HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Některé domácnosti zbytečně přeplácí za elektřinu. Na vině je chybná volba tarifu

Ceny energií jsou před topnou sezónou pod drobnohledem většiny domácností. Některé z nich platí zbytečně moc. Nemusí to přitom vždy být způsobeno množstvím spotřebované energie, ale špatně nastavenými podmínkami. Při pravidelné revizi účtů za elektřinu je vhodné zkontrolovat několik údajů, které mohou ušetřit peníze.VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: pexels.com

Nejrozšířenější sazba elektřiny nemusí být vždy správná

Pro domácnost je důležité mít správně nastavenou sazbu, někdy též nesprávně tarif, s dodavatelem. Pro určení správné sazby je potřeba si nejprve uvědomit, na co všechno se elektřina v domácnosti používá. Je rozdíl, jestli se elektřinou ohřívá voda, vytápí dům nebo dobíjí elektromobil nebo jestli jde jen o chatu, kde rodina tráví pouze víkendy. České domácnosti mají nejčastěji nastavenou jednotarifní sazbu D02d, která je určená pro běžnou spotřebu. Tou se myslí napojení běžných spotřebičů jako televize, lednička, sporák, pračka apod. Na podrobnější rozpis jednotlivých sazeb se můžete podívat v tabulce.

Někdy dochází k záměně pojmů „sazba“„tarif“. Sazba domácnosti stanovuje, jakou částku za jakých podmínek zaplatí. Většina sazeb má dva tarify – vysoký a nízký (dříve noční). Ty potom určují cenu elektřiny v průběhu dne.

Aktuálně platná distribuční sazba je uvedena na každém vyúčtování za elektřinu. Většina sazeb má svůj vysoký a nízký tarif, při změně tarifu se tedy cena elektřiny změní na vyšší nebo nižší částku. Rozdíl je způsobený množstvím energie odebírané ze sítě. Dodavatelé však mohou dobu tarifů upravovat podle aktuální poptávky.

Správná sazba dokáže domácnosti ušetřit nemalé částky. Například u sazby D01d se obecně uvádí, že je vhodná pouze při spotřebě do 650 kWh za rok. Naopak i při malé spotřebě se špatnou sazbou lidé zaplatí navíc. Pokud má domácnost nízkou sazbu a využívá například bojler, může změna sazby ušetřit až 20 % nákladů. Sazbu lze většinou bez problémů změnit na internetových stránkách dodavatele.

Nejlevnější sazba je ta s největším podílem nočního proudu

Aktuálně nejvýhodnější je sazba D57d. Ta je určena pro domácnosti, které pomocí elektřiny topí. Dříve se rozlišoval i způsob vytápění (sazby D35d, D45d, D56d), ale od roku 2016 je vše sjednoceno do jedné sazby. Ačkoliv je její cena většinou stejná jako u jiných sazeb, její přednost je ve výhodném poměru 4 hodin vysokého tarifu a 20 hodin nízkého tarifu denně.

Během nízkého tarifu je výhodné využívat spotřebiče s vyšším odběrem elektřiny, například bojler nebo elektrokotel. Zmíněné čtyři hodiny vysokého (dražšího) tarifu může dodavatel rozdělit do více časových úseků během dne a tyto časy se navíc můžou lišit ve všední dny a o víkendu. To trochu komplikuje plán spuštění energeticky náročnějších spotřebičů během dne. Informace o aktuálních časech nízkého tarifu je možné zjistit na webových stránkách dodavatele po přihlášení nebo zadání čísla svého elektroměru.

D57d, nejvýhodnější sazba není pro všechny domácnosti. Má svá pravidla a podmínky

Pro získání sazby D57d je potřeba splnit několik podmínek, které stanovuje Energetický regulační úřad.

Správná instalace spotřebičů

Všechny elektrospotřebiče musí být správně instalovány.

Dostatečný příkon hlavního jističe

Součet příkonů všech instalovaných spotřebičů nebo systémů vytápění s tepelným čerpadlem, včetně příkonu akumulačního spotřebiče pro ohřev teplé užitkové vody (TUV), musí mít hodnotu minimálně 40 % příkonu hlavního jističe.

Připojení na soustavu se samostatným měřicím zařízením

Pokud je soustava vytápění součástí společných prostor bytového domu s více vlastníky, musí být napojena na samostatný přívod se samostatným měřením (elektroměrem).

Technicky ošetřené blokování vysokého odběru

Jedinou výjimkou jsou v tomto případě kompresory tepelného čerpadla.

Pozor na změnu při instalaci elektrického akumulačního spotřebiče pro ohřev TUV

Pokud je v soustavě nainstalovaný elektrický akumulační spotřebič pro ohřev TUV, nelze sazbu D57d využít.

Před změnou sazby je dobré se poradit s dodavatelem, která sazba bude pro vaši domácnost nejvýhodnější. Výběr by měl zohledňovat i množství spotřebované energie. Na porovnání cen jednotlivých dodavatelů se můžete podívat v galerii.

Srovnání ceny elektřiny listopad 2023. Změnou sazby lze ušetřit tisíce korun

Nejde jen o výběr sazby. Snižte spotřebu

Kromě zvolené sazby ovlivňuje výslednou částku za energie také samotné množství spotřebované elektřiny. Jinými slovy snížit cenu za elektřinu lze i tím, že ji nespotřebujete. Zde je pár tipů, jak spotřebu elektřiny snížit:

  • Při koupi nové žárovky zvolte LEDku. Má vyšší životnost a nižší spotřebu, čímž vyrovná vyšší pořizovací cenu.
  • Spotřebiče nenechávejte v pohotovostním režimu, vypínejte je. Této nenápadně spotřebovávané energie si může všimnout třeba díky svítící diodě nebo hodinám.
  • Při nákupu nového spotřebiče si vyberte typ s lepší energetickou třídou.

Rad pro úsporu je bezesporu mnoho, ale většina z nich se projeví až při dlouhodobém užívání. Ke skutečné úspoře je často potřeba počítat s vyššími vstupními náklady.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 26. – 29. ledna 2024. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.


Vydáno dne:
15.11.2023

Photocredit: pexels.com

2

Elektřina nebo plyn: Kdo zaplatí víc? Počítejte s námi

Počítejte s námi: dva stejné rodinné domy. Kdo za energie zaplatí víc?.. Číst více →Cena kWh – Jaká je cena elektřiny v domácnosti?

Začněte šetřit za elektřinu. Není na tom nic těžkého, stačí jen dodržovat jednoduchá pravidla. Podívejte se, jaké jsou sazby a cena kWh!.. Číst více →Ceny elektřiny a plynu. Které tarify jsou nejvýhodnější? Srovnání distributorů

Jaká distribuční sazba elektřiny vychází aktuálně nejvýhodněji a který distributor plynu má nejnižší ceny? Srovnaní dodavatelů... Číst více →Dodavatelé energií nabízí službu s cenou elektřiny 1,8 Kč za kWh

Elektřinu za 1,8 Kč/kWh lze opravdu získat. Distributoři nabízejí službu, která je schopna vám ji poskytnout. O co přesně se jedná?.. Číst více →