HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Kvůli covidu si postavili multifunkční zahradní domek – je v něm sklad, home office i posilovna

Nebyla by to paráda mít na zahradě multifunkční prostor pro uschování sekačky, kol, nářadí, zahradního nábytku a zároveň si tam občas zacvičit, zrelaxovat nebo prostor přeměnit na home office? Většinou bývá praktická zahradní kůlna spíše v mužské režii. Ovšem i taková dílna na zahradě může mít styl, který častěji vyžadují ženy. Přečtěte si, jak designerský tým přeměnil starou venkovní stavbu na víceúčelový zahradní domek.


zahradní domek
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
ⓘ Foto: Best Practise Architectura (se souhlasem)

Neotřelý zahradní domek

Víceúčelová stavba na zahradě poskytuje majiteli dostatek soukromí, když ho potřebuje, slouží ale i ostatním členům rodiny. Jak pro volnočasové aktivity, tak i pro každodenní povinnosti. Rodina má překrásnou zahradu plnou zeleně, ve které tato moderní stavba perfektně vyniká. Nakoukněte do galerie obohacené o fotografie z jejich dvorku a načerpejte inspiraci.

Fotogalerie:

ⓘ Foto: Best Practise Architectura (se souhlasem), Rafael Soldi

První fáze zahradního domku – rok 2018

Špičkový architekti navrhli v roce 2018 majitelům tento zahradní domek jako součást celkového projektu renovace interiéru a rozšíření hlavní budovy. Přibližně o 2 roky později, v čase, kdy poprvé udeřilo onemocnění covid-19, kontaktovala rodina designerský tým znovu.

Vyhlášení celostátního lockdownu donutilo majitele domu přizpůsobit se aktuální situaci. Potřebovali prostor na práci (home office) a cvičení, a tak přehodnotili účel jejich zahradního domku ještě o něco víc.

Home office – několik tipů, jak na správnou ergonomii při práci z domu

Druhá fáze zahradního domku – rok 2021

Architekti se jejich výzvy chopili a přeměnili zahradní domek na kancelářský prostor a tělocvičnu. Celá přeměna této kdysi jednoduché stavby spočívala v rozšíření prostoru, aby byla víceúčelová. „Když covid přinutil tyto majitele domu, aby se postavili potřebě přizpůsobit se práci a cvičení z domova, přehodnotili, jak integrovat tyto základní funkce do nové reality života v domácnosti," uvedl tým.

Designérský tým přeměnil stavbu na víceúčelový zahradní domek, který rodina nyní využívá jako:

 • pánskou trucovnu,
 • skladovací halu (na uložení kol, cvičebního a zahradního nářadí),
 • domácí kancelář (home office),
 • tréninkový prostor (posilovnu), 
 • příležitostné setkávání s přáteli.

Průběh renovace a popis projektu zahradního domku

Jak bylo již zmíněno výše, architekti vycházeli z návrhu hlavního domu dokončeného před pár lety. Původní kůlna na zahradě rodiny měla zhruba 11,6 metrů čtverečních, později ji tým designérů ze Seattlu rozšířil o 8,5 metrů čtverečních a nejen to – změnil se i vzhled samotného zahradního domku. Podívejte se na výsledek v naší fotogalerii.

Architekti nainstalovali v rámci přeměny vysoké posuvné okno, do interiéru byla umístěna betonová lavice a dřevem obložené skříňky. Dřevěný obklad kůlny a šikmá střecha zůstaly zachovány.

Seznam použitých materiálů v rámci rekonstrukce

V rámci projektu použil tým architektů jednoduchou paletu barev (černá, zelená, béžová) a materiálů. Podlahu a některé stěny pokrývá černá syntetická pryž. Na jedné straně jsou navrženy dřevěné skříně z březové překližky, ve kterých jsou umístěny police s bohatým úložným prostorem (tyto skříně ukrývají i vestavěný stůl). Tatáž překližka byla využita k výrobě kójí pro uložení cvičebního vybavení.

Skříně obložené dřevem organizují a ukrývají vybavení a zároveň vytvářejí příjemné prostředí bez nepořádku pro práci i odpočinek," uvedl tým.

Použité materiály:

 • Kovový obklad (pevný, všestranný střešní panel)
 • Gumová podlaha
 • Beton pro tvorbu okenní lavice

Vybavení zahradního domku:

 • Dřevěné celostěnné skříně
 • Světelná LED lišta
 • Dřevěné dveře se prosklením
 • Vícenásobná skládací okna

P.S. Řešíte zahradu nebo vybavení kolem domu? Navštivte Stavební veletrh ONLINE, který se uskuteční 28. – 29. ledna 2023. Veletrh přinese množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i soutěže o hodnotné ceny. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní. Počet vstupenek je limitován.


Líbil se Vám tento článek? Kupte redakci kávu! Stačí poslat SMS s textem KAFE na číslo 90211. Cena SMS je 39,- Kč. Děkujeme!


Vydáno dne:
29.08.2022

Photocredit: Best Practise Architectura (se souhlasem)

1

Zahradní domek na nářadí nemusí být jen skladiště

Zahradní domek, potřebujete k němu stavební povolení? Z čeho jej postavit a jak ho uspořádat, aby se do něj vešlo vše potřebné? Dozvíte se v tomto článku.

Zahradní domek pro děti – koupit, nebo postavit svépomocí?

Zahradní domek ocení každé dítě. Je to jenom jeho prostor, do kterého si může pozvat kamarády a spolu se pořádně vyřádit. V dnešním článku se podíváme blíže na to, jak ho pořídit a vyrobit.

Aktuální zahradní trendy – vybudujte ze zahrady další pokoj domu. Jak na to?

Začněme zahrady vnímat jako prodloužení našich domovů a přenášejme většinu běžných činností ven do zeleně. Víte, jak na to?

Během lockdownu si kuchař zrekonstruoval zahradu s terasou za 28 tisíc korun

Umíněnost, odhodlání, vychytralost. I to je příběh kuchaře Marka, který během lockdownu zrekonstruoval s manželkou zahradu a terasu za pár tisíc korun.

Manželé se třemi dětmi si postavili svépomocí 170 m2 dům v Beskydech

Rodina postavila svépomocí obrovský rodinný dům o zastavěné ploše 170 m2. Přečtěte si rozhovor o tom, jak si počínali.

Nejžhavější interiérové trendy pro rok 2023

Připravte se na osvěžení svého domova pomocí nejžhavějších interiérových trendů pro rok 2023! Které to jsou?