HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Dodavatelé energií nabízí službu s cenou elektřiny 1,8 Kč za kWh

Ceny energií v minulém roce rozhodily rozpočet mnoha domácností, ale pomalu a jistě se situace opět začíná obracet k lepšímu. Poslední informace ukazují, že někteří distributoři začínají nabízet ceny tarifů, které jsou pod zastropovanými cenami. Ovšem v jejich nabídkách lze dokonce objevit i méně známé služby, které poskytují elektřinu pro domácnosti i za cenu pod 1,8 Kč za 1 kWh. Jak tuto službu získat a u kterého distributora vás vyjde tato služba nejvýhodněji, se dozvíte v následujícím článku.


Některé služby distributorů elektřiny nabízejí kWh za 1,8 Kč
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Pexels

Nejvýhodnější kilowatthodina elektřiny na českém trhu. Jak ji získat?

Služba distributorů, která nabízí patrně nejlevnější kilowatthodinu elektrické energie na českém trhu pro domácnosti, se nazývá virtuální baterie. To vše vypadá více než dobře, nicméně nikdy není nic tak růžové, jak se na první pohled zdá. Službu virtuální baterie může získat pouze domácnost, která má na svém domě instalovanou fotovoltaickou elektrárnu (vyjma off-grid systému). Jak je tedy vidět, jedná se o službu, která není dostupná pro všechny.

Virtuální baterie je založena na principu ukládání přebytků energie vyrobené fotovoltaickou elektrárnou do distribuční sítě. Pokud fotovoltaika vyrobí více energie, než je domácnost schopna v daný moment zužitkovat, přepošlou se tyto přebytky zpět do distribuční sítě, kde se „uloží“. Přesněji řečeno, distributor tyto přebytky dodá zákazníkovi, který je v ten moment potřebuje. S největší pravděpodobností tím zákazníkem bude váš soused nebo jiný odběratel v blízkém okolí. V případě, že bude mít domácnost elektřiny zase nedostatek (např. v zimních měsících), distributor nakoupí energii zpět od elektrárny a dodá ji domácnosti zpět. Ovšem ne zcela zdarma, ale za cenu, která bude zahrnovat distribuční poplatky.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Pexels, © Drevostavitel.cz, gary john, Shutterstock

Proč musíme platit za elektřinu, kterou jsme si vyrobili sami?

Cena elektřiny pro konečného odběratele je tvořena hned několika samostatnými jednotkami. Zjednodušeně by se ji dalo rozdělit na 2 samostatné jednotky, tzv. silovou složku NT, která tvoří 45–50 % celkové ceny a regulovanou složku (50–55 %), která je tvořena několika samostatnými složkami. Pokud tedy uložíme do virtuální baterie přebytky, které fotovoltaická elektrárna vyrobí, a následně později vyčerpáme z baterie zpět, vyhneme se pouze placení silové složky NT. Regulovanou složku, která se skládá z distribuční poplatků, podpory OZE (obnovitelných zdrojů energie), daně z elektřiny atd., vždy zaplatit musíte. Výsledná úspora je tedy tvořena pouze na silové složce za elektřinu NT. Většina distributorů nabízí službu virtuální baterie ve formě měsíčních tarifních poplatků. Ty jsou placeny současně s pravidelnými měsíčními zálohami za elektřinu. Na trhu je v současné chvíli nabízena služba virtuální baterie více distributory, které jsme více rozebrali.

Kolik stojí set fotovoltaických panelů, střídače a baterií? Srovnejte si ceny zde.

V první části článku jsme si rozebrali rozdíl mezi regulovanou a silovou složkou ceny elektřiny. Ve druhé části najdete velké srovnání distributorů a jejich konkrétních cen.Pokračovat na další část →


Vydáno dne:
22.01.2023

Photocredit: Pexels

1

Jak nejrychleji ohřát vodu v bazénu – srovnání: tepelné čerpadlo, elektrický a solární ohřev

Využitím nějakého způsobu ohřevu vody v bazénu prodloužíte koupací sezónu o několik týdnů. Jaké jsou možnosti a čím se od sebe liší?

Přechod na tepelné čerpadlo se manželům tvrdě prodražil

Přechod na tepelné čerpadlo může přinést více škody než užitku. Na co si dát pozor a jak se dá situace řešit?

Fotovoltaika se nemusí vždy zrovna vyplatit

Vyplatí se investovat do fotovoltaiky? Podívejte se na návrhy různých systémů a kalkulace možných úspor.

Fotovoltaika nejsou soláry – chybná volba se vám může prodražit

Který systém je pro účely ohřevu teplé užitkové vody výhodnější? Srovnání systému včetně pořizovacích nákladů a životnosti.

Fotovoltaiku a baterie chce dnes každý, ale může se to vůbec vyplatit?

Odborníci porovnali dva fotovoltaické systémy včetně přínosů a investice. Jak moc se vyplatí dnes tolik žádaná fotovoltaika? 

Tepelné čerpadlo a fotovoltaika – může se vůbec vyplatit?

Jak moc je výhodná investice do tepelného čerpadla s fotovoltaikou? A ve kterém případě se to nevyplatí? Srovnání návratnosti.

Nový systém pro výrobu elektřiny svépomocí je o 50 % výkonnější než fotovoltaika

Domácí větrná elektrárna je stejně efektivní zdroj energie jako fotovoltaika, a to s nižšími pořizovacími náklady. I její pořízení má však své mouchy.

Ceny stavebních materiálů – leden 2023. Na co se připravit?

Jak to vypadá s cenami stavebních materiálů ze startu roku 2023? Čeká nás zdražování? Přehled lednových cen a jejich aktuální vývoj najdete zde.