HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Tepelné čerpadlo odmítli. Mladý pár našel cestu jak zkolaudovat dům i bez něj

Oba byli rozhodnutí, že svou novostavbu nechtějí vytápět tepelným čerpadlem. Přestože jim topenáři stále tvrdili, že bez tepelného čerpadla nezískají platný energetický štítek a nebudou moci dům zkolaudovat, nenechali se odradit. Hledali dál až našli energetického specialistu, který jim navrhl vytápění pro jejich novostavbu i bez tepelného čerpadla, a to včetně platného energetického štítku PENB. V rozhovoru nám slečna Veronika popsala jejich topný systém a dala nám k nahlédnutí i platný průkaz energetické náročnosti budovy.


Vytápění rodinného domu
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Veronika P. (se souhlasem)

Úvodem

Měli jsme možnost získat exkluzivní rozhovor se slečnou Veronikou, která se rozhodla se svým přítelem pustit do „pravděpodobně největšího projektu v životě“, jak sama popisuje. Společně jsme se vrátili na úplný počátek celého dění a zaměřili se na problémy spojené s volbou vytápěcího systému.

S mladým párem jsme mimo jiné dopodrobna rozebrali i průběh náročného výběru typového projektu rodinného domu a také to, kolik zaplatili za individuální úpravy.

Mladému páru se podařilo obejít pravidla a získat stavební povolení. O taktice promluvili v rozhovoru

Veroniko, prozraďte nám, prosím, jak to všechno začalo

Za žádnou cenu jsme do domu nechtěli tepelné čerpadlo, jelikož nám přišlo předražené a celkově nemáme k této novotě důvěru. To bylo pro dodavatelskou firmu dost nestandardní, nicméně neměla problém nám vyjít vstříc. Klonili jsme se spíše k řešením přírodnějšího charakteru a k jednoduchosti, která je pro mě základní podstatou.

S energetickým specialistou jsme se shodli, že bude nutná kombinace více systémů, ale že to půjde. Byl to trochu boj. A to hlavně pro mě, jelikož jsem tomu do té doby příliš nerozuměla.

O jakou kombinaci se jedná?

Specialista nám navrhl systém postavený na třech základních složkách. Akumulačních kamnech na dřevo, uhlíkových topných foliích a rekuperaci.

Taková kombinace prošla v energetickém štítku?

Ze začátku s tím byl problém. Energetický specialita nám řekl, že to takhle půjde, ale abychom se dostali na A nebo B, bude v domě muset být ještě tepelné čerpadlo vzduch-vzduch nebo dvě klimatizační jednotky. A jak jsem posléze zjistila, to, čemu se říká tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, je vlastně jen přejmenovaná klimatizace. Nevím, proč se jí říká tepelné čerpadlo, a zůstává mi to záhadou. Nicméně přidat do domu klimatizaci nám přišlo jako řešení na léto užitečné, navíc stojí v kontextu celkové ceny domu jen zcela zanedbatelnou částku.

A to bylo řešením?

Ano. Tím, že jsme instalovali jako pomocný prvek tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které stojí de facto pár korun a které můžeme využívat jako klimatizaci, jsme splnili prapodivné požadavky, které nám klade legislativa. V podstatě jsme nechali vlka, aby se nažral, a koza zůstala celá. Povedlo se nám dosáhnout na štítek a nemuseli jsme investovat do předraženého tepelného čerpadla, které bychom měli jako primární systém vytápění. Takové by se cenově pohybovalo s kompletními rozvody někde kolem půl milionu korun, což nám přišlo opravdu moc. Splnili jsme požadavky PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy). Vešli jsme se do klasifikační třídy B.

To je zajímavé, mohla byste to prosím trochu rozvést?

Pro získání PENB nestačila kombinace akumulačních krbových kamen, uhlíkových topných folií a centrální výměny vzduchu s rekuperací. Zkrátka jsme museli mít i tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch, což opravdu není nic jiného než klimatizační jednotka, jen se tomu jinak říká. Brali jsme tuto investici tak trochu jako „úlitbu bohům“, aby nám štítek prošel. Nebylo to moc peněz, a navíc nám poslouží v létě. Pokud by štítek prošel i bez toho, tuto jednotku bychom vynechali. Bohužel nás k tomu donutila legislativa. Ale to už jsem zmiňovala.

To nakonec vypadá jako docela dobrý kompromis...

Asi by se to tak dalo říct. Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch neplánujeme využívat k topení. Chceme využívat primárně kamna a uhlíkové topné folie.

Budete tedy přesto závislí na elektřině. Neobáváte se zdražování energií?

Do budoucna určitě plánujeme fotovoltaický systém. Ten, kdo staví nebo v minulosti stavěl, moc dobře ví, jak rychle dokážou mizet peníze z bankovního účtu. Po finanční stránce bychom nezvládli instalovat fotovoltaiku ihned. Nechali jsme si ale udělat přípravu do budoucna.

Kdybyste instalovali fotovoltaiku nyní, získali byste energetický štítek bez problému?

Těžko říct. Ale myslím si, že ano. Alespoň v našem případě rodinného bungalovu s užitnou plochou kolem 120 m2.

Když jste si odsouhlasili vytápění, co následovalo?

Ve chvíli, kdy jsme si odsouhlasili vytápění a úpravy dispozice, nám zástupce firmy vyhotovil studii. Ještě nesmím opomenout, že jsem musela sehnat obecní regulativy. To bylo taky e-mailů, až se mi točila hlava...

Kontaktovala jste přímo obec?

Zpočátku ano. Psala jsem i na stavební úřad, ale nikdo mi nedokázal pořádně pomoci. Pamatuju si, že jsme se jeli v sobotu podívat na pozemek a stala se nám příjemná náhoda. Potkali jsme pana starostu u obecního úřadu. Dali jsme se s ním do řeči a všechno jsme s ním během 15 minut vyřešili.

🔴 Nejvíc lidí právě čte:

Dům za 2,5 mil. má dnes už málokdo. Koupil vyřazené kontejnery za 95 tisíc a pustil se do práce. Stavební úřad neměl námitky

Děkujeme Veronice za poskytnutý rozhovor pro portál Dřevostavitel a přejeme hodně sil na cestě za vysněným domem, kterou budeme i nadále pozorně sledovat.

P.S. Navštivte veletrh vytápěcí, ventilační, klimatizační, měřící, regulační, sanitární a ekologické techniky, který se uskuteční 5. – 8. března 2024 v Praze. Volnou vstupenku zdarma si můžete stáhnout na tomto odkazu.


Vydáno dne:
13.01.2024

Photocredit: Veronika P. (se souhlasem)

4

Tepelné čerpadlo není jediným řešením. Platný energetický štítek lze získat i s levnější a úspornější technologií

Je tepelné čerpadlo jediná varianta, aby vám zkolaudovali novostavbu? Ani náhodou. Existuje možnost, jak se bez něj obejít a ještě ušetřit... Číst více →Riskovali pokutu až půl milionu, ale získali stavební pozemek za skvělou cenu

Mladý pár při koupi pozemku riskoval, že bude nucen zaplatit pokutu ve výši až 200 tisíc korun. Byť se jim podařilo toto riziko snížit, stále není jisté, že je mine další pokuta ve výši 250 tisíc korun... Číst více →Firmy se k nim otáčely zády. Pravidla hry se změnila, když se dozvěděly o jejich majetku

Nesnadný výběr stavební společnosti nebyl jedinou překážkou, která potkala mladý pár. V rozhovoru nám slečna Veronika prozradila, že se s přítelem nedokázali shodnout ani na konstrukčním systému stavby. „Tohle byl snad největší boj, který jsme spolu kdy svedli,“ dodává... Číst více →Problémy tepelných čerpadel, které prodejci záměrně nezmiňují

Tepelné čerpadlo si na českém trhu z ne zcela pochopitelných důvodů vybudovalo renomé systému, bez kterého se nový rodinný dům neobejde... Číst více →1 kWh tepla za 1,3 Kč. „Lidové vytápění“ je stále levnější než tepelné čerpadlo

S příchodem zimy se nabízí otázka, jaký topný zdroj zvolit, abyste neprotopili celé jmění. Levněji než moderní technologie vychází klasický způsob vytápění... Číst více →Mladému páru se podařilo obejít pravidla a získat stavební povolení. O taktice promluvili v rozhovoru

Slečna Veronika a její přítel se potýkali během návrhu domu s velkou řadou problémů. Jak se jim nakonec podařilo získat stavební povolení?.. Číst více →Odmítnutí tepelného čerpadla se manželům vyplatilo. Dům vytápí úsporným kombinovaným systémem

O tepelném čerpadle manželé ani neuvažovali. Karel a Andrea v rozhovoru prozradili, jaké jsou jejich měsíční výdaje za vytápění kachlovými kamny a uhlíkovými topnými foliemi... Číst více →