postupovali dál?

Bylo zapotřebí se rozhodnout, zda chceme postavit typový dům nebo si nechat navrhnout individuální projekt. My jsme s přítelem měli jasno a rozhodli se pro typový dům.

Jakou jste měli představu o svém rodinném domě?

Na většinu věcí jsme měli odlišný názor, museli jsme udělat nějaké kompromisy. Nakonec z nich vzešel klasický rodinný typový dům, který by měl splňovat tyto požadavky:

  • dům do tvaru L,
  • terasa u domu,
  • dva dětské pokoje,
  • kuchyně spojená s obývacím pokojem.

Nezávisle na sobě jsme pak měli i další požadavky. Já jsem chtěla vlastní pracovnu a spoustu prosklených ploch. Přítel zase velkou technickou místnost a jen jedno WC.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Alternativa bazénu se zdravotními benefity – navíc bez chemie a za zlomek ceny

To je spousta požadavků. Jaký typový dům jste nakonec zvolili?

Nakonec jsme si vybrali typový dům s názvem Savignon, který všechno splňoval.

Vyberte si typový dům, který pro vás bude ideální. Stačí použít náš filtr:

Zadat moje požadavky →

Prováděli jste nějaké úpravy v rámci návrhu dispozice?

Ano. Hodně.

1. Namísto technické místnosti jsme udělali menší spíž přístupnou z kuchyně.
2. Původní šatnu jsme zrušili a do této místnosti přesunuli onu technickou místnost.
3. Obývací pokoj jsme rozšířili o 0,5 metru.
4. Jedno samostatné WC jsme zrušili, a zvětšili tak koupelnu.
5. Z jednoho dětského pokoje jsme udělali pracovnu.

Kolik stály tyto individuální úpravy projektu?

Těžko říct. V cenové nabídce nám ceny jednotlivých položek hodně skákaly v závislosti na těchto úpravách. Někde jsme ubírali, někde zase přidávali. Studie rodinného domu nás stála 13 300 korun a následná projektová dokumentace 110 400 korun.

Jak probíhala komunikace se stavební firmou?

První schůzku jsme měli v polovině dubna. V té době jsme oznámili jednateli náš výběr typového projektu a společně jsme se domluvili, že mu do konce července pošleme dispozici s našimi drobnými úpravami, poté se sejdeme a doladíme zbytek. Tím zbytkem mám na mysli, zda budou naše úpravy realizovatelné. A tak se taky stalo.

Co se dělo na schůzce?

Pan inženýr s sebou na naši schůzku donesl spoustu papírů formátu A3 a taky nějakou složku se smlouvou o provedení studie. Než došlo na samotné podepsání, museli jsme vyřešit spoustu věcí. Těch problémů vzniklo během chvíle víc, než jsem si dovedla představit.

S jakými problémy jste se na schůzce setkali?

Mysleli jsme si, že jsou to pouze „maličkosti“, ale pletli jsme se. Šlo o zastřešení venkovní terasy, kombinaci vytápěcích systémů a finální součet obytných místností. Tyto problémy ale nastaly až po samotném podpisu smlouvy o vypracování studie.

Jak jste to řešili?

Všechno jsme si s jednatelem firmy ujasnili a „rozdali si úkoly“. My jsme se měli zamyslet nad návrhem terasy a kombinací vytápěcích systémů. Zároveň jsme mu již v tuto chvíli měli poslat přesný typ krbových kamen, která v domě budeme mít (kvůli projektové dokumentaci).

Než jsme ze schůzky odjeli, vzal nás ještě do výrobní haly, abychom se podívali, jak výroba rodinných domů probíhá. Krásně to tam vonělo. Dřevo byla dobrá volba. Měla jsem v tom jasno už předtím, ale tato návštěva přesvědčila i přítele.

Jak se staví moderní montované dřevostavby? Zapomeňte na truhláře a motorovou pilu

Řešili jste zastřešení venkovní terasy u eLkového domu. Jak v takovém případě může vzniknout problém?

Taky jsme si nemysleli, že se s venkovní terasou tolik natrápíme. V původním návrhu domu totiž byla venkovní terasa zastřešená jen z části. Přítel tedy přišel s tím, že ji zastřešíme kompletně. Problém byl v tom, že by střecha byla příliš masivní, což by jednak nevypadalo dobře a taky by to stálo víc peněz. Navíc by sebrala spoustu světla z obývacího pokoje, což jsem zase nechtěla já.

A co takhle zvolit biopergolu?

Biopergolu jsme si nemohli dovolit, a navíc se nám další přidaná střešní konstrukce nelíbila.

Pomohla vám v tom nějak firma?

Vlastně ano. Naznačil, že původní řešení střechy je zkrátka nejlepší a ať to necháme tak. Když se na to dívám s odstupem času, myslel to dobře a měl pravdu. Bude zastřešená jen z části. Plánované posezení s grilováním tedy nebudeme mít u domu, ale postavíme si v budoucnu zahradní přístřešek, kde bude více místa pro rodinu.

Dále jste se potýkali s překážkami v návrhu kvůli vašim změnám dispozice, je to tak?

Přesně tak. Problém byl hlavně u volby jednoho záchodu namísto dvou, které byly původně v projektu. Když je v dispozici více jak pět obytných místností, musí rodinný dům mít dvě WC. Ta naše dispozice byla původně 5+kk, a proto vznikl další problém.

To je ošemetná situace. Jak vám stavební firma poradila v tomto případě?

Trvali jsme na tom, že chceme v domě jen jedno WC. Zástupce firmy tedy nadhodil, že bychom mohli jednu místnost zmenšit a změnit její účel, aby nebyla považována za obytnou. Tudíž jsme z pracovny udělali šatnu. V projektu tedy máme obrovskou šatnu, která ale ve finále bude opravdu sloužit jako pracovna. Tím se problém vyřešil.

Komplikovanou volbu systémů vytápění jsme se slečnou Veronikou řešili v navazujícím rozhovoru. Přejeme mladému páru hodně sil na cestě za vysněným domovem, kterou budeme i nadále pozorně sledovat.

P.S. Navštivte veletrh vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky, který se uskuteční 5. – 8. března 2024 v Praze. Volnou vstupenku zdarma si můžete stáhnout na tomto odkazu.


Vydáno dne:
20.12.2023

Photocredit: Veronika P. (se souhlasem)

2

Zkušenosti se stavbou rodinného domu – na čem znatelně ušetřit a jak se vyhnout stresu

Prohlédněte si české rodinné domy včetně půdorysů, na jichž doporučeních byl založen tento článek. Přinášíme vám zkušenosti českých stavebníků z první ruky... Číst více →Dřevostavba svépomocí – odborník radí, jak na dostupné bydlení s min. náklady na provoz

Přečtěte si rozhovor s odborníkem, jenž se pohybuje ve stavebnictví přes 23 let. Sdělil nám nejdostupnější cesty pro ty z vás, kteří se chystají bydlet... Číst více →Riskovali pokutu až půl milionu, ale získali stavební pozemek za skvělou cenu

Mladý pár při koupi pozemku riskoval, že bude nucen zaplatit pokutu ve výši až 200 tisíc korun. Byť se jim podařilo toto riziko snížit, stále není jisté, že je mine další pokuta ve výši 250 tisíc korun... Číst více →Firmy se k nim otáčely zády. Pravidla hry se změnila, když se dozvěděly o jejich majetku

Nesnadný výběr stavební společnosti nebyl jedinou překážkou, která potkala mladý pár. V rozhovoru nám slečna Veronika prozradila, že se s přítelem nedokázali shodnout ani na konstrukčním systému stavby. „Tohle byl snad největší boj, který jsme spolu kdy svedli,“ dodává... Číst více →„Doslova mě děsí výsledky naměřené odborníky,“ varuje zkušený tesař z Turnova před účinky VOC v novostavbách

Podle pana Jaroslava, zkušeného tesaře z Turnova, by se majitelé neměli stěhovat do novostaveb ihned po výstavbě. V domě na ně totiž čeká neviditelné nebezpečí. Týká se to zejména miminek a astmatiků... Číst více →Tepelné čerpadlo odmítli. Mladý pár našel cestu jak zkolaudovat dům i bez něj

Oba byli rozhodnutí, že svou novostavbu nechtějí vytápět tepelným čerpadlem. Přestože jim topenáři stále tvrdili, že bez tepelného čerpadla nezískají platný energetický štítek a nebudou moci dům zkolaudovat, nenechali se odradit... Číst více →Manželé na Plzeňsku se podělili o svůj příběh se stavbou rodinného domu v době největšího zdražování stavebních materiálů

Marek s Lucií do toho šli po hlavě. Poté, co narazili na zlatý důl pozemků, hledali spolehlivou stavební firmu, která by jim postavila rodinný dům. Navštívili jsme je u Plzně a popovídali si o tom, na jakém zásadním kroku se nedokázali shodnout se svými sousedy nebo proč zavrhli tepelné čerpadlo. Navíc jsme získali i referenci z první ruky na stavební společnost Taurushaus... Číst více →